18 kwietnia
czwartek
Boguslawy, Apoloniusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Biskupi Europy w Polsce

Ocena: 0
1931

– Trwające od czwartku w Poznaniu spotkanie przewodniczących episkopatów to wyraz szacunku dla naszego kraju i wskazanie na rolę, którą w Europie odgrywa Kościół w Polsce – poinformował rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

fot. Eliza Bartkiewicz/Episkopat.pl

Zgromadzenie plenarne Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) potrwa do niedzieli. Wydarzenie organizowane w stolicy Wielkopolski pod hasłem "Solidarny duch Europy". Ma związek z trwającymi w tym roku obchodami jubileuszu 1050-lecia biskupstwa poznańskiego, nawiązuje też do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Do Poznania przyjadą przewodniczący konferencji episkopatów z 45 krajów Europy. Gospodarzem spotkania jest abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i wiceprzewodniczący CCEE.

Jak poinformował w czwartek rzecznik KEP, wiodącą tematyką obrad będzie solidarność w Europie.

– Przewodniczący episkopatów przyjeżdżają do ojczyzny św. Jana Pawła II w roku, w którym obchodzi ona stulecie niepodległości, a jednocześnie 1050. rocznicę powstania pierwszego biskupstwa w Poznaniu. To wyraz szacunku dla naszego kraju i wskazanie na rolę, którą w Europie odgrywa Kościół w Polsce. Wśród tematów poruszanych podczas spotkań w grupach studyjnych i na sesji plenarnej znajdą się m.in. kwestie dotyczące solidarności, wolontariatu, współpracy i relacji pomiędzy państwami i Episkopatami. Omawiane będą również zagadnienia związane z sytuacją na naszym kontynencie i w świecie – powiedział.

Ks. Rytel-Andrianik przywołał słowa przewodniczącego KEP, abp. Stanisława Gądeckiego, który podkreślał, że Poznań w najbliższych dniach "stanie się stolicą chrześcijańskiej Europy, w której pragniemy oddychać duchem solidarności, wyrastającej z ducha Ewangelii".

Metropolita poznański mówił kilka dni temu, że okolicznością, która skłoniła go do zaproszenia tego gremium, była historia Kościoła i naszej ojczyzny. – W tym roku bowiem obchodzimy 1050-lecie pierwszej diecezji w Polsce, jaką była diecezja poznańska, oraz 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Te dwie rocznice tłumaczą się same przez się" – powiedział. Jak zapewnił, spotkanie biskupów Rady Konferencji Episkopatów Europy w Poznaniu, "będzie czymś nadzwyczajnym, podkreślającym jeszcze bardziej te podwójne uroczystości".

Gośćmi wydarzenia mają być prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. Zgromadzenie Plenarne CCEE zakończy się w niedzielę mszą św. w Bazylice Archikatedralnej Świętych Piotra i Pawła w Poznaniu.

Rada Konferencji Episkopatów Europy (Consilium Conferentiarum Episcoporum Europae) powstała w 1971 r. W jej skład wchodzą przewodniczący episkopatów krajów europejskich oraz biskupi będący jedynymi katolickimi ordynariuszami w swoich krajach. Zadaniem rady jest koordynowanie współpracy Kościołów lokalnych Europy.

CCEE ma na celu rozwój jedności hierarchicznej, ale także jedności z Ojcem Świętym, zgodnie z zasadą: „cum et sub Petro” (wespół z papieżem i pod papieżem). Ważnymi zadaniami CCEE są też promocja nowej ewangelizacji w przestrzeni europejskiej, wspieranie współpracy ekumenicznej w Europie jak i rozwój więzi z Konferencjami Episkopatów innych kontynentów.

Papież Franciszek podczas ostatniego spotkania z prezydium CCEE podkreślił, że głównymi jej celami jest troska o obecność wiary w Europie, ewangelizacja oraz promocja człowieka. Dodał, że dziś, w świecie, który podąża ku „fragmentaryzacji” ważna jest pomoc ludziom w odnalezieniu siebie samych i swej tożsamości, w odnalezieniu Bożego obrazu w człowieku.

Podobnymi strukturami kontynentalnymi, z którymi współpracuje CCEE jest Rada Biskupów Ameryki Łacińskiej (CELAM), Sekretariat Biskupów Ameryki Centralnej i Panamy, Rada Biskupów Afryki i Madagaskaru, Federacja Konferencji Biskupów Azji i Federacja Konferencji Biskupów Katolickich Oceanii.

CCEE blisko współpracuje z COMECE czyli z Komisją Konferencji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej, która skupia delegatów Episkopatów krajów należących do UE. Zajmuje się ona głownie zagadnieniami społecznymi oraz współpracą z Unią Europejską. Relacje CCEE z COMECE są niemal codzienne, w sensie wymiany informacji i przekazu.

CCEE współpracuje także z KEK czyli z Konferencją Kościołów Europejskich, która jest strukturą ekumeniczną zrzeszającą Kościoły pozakatolickie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter