16 lipca
czwartek
Mariki, Benity, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Biskupi o rodzinie

Ocena: 0
293

Duszpasterstwo małżeństw, rodzin i osób rozwiedzionych to główny temat 375. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się 13 i 14 marca w Warszawie.

fot. PAP/Paweł Supernak

Gośćmi dwudniowego spotkania byli przedstawiciele episkopatów z 13 krajów: Albanii, Francji, Kuby, Łotwy, Białorusi, Chorwacji, Kazachstanu, Litwy, Mołdawii, Niemiec, Skandynawii, Ukrainy oraz Węgier.

Biskupi omówili kwestię przygotowania do małżeństwa oraz towarzyszenia rozwiedzionym. Najważniejszą nowością będzie systematyczna formacja w parafiach, która będzie prowadzona przez kapłana z konkretnym małżeństwem. Opracowana zostanie szczegółowa instrukcja. Obejmie ona przygotowania do zawarcia sakramentu małżeństwa przez narzeczonych i towarzyszenie małżeństwom oraz podejmie kwestię związków nieregularnych, czyli osób żyjących po rozwodzie w powtórnym związku cywilnym.

Wysłuchano też relacji przedstawicieli Caritas Polska po ich powrocie z Aleppo oraz zapoznali się z propozycją dalszych działań Caritas na rzecz ofiar wojny na Bliskim Wschodzie. Poruszone zostały sprawy misyjne związane z rokiem duszpasterskim, który przebiega pod hasłem „Idźcie i głoście” oraz jubileuszu 50-lecia Komisji ds. Misji. Bp Grzegorz Ryś mówił o przygotowaniach do IV Kongresu Nowej Ewangelizacji, a bp Tadeusz Bronakowski o apostolstwie trzeźwości. Rzecznik episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik powiedział, że od bieżącego roku w drugą niedzielę po Wielkanocy będzie obchodzony Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego. Biskupi ponowili swoje poparcie dla obywatelskiego projektu ustawy NSZZ „Solidarność” w sprawie ograniczania handlu w niedzielę, opowiadając się za jego zniesieniem we wszystkie niedziele w miesiącu. Podkreślono, że ustawa bierze w obronę 1,3 mln osób, szczególnie kobiet. Pierwszy dzień obrad zakończyła Msza Święta w bazylice Świętego Krzyża w intencji papieża Franciszka, w czwartą rocznicę jego wyboru na Stolicę Piotrową (więcej o niej na s. 22).

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 lipca

Czwartek, XV Tydzień zwykły Rok A, II
+ Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel
Weźcie moje jarzmo na siebie i czcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokorny sercem.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 26,7-9.12.16-19; Ps 102,13-21; Mt 11,28-30
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter