29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Biskupi oddali hołd męczennikom podlaskim w Pratulinie

Ocena: 0
2268

Martyrium Partulińskie, Sanktuarium oraz Dróżki Męczenników Podlaskich odwiedzili dziś biskupi uczestniczący w 379. zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Janowie Podlaskim.

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Miejsca te upamiętniają unitów podlaskich z 1874 r. – Wincentego Lewoniuka i 12 jego towarzyszy. Broniąc przed przejęciem przez prawosławnych świątyni w Pratulinie ponieśli oni śmierć męczeńską.

Po wschodniej części diecezji siedleckiej oprowadzał hierarchów biskup siedlecki Kazimierz Gurda i kustosz pratulińskiego sanktuarium ks. kan. Jacek Guz.

Biskupi zobaczyli film pt. "Pratulin" – fabularyzowaną opowieść o wydarzeniach z 1874 roku, ale także o ówczesnym życiu parafian i wierze unitów. W filmie, obok aktorów, występują miejscowi parafianie, a także były kustosz Sanktuarium ks. Marek Kot i proboszcz parafii neounickiej w Kostomłotach, ks. Zbigniew Nikoniuk.

Główną część Martyrium Pratulińskiego stanowi piękny kościół z 1747 r. Budynek został przeniesiony ze Stanina w diecezji siedleckiej i usytuowany w miejscu oraz zrekonstruowany na wzór dawnego kościółka unickiego, przed którym 24 stycznia 1874 r. wojsko rosyjskie otworzyło ogień do modlących się parafian. Jednym z ważniejszych elementów Martyrium Pratulińskiego są zachowane oryginalne fundamenty pierwotnej świątyni. 

Biskupi mieli okazję zobaczyć także małe kapliczki usytuowane na nadbużańskich błoniach Sanktuarium, w których wierni mogą się modlić przez indywidualne wstawiennictwo każdego z błogosławionych. Kapliczki są darem byłych parafii unickich. 

Biskupi zawierzyli parafię, diecezję siedlecką i Kościół w Polsce Błogosławionym Męczennikom. 

Pobyt w Pratulinie biskupi zakończyli wizytą w nowopowstałym Domu Pielgrzyma.

***

Broniąc przed przejęciem przez prawosławnych świątyni w Pratulinie, 24 stycznia 1874 r. poniosło śmierć męczeńską 13 unitów: Wincenty Lewoniuk, Daniel Karmasz, Łukasz Bojko, Konstanty Bojko, Konstanty Łukaszuk, Bartłomiej Osypiuk, Maksym Hawryluk, Anicet Hryciuk, Filip Geryluk, Ignacy Frańczuk, Jan Andrzejuk, Onufry Wasyluk, Michał Wawryszuk. Byli to mężczyźni w wieku od 19 do 50 lat. 

Unici widząc, że wojsko rosyjskie ma rozkaz zabijania stawiających opór, odłożyli przyniesione narzędzia obrony, uklękli na cmentarzu znajdującym się przy ich cerkwi i śpiewając przygotowywali się do śmierci za wiarę. To męczeństwo nie było jedyne w tych czasach, ale wydarzenia z Pratulina zostały najdokładniej udokumentowane i zbadane.

Nie ma wielu danych o ich życiu osobistym, jednak w świetle zeznań świadków i dokumentów historycznych jawią się jako ludzie dojrzałej wiary. Męczennicy z Pratulina pod wieloma względami podobni są do męczenników z pierwszych wieków chrześcijaństwa, kiedy to prości wierni ginęli tylko dlatego, że odważnie wyznawali wiarę w Chrystusa.

Proces beatyfikacyjny męczenników podlaskich rozpoczął po I wojnie światowej bp Henryk Przeździecki. Przerwany w czasie II wojny i w okresie stalinizmu, został wznowiony dopiero w 1964 r. przez bp. Ignacego Świrskiego. W lutym 1994 r. w Rzymie złożono materiały źródłowe oraz opracowanie historyczne, przygotowane przez prof. Hannę Dylągową. 

Jan Paweł II beatyfikował męczenników podlaskich w roku jubileuszu 400-lecia Unii Brzeskiej – 6 października 1996 r. Kościół parafialny w Pratulinie, do którego przeniesiono po ekshumacji w 1990 r. doczesne szczątki męczenników oraz miejsce, gdzie ich zamordowano, są nawiedzane przez pielgrzymów z całej Polski i z zagranicy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter