28 marca
wtorek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Biskupi w Niedzielę Świętej Rodziny: małżeństwo jest fundamentem rodziny

Ocena: 0
660

Małżeństwo jest fundamentem rodziny. Rodzice powinni dawać swoim dzieciom przykład chrześcijańskiego życia. Pierwszym i podstawowym celem rodziny chrześcijańskiej jest wspólnota, czyli komunia osób, a także wspólnota pokoleniowa. Kościół to rodzina rodzin złączonych sakramentem małżeństwa. Warto być dobrą rodziną - wskazywali biskupi w Niedzielę Świętej Rodziny. W tym dniu w trakcie Mszy świętych zgromadzeni w kościołach małżonkowie tradycyjnie odnowili przyrzeczenia małżeńskie.

Kard. Nycz podczas Mszy św. dziękczynnej za dar rodziny w Niedzielę Świętej Rodziny, fot. PAP/Marcin Obara

Modlitwa za rodziny, małżeństwa i dzieci odbyła się dziś w wielu polskich świątyniach. W trakcie Eucharystii małżonkowie odnowili przyrzeczenia małżeńskie a zgromadzonym w kościołach rodzinom udzielono indywidualnych błogosławieństw.

Działajmy przykładem swojego życia

W Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie kard. Kazimierz Nycz podkreślił, że sakrament małżeństwa, tak jak i inne sakramenty, jest znakiem miłości Boga do człowieka.

Świat bardzo potrzebuje tego znaku. Ile razy odprawiam jubileusz małżeński i błogosławię małżonków na 50-lecie, 40- czy 25-lecie, tyle razy mówię: popatrzcie, jak realna miłość tych małżonków przez 50 lat jest wielkim znakiem, że można być wiernym, wiernym do końca, i trzeba – tak jak Pan Jezus, który oddał swoje życie za Kościół – umieć oddać swoje życie za rodzinę, oddać swoje życie dla małżeństwa. Tak wielką sprawą jest sakrament małżeństwa, za który dzisiaj Panu Bogu dziękujemy.

- mówił metropolita warszawski.

Kardynał zwrócił uwagę, że Pan Jezus podniósł małżeństwo do tak wielkiej godności, że stało się ono fundamentem rodziny, ale dzisiejszy świat szuka czasem innych fundamentów.

Dziś nam bardzo często podpowiadają, żeby szukać innych fundamentów i innych definicji małżeństwa, a kiedy się powie te słowa biblijne: 'mężczyzną i niewiastą', to się spotyka człowiek z falą hejtu i wypominania, że są inne możliwe rozwiązania. Odpowiedź nasza niech będzie tylko jedna: mówmy i róbmy swoje. Jako chrześcijanie, jako uczniowie Chrystusa, których Pan Jezus ustanowił znakiem tej miłości, która się objawiła w Betlejem, mówmy i róbmy swoje na co dzień, całym swoim życiem, a wtedy będzie ta dyskusja ze współczesnym światem przekonująca, bo będziemy działać nie tylko słowem, ale będziemy działać przykładem swojego życia.

- podkreślił kard. Nycz.

Po homilii małżonkowie, którzy uczestniczyli w Eucharystii w świątyni i poprzez Internet, mogli odnowić swoje przyrzeczenia małżeńskie, a metropolita warszawski podziękował za wszystkie małżeństwa i rodziny i powierzył je Bożej Opatrzności.

Jedność jest charyzmatem małżeństwa

Bp Romuald Kamiński przewodniczył Mszy św. w kościele Świętej Rodziny na Zaciszu w Warszawie. Hierarcha podkreślił, że jest to jedyny kościół pod wezwaniem Świętej Rodziny w diecezji warszawsko-praskiej i dziś z tego miejsca pragnie przypomnieć, że każda rodzina jest zaproszona do tego, by swoje powołanie realizować wpatrując się w Świętą Rodzinę z Nazaretu.

    Rodzina jest fundamentalna dla społeczeństwa i każda instytucja powinna kierować swoje działania ku rodzinie i dla rodziny.

- podkreślił bp Kamiński.

W konkatedrze na Kamionku biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Jacek Grzybowski przypomniał, że wszystko co jest w małżeństwie zostało uświęcone dzięki obecności Boga.

Małżonkowie udzielają sobie sakramentu małżeństwa nawzajem. Oni maja budować Ko0ściół w swoim ciele i w swoich duszach. Tylko Bóg może udzielić takiej łaski, może przemienić spotkanie mężczyzny i kobiety, od pożądliwości i namiętności do uświęcenia, spotkania, oddania i cierpienia.

– mówił bp Grzybowski.

„Kościół przykłada ogromną wagę do jedności małżeństwa, bo ona jest jego charyzmatem" – dodał duchowny.

W przysiędze małżeńskiej, wszystkie te przysięgi, które składa mężczyzna kobiecie ostatecznie mają element jedności: ja zawsze będę z Tobą, ja nigdy Cię nie oszukam, ja zawsze będę Ci wierny. ja Tobie Ty mi. Jedność jest charyzmatem małżeństwa.

– podkreślił biskup.

W modlitwie uczestniczyły pary, które obchodziły swoje małżeńskie jubileusze.

Przeczytaj także: Niedziela Świętej Rodziny w diecezji warszawsko-praskiej (zdjęcia, video)

Dać przykład chrześcijańskiego życia

W archidiecezji krakowskiej w Niedzielę św. Rodziny rozpoczęła się peregrynacja Ikony Świętej Rodziny. W zakopiańskim sanktuarium Najświętszej Rodziny metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski przywołał słowa św. Jana Pawła II z czerwca 1997, gdy Ojciec Święty spotkał się z dziećmi pierwszokomunijnymi. Podczas tego wydarzenia papież skierował słowa wdzięczności do rodziców, którzy przynieśli swe dzieci do chrztu, zobowiązując się do wychowywania ich w wierze. „Proszę was, nie rezygnujcie z tego nigdy. To rodzice w pierwszym rzędzie mają prawo i obowiązek wychowywać swoje dzieci, zgodnie z własnymi przekonaniami. Nie oddajcie tego prawa instytucjom, które mogą przekazać dzieciom i młodzieży niezbędną wiedzę, ale nie są w stanie dać im świadectwa [wiary, świadectwa rodzicielskiej troski i miłości. Nie dajcie się zwieść pokusie zapewniania potomstwu jak najlepszych warunków materialnych za cenę waszego czasu i uwagi, które są mu potrzebne do wzrastania w «mądrości, w latach i w łasce u Boga i u ludzi" – mówił Ojciec Święty. Dodał, że jeśli rodzice chcą ochronić dzieci przed demoralizacją, muszą otoczyć je ciepłem swej miłości i dać przykład chrześcijańskiego życia. Arcybiskup podkreślił, że te słowa nadal są aktualne.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wtorek, V tydzień Wielkiego Postu
Sprawiedliwości Twojej nie kryłem w głębi serca,
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): J 8, 21-30
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Materiał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter