1 czerwca
czwartek
Justyna, Anieli, Konrada
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bliżej ks. Bukowińskiego

Ocena: 0
1373

Niestrudzony w działalności duszpasterskiej i wydawniczej ks. Witold Józef Kowalów opublikował pisma bł. ks. Władysława Bukowińskiego z lat 1936-1939, krakowskie zaś Wydawnictwo św. Stanisława BM wydało pod redakcją ks. Jana Nowaka nieznane dotychczas listy nowego błogosławionego.

Ksiądz Bukowiński znany jest przede wszystkim jako „apostoł Kazachstanu”, mniej natomiast znana jest jego działalność publicystyczna. A był do niej znakomicie przygotowany. Zanim wstąpił do seminarium duchownego, jako student Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego był redaktorem czasopisma „Czas”. Kiedy w 1936 r. przyjechał do Łucka, bp Adolf Szelążek powierzył mu funkcję sekretarza Akcji Katolickiej i redaktora jej pisma „Spójnia”. W krótkim czasie ks. Bukowiński został też zastępcą redaktora naczelnego „Życia Katolickiego” – tygodnika ukazującego się w Łucku. I właśnie głównie z tego czasopisma pochodzą teksty zebrane teraz przez ks. Kowalowa. Walka o niepodległość Polski a katolicyzm, na pograniczu dwóch światów (Polski i ZSRR), katolickie wychowanie społeczne, o świętowaniu, ówczesne encykliki papieskie (o bezbożnym komunizmie oraz o położeniu katolików w Niemczech) na tle chwili dziejowej, sprawiedliwość czy miłosierdzie – to tylko niektóre z tematów publikowanych tekstów. Są też pisane na żywo relacje z życia Kościoła w Łucku, jak choćby nieznane dziś obchody 50-lecia kapłaństwa bp. Szelążka.

Z kolei opublikowane listy ks. Bukowińskiego pochodzą z okresu przedwojennego (gdy był księdzem archidiecezji krakowskiej, a następnie łuckiej), z lat 1954-1958, gdy duszpasterzował w Karagandzie, z lat 1961-1974, czyli od ostatniego uwolnienia do śmierci. „Z jego listów przebija ogromna dobroć, życzliwość i serdeczne ciepło. Są one świadectwem wielkiego bogactwa ducha i ewangelicznego przeżywania wszelkich okoliczności życia” – czytamy we wstępie. Dobrze, że obie książki dotarły do czytelników na beatyfikację apostoła Kazachstanu. W ten sposób realizowane są słowa św. Jana Pawła II, który w listopadzie 2004 r. pisał: „Cieszę się, że postać tego bohaterskiego kapłana nie idzie w zapomnienie. Przeciwnie, pozostaje on w pamięci wielu jako heroiczny świadek Chrystusa i pasterz tych, którzy doświadczyli prześladowań z powodu wiary i pochodzenia”.

 

Ks. Władysław Bukowiński, „Na pograniczu dwóch światów. Publicystyka 1936-1939”, Biały Dunajec – Ostróg 2016, ss. 280
Ks. Władysław Bukowiński, „Listy”, Wydawnictwo św. Stanisława BM, Kraków 2016, ss. 464

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy"

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 1 czerwca

Czwartek, VIII Tydzień Wielkanocny - święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana
Przychodzę, Boże, pełnić Twoją wolę
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 26, 36-42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter