26 kwietnia
piątek
Marzeny, Klaudiusza, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Blizne świętuje 650-lecie istnienia

Ocena: 0
1406

Abp Józef Michalik przewodniczył Mszy świętej w kościele pw. Wszystkich Świętych w Bliznem z okazji 650. rocznicy lokacji tej podkarpackiej miejscowości.

2016-04-24 18:02
pab / Blizne (KAI), mz
fot. Wikimedia Commons / JoannaPyka / CC BY-SA 3.0 PL

Słynie ona z XV-wiecznego drewnianego kościoła, wpisanego w 2003 r. na Listę Światowego Dziedzictwa Naturalnego i Kulturalnego UNESCO.

W homilii abp Józef Michalik podkreślił, że miłość między ludźmi, podobnie jak miłość Pana Jezusa, powinna być bezinteresowna. – W prawdziwej miłości nie myśli się o sobie „żebym ja miał przyjemność, żeby mnie było dobrze”. To nie jest miłość prawdziwa, jeśli jest egoizm we dwoje, egoizm w pięcioro. Trzeba z siebie zrezygnować. To jest wielka lekcja miłości: Jezus nie szuka siebie, szuka chwały Ojca i zbawienia człowieka – mówił.

Metropolita przemyski za św. Janem Pawłem II zwracał uwagę, że z jednej strony w świecie obecna jest ewangelizacja, a z drugiej potężna antyewangelizacja, która z całej siły przeciwstawia się Ewangelii i ewangelizacji. – Są także przeciwnicy Ewangelii tak jak byli za życia Pana Jezusa – stwierdził abp Michalik. Po czym wskazał receptę na tę postawę: „Zło dobrem zwyciężaj”.

– Jeśli będziemy budować przyszłość naszych rodzin i nas samych na Ewangelii i na wierze, która owocuje przez czyny, nie upadnie ta budowla, nie zachwieje się nasze życie. Po takich czy innych burzach zawsze fundament będzie mocny i zawsze będzie można rozpoczynać i twórczo kontynuować. Jeśli będziemy budować na egoizmie i nienawiści, rozpadnie się ten dom – przestrzegał abp Michalik.

Metropolita przemyski mówił także o historii Bliznego. Nawiązał przy tym do wyjątkowego w skali światowej starego kościoła, który do dzisiaj stanowi świadectwo mistrzostwa ciesielskiego. – Pokazuje to, że ta wioska nie należała do takich zaściankowych, że miała ambitnych ludzi, którzy chcieli stworzyć coś dobrego, pięknego. Do dzisiaj ten stary kościół zadziwia, zdumiewa, promieniuje swoim pięknem, a szczególnie promieniuje pięknem wiary – mówił abp Michalik.

Przywilej lokacyjny Bliznego został wydany przez króla Kazimierza Wielkiego 25 kwietnia 1366 roku na zamku w Sanoku. Wieś została lokowana na prawie magdeburskim, obejmowała 50 łanów frankońskich i była jedną z miejscowości lokowaną na przyłączonych do Korony Polskiej ziemiach ruskich.

Kościół w Bliznem został wybudowany prawdopodobnie w XV wieku. W całości wzniesiono go z ociosanych na kant bierwion jodłowych, połączonych na zrąb, położonych na dębowej podwalinie. Zgodnie z obowiązującym wówczas schematem świątynia składa się z jednej nawy na rzucie zbliżonym do kwadratu i węższego prostokątnego prezbiterium od wschodu zamkniętego trójbocznie z dostawioną do niego prostokątną zakrystią (od strony północnej). Do kościoła prowadzą dwa wejścia powiększane upływem czasu. Nawa i prezbiterium nakryte zostały jednym dwuspadowym dachem o niezwykle mocnej konstrukcji więźby tzw. Storczykowej.

W uznaniu wyjątkowych walorów historycznych i artystycznych w 2003 roku kościół został umieszczony na Liście Światowego Dziedzictwa Naturalnego i Kulturalnego UNESCO.

W parafii znajduje się również nowy, murowany kościół, jednak w starej świątyni od maja do października Msze święte są odprawiane codziennie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter