Wiele wskazuje na to, że 2019 będzie rokiem licznych zagranicznych podróży papieża Franciszka. Dotychczas zapowiedziano oficjalnie cztery: do Panamy, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Maroka, do Bułgarii i Macedonii. W planach jest też pielgrzymka do Japonii.
Bogaty kalendarz podróży rozpocznie się 23 stycznia, gdy 82-letni Franciszek uda się do Panamy na Światowe Dni Młodzieży.
Niespełna tydzień po powrocie, 3 lutego, papież pojedzie do stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Abu Zabi. Ta trzydniowa podróż będzie historyczna; po raz pierwszy głowa Kościoła katolickiego złoży wizytę na Półwyspie Arabskim.
Pod koniec marca, jak zapowiedział Watykan, Franciszek pojedzie do Maroka. Ponad 33 lata po wizycie Jana Pawła II Franciszek odwiedzi Rabat i Casablankę.
Od 5 do 7 maja papież będzie w Bułgarii i w Macedonii.
Nieoficjalnie wymieniane są też wizyty w Rumunii i w Japonii. Papież we wrześniu podczas spotkania z grupą Japończyków w Watykanie wyznał, że chciałby pojechać do ich kraju, zwłaszcza do Hiroszimy i Nagasaki, na które w 1945 roku zrzucone zostały bomby atomowe. Zaproszenie wystosowali zarówno premier Shinzo Abe, jak i burmistrzowie obu tych miast. Przypomina się przy okazji, że Japonia jest dla papieża szczególnie ważnym krajem; w młodości chciał być tam misjonarzem.
W rozważaniach na temat tej możliwej podróży nie wyklucza się, że przy tej okazji papież mógłby też odwiedzić Koreę Północną, co byłoby wydarzeniem historycznym. W czasie audiencji w październiku w Watykanie prezydent Korei Południowej Mun Dze In przekazał papieżowi ustne zaproszenie od przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una do Pjongjangu. Według episkopatu Korei Południowej wizyta na północy byłaby możliwa, gdyby wystosowane zostało pisemne zaproszenie.
Ansa przypomina, że wcześniej w mediach pojawiały się też przypuszczenia, że Franciszek odwiedzi ponownie Afrykę; być może Mozambik i Madagaskar.
W piątek watykański dziennik "L'Osservatore Romano" podał, że prezydent Iraku Barham Salih zaprosił papieża do swego kraju. Salih przekazał zaproszenie na ręce sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kardynała Pietro Parolina w czasie spotkania w Bagdadzie.