1 marca
piątek
Antoniny, Radoslawa, Dawida
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bogu i Ojczyźnie

Ocena: 0
7091

Biskup Antoni Pacyfik Dydycz należy do zakonu braci mniejszych kapucynów. Przez dwadzieścia lat (1994-2014) był drugim ordynariuszem w historii diecezji drohiczyńskiej – po bp. Władysławie Jędruszuku.

Od wielu lat stoi na czele Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, angażując się w znaczącą pomoc dla katolików w krajach byłego ZSRR.

Publikowane w książce „Być sobą” kazania, pochodzące z ostatnich dwu lat, wygłaszane były zarówno podczas wielkich uroczystości ogólnopolskich (Toruń, Licheń, Warszawa, Częstochowa, Niepokalanów), jak i lokalnych (Sokółka, Węgrów, Narew, Perlejewo, Terlików, Bartoszyce, Siemiatycze). Zwłaszcza te ostatnie przybliżają nam bogatą historię i tradycje Podlasia.

Czego nas uczy bp Dydycz? Żebyśmy modlitwą odpowiadali na wrogość, kochali ziemię ojczystą i Boże stworzenia, a szczególną czcią otaczali Matkę Najświętszą. Wielokrotnie podczas swoich kazań zwraca uwagę , abyśmy nie poddali się wszechobecnemu cynizmowi, a także wciąż ponawianym próbom oczerniania Polski. Często podkreśla, że nie do zła, ale do Pana Boga należy ostatnie słowo. Szerzy pamięć o żołnierzach wyklętych, a także wszystkich innych skrzywdzonych przez władzę komunistyczną. Odnosi się też do mediów, zwracając uwagę, że potrzebne media wolne są od handlowania moralnością, ludzką godnością i życiem. Apeluje o powrót do uczciwości i prawdy, zwracając uwagę, że prawdziwe zwycięstwo musi mieć korzenie w prawdzie, a jedynym ratunkiem przed powodzią kłamstwa jest powrót do Chrystusa.

Bp Dydycz odwołuje się wielokrotnie do nauczania św. Jana Pawła II oraz kard. Stefana Wyszyńskiego, chętnie cytuje takich narodowych twórców, jak Cyprian Kamil Norwid, Krzysztof Kamil Baczyński, Artur Oppman czy ks. Piotr Skarga. Na uznanie zasługuje redakcja tomu, zaopatrzonego w dwa indeksy: miejsc i osób. Przy tak rozległej tematyce są one szczególnie pomocne.

„Nie trzeba kłaniać się okolicznościom, a prawdom kazać, by za drzwiami stały” – te słowa Norwida podsumowują chyba najlepiej wielokrotnie prezentowaną postawę biskupa seniora z Drohiczyna.

Tygodnik „Idziemy” jest patronem medialnym wydanej książki. Kupując kazania bp. Dydycza, czytelnik wspiera posługę misyjną Kościoła. Każda złotówka od sprzedanego egzemplarza zostanie przeznaczona na rzecz duszpasterstwa w krajach byłego ZSRR.

 

Bp Antoni Pacyfik Dydycz OFM Cap, „Być sobą”, redakcja ks. Paweł Rytel-Andrianik, wstęp Lidia Dudkiewicz, Wydawnictwo Jut, Lublin 2018, 242 s.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz tygodnika "Idziemy"

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 1 marca

Piątek, II Tydzień Wielkiego Postu
Pierwszy Piątek Miesiąca
Tak Bóg umiłował świat, że dał swojego Syna Jednorodzonego;
każdy, kto w Niego wierzy, ma życie wieczne.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 21, 33-43. 45-46
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo
Koronka ku czci Siedmiu Boleści Matki Bożej

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter