3 grudnia
sobota
Franciszka, Ksawerego, Kasjana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bolesna Matka z Jarosławia

Ocena: 0
711

 

W przejściu tuż za ołtarzem można obejrzeć liczne wota oraz przeczytać na tabliczkach wiele świadectw otrzymanych łask, w tym uzdrowień za przyczyną Matki Bożej Bolesnej. Sanktuarium nie przyciąga rzesz pielgrzymów, ale – jak mówi o. Dominik Zelek OP – „wielki jest kult Matki Bożej w sercach ludzi”, część pielgrzymów przybywa tu z daleka. Miejsce to zwane jest wzgórzem pobożności, a miejscowi mówią też, że udają się „do Panny Maryi”. Zamieszkujący klasztor dominikanie mają pod swoją opieką także kilkutysięczną parafię.

Nawa główna świątyni, pięcioprzęsłowa, wznosi się na wysokość 20 m. Wnętrze bazyliki jest bogato zdobione malowidłami prezentującymi sceny z Pisma Świętego. – Tu mamy całe streszczenie Biblii – mówi o. Dominik. Niegdyś ludzie nie potrafili czytać i dzięki malowidłom mogli sobie przypominać historię objawienia, Stary i Nowy Testament. Obecnie boczne ściany prezbiterium są w remoncie.

W przedniej części kościoła po stronie wschodniej znajduje się Kaplica Relikwii Świętych. Umieszczono tam… prawie dwieście relikwii różnych osób, świętych i męczenników z III–XVII w., w większości sprowadzonych prawdopodobnie z Rzymu. Są tam m.in. kości i części garderoby. Z polskich świętych i błogosławionych w ołtarzu znajdują się relikwie bł. Wincentego Kadłubka oraz św. Stanisława Kostki, a także cząstki szat św. Wojciecha Biskupa. W 2011 r. umieszczono w kaplicy relikwie krwi św. Jana Pawła II. Z kolei w oszklonej trumnie spoczywają szczątki rycerza – św. Teofila.

Na uwagę zasługują także liczne zabytkowe kaplice rozmieszczone w bocznych nawach kościoła, wśród nich kaplica św. Dominika, a także dwukondygnacyjny chór z organami, miejscem na orkiestrę oraz śpiewaków.

Pielgrzymi odwiedzający to miejsce zaglądają także do znajdującego się na terenie sanktuarium cudownego źródełka, skąd zabierają wodę, tak jak z Lourdes.

Na jednym z budynków na terenie sanktuarium umieszczono tablicę bł. Michała Czartoryskiego, dominikanina urodzonego pod Jarosławiem. Zginął w czasie powstania warszawskiego, pełniąc służbę w szpitalu polowym. W 2005 r. uchwałą rady miasta bł. Michał Czartoryski został ustanowiony patronem Jarosławia.

 


SPACEREM PO MIEŚCIE

Oprócz sanktuarium Matki Bożej Bolesnej warto odwiedzić imponującą kolegiatę Bożego Ciała. W świątyni w stylu renesansowym szczególną czcią otaczany jest pochodzący z XVI w. wizerunek Matki Bożej Śnieżnej, której pierwowzorem jest cudowny wizerunek Salus Populi Romani z bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie. Od 2007 r., na podstawie dekretu abp. Józefa Michalika, metropolity przemyskiego, obraz obdarzony jest tytułem Najświętszej Maryi Panny Królowej Rodzin.

Kolegiata leży nieopodal opactwa sióstr benedyktynek, greckokatolickiej parafii Przemienienia Pańskiego, a także jarosławskiego rynku. Po obejrzeniu ratusza i zabytkowych kamienic – Orsettich i Attavantich – można również przejść się trasą podziemną pod kamienicami na rynku. Spacerując po Jarosławiu, łatwo jest także dostrzec ślady kultury żydowskiej.

Melomani z pewnością kojarzą Jarosław z festiwalami muzyki dawnej „Pieśń naszych korzeni”, gromadzącymi artystów z różnych krajów. W tym roku to prestiżowe wydarzenie jest zaplanowane na 22–28 sierpnia. Koncerty w ramach festiwalu odbędą się w różnych kościołach Jarosławia, m.in. w kolegiacie Bożego Ciała oraz sanktuarium Matki Bożej Bolesnej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 3 grudnia

Sobota, I tydzień Adwentu - wspomnienie św. Franciszka Ksawerego, prezbitera
Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie.
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 9,35-10,1.5a-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Aplikacja Rodzina Rodzin

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter