11 lipca
sobota
Olgi, Kaliny, Benedykta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Boże Ciało w czasie koronawirusa

Ocena: 4.8
986

Ten rok wymaga od katolików więcej kreatywności w przeżywaniu wiary. Boże Ciało jest okazją do znalezienia swojego sposobu na zaangażowanie się w Kościele.

arch. Fundacji św. Mikołaja

Zbliża się uroczystość Bożego Ciała, na którym prawdopodobnie nie odbędą się tradycyjne procesje. Świętowanie będzie inne niż zawsze, ale ważne, abyśmy wykorzystali ten czas i świętowali na swój sposób. Poniżej zestaw pomysłów i rozwiązań, dzięki którym każdy wraz z rodziną będzie mógł zaangażować się i przeżyć w pełni Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, biorąc pod uwagę ograniczenia związane z pandemią. Jak możemy świętować Boże Ciało w czasie koronawirusa?

 


PRZYJMIJ KOMUNIĘ ŚWIĘTĄ

Warto w tym wyjątkowym dniu Bożego Ciała przyjąć sakrament Eucharystii – i to będzie najpełniejsze świętowanie. Ostatnio zniesione restrykcje pozwalają na uczestniczenie na Mszy Świętej większej liczbie osób. Jeżeli masz obawy, to można przyjść o innej porze niż suma, albo w czasie Oktawy Bożego Ciała (przez kolejnych siedem dni po święcie), która jest starym i głębokim duchowo zwyczajem.

 


PRZYGOTUJ DYWAN KWIATOWY

Stwórz z rodziną, młodzieżą i wszystkimi chętnymi dywan kwiatowy na procesję Bożego Ciała wewnątrz kościoła. Dywan we wzory ułożony z ziół i kwiatów, po którym przejdzie ksiądz z monstrancją, dodaje wyjątkowego uroku kościołowi i podkreśla wagę wydarzenia, jakim jest procesja Bożego Ciała. Dywan kwiatowy należy zorganizować z dużym wyprzedzeniem czasowym, po uzgodnieniu z miejscowym proboszczem. Należy przygotować m.in. kwiaty i wzory. Poza tym każda parafia przygotowująca dywan kwiatowy otrzyma pakiet stu śpiewników od Fundacji Orszak Trzech Króli. Wystarczy wypełnić formularz na stronie www.bozecialo.info.pl.

 


STWÓRZ „KWIAT DLA JEZUSA”

Przygotuj z całą rodziną kreatywny „Kwiat dla Jezusa”, który będzie wykonany dowolną techniką i z dowolnego materiału. Po zakończeniu wspólnej pracy nad nim ofiarujcie go w kapliczce lub kościele, jeśli miejscowy proboszcz udzieli zgody. Jednocześnie odbędzie się konkurs z nagrodami na stworzone kwiaty, który zostanie rozstrzygnięty po Bożym Ciele (szczegóły na bieżąco będą się pojawiać na fanpage’u Fundacji Orszak Trzech Króli).

 


PRZYSTRÓJ PARAPET I OKNO

Długa tradycja przystrajania parapetów i okien na czas przejścia Najświętszego Sakramentu przez ulice miejscowości jest wyrazem pamięci i uczczenia tego wyjątkowego wydarzenia. Nawet jeżeli ostatecznie procesja się nie odbędzie. Stworzenie ozdób będzie okazją do wspólnego świętowania wraz z rodziną. Gdyby nie było możliwe zostawienie w kościele kreatywnego „Kwiatu dla Jezusa”, można go dołączyć do przygotowanej kompozycji na oknie i parapecie.

 


PRZEJDŹ W PRYWATNEJ PROCESJI

W tym roku nie będziemy mieli okazji przejść procesyjnie z całą wspólnotą lokalną, ale prywatnie z rodziną – już tak. Pamiętajmy, aby zachować wszystkie środki ostrożności wymagane związku z pandemią. Udaj się do kapliczki albo najlepiej do kościoła, gdzie będziesz mógł adorować Najświętszy Sakrament.

 


ADORUJ NAJŚWIĘTSZY SAKRAMENT

Zorganizuj parafialną adorację Najświętszego Sakramentu, przeprowadziwszy wcześniej zapisy. Każdy parafianin mógłby zapisać się w wybranym czasie (np. 15 minut), tak aby zachować wymogi bezpieczeństwa. Zapisy można przeprowadzić poprzez formularz wystawiony przy wyjściu z kościoła lub na stronie internetowej parafii. Propozycję adoracji należy uzgodnić z miejscowym proboszczem. Jeśli nie byłoby takiej możliwości, to udaj się ze swoją rodziną na prywatną adorację.

 


ZAŚPIEWAJ DLA JEZUSA

Boże Ciało to także pieśni eucharystyczne, które zazwyczaj śpiewamy na ulicach miast. Tym razem zaśpiewajmy wspólnie w gronie rodzinnym w domu lub, według możliwości, w kościele na adoracji Najświętszego Sakramentu. Na tę okazję na stronie naszego sklepu (https://sklep.orszak.org/) można kupić śpiewniki na Boże Ciało (pakiet po 10 sztuk) z wieloma pieśniami eucharystycznymi. Istnieje także specjalny pakiet rodzinnych śpiewników na cały rok – patriotyczny, kolędowy, wielkopostny i na Boże Ciało, który także jest w ofercie sklepu.

 


PRZYJMIJ KOMUNIĘ DUCHOWĄ

Będąc na adoracji w kościele, przy kapliczce lub w każdym innym miejscu, możesz przyjąć komunię duchowa. Polega ona na nawiązaniu duchowej łączność z Jezusem ukrytym w Najświętszym Sakramencie. Wystarczy prosta formuła słowna: „Pragnę Cię przyjąć, Panie, z tą samą czystością, pokorą i pobożnością, z jaką przyjęła Cię Twoja Najświętsza Matka, z duchem i żarliwością świętych”.

 


NAPISZ KARTKĘ DO KAPŁANA

Eucharystia nie byłaby możliwa bez kapłanów. Dlatego podziękuj im za ich posługę chleba i wina, które codziennie przemieniają w Ciało i Krew Pańską. Napisz list lub stwórz z całą rodziną laurkę i przekaż ją osobiście lub listownie wybranemu kapłanowi.

 


ZADZWOŃ DO BLISKIEJ OSOBY

Skoro już przyjąłeś komunię duchową, to zanieś Chrystusa drugiemu człowiekowi. Boże Ciało to czas dziękczynienia za Ciało i Krew Chrystusa. Znajdź moment, aby podziękować Bogu, ale również konkretnej bliskiej osobie – matce, ojcu, siostrze, bratu, przyjacielowi. Zadzwoń sam lub wspólnie z rodziną.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 11 lipca

Sobota, XIV Tydzień zwykły Rok A, II
+ Święto św. Benedykta, opata, patrona Europy
Kto porzuci wszystko dla Ewangelii,
stokroć tyle otrzyma
i życie wieczne odziedziczy.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Prz 2,1-9;Ps 34,2-4 i 6. 9 i 12. 14-15;Dz 4,32-35;Mt 19,27-29
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter