19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Bronakowski: brak trzeźwości to wewnętrzne zagrożenie narodu

Ocena: 0
2237

Reklamy, które kojarzą spożywanie alkoholu ze zdrowiem i radosnym byciem razem to rodzaj toksycznej ideologii – mówił bp Tadeusz Bronakowski podczas 30. Pielgrzymki Grup Trzeźwościowych do Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla.

fot. pixabay.com

Mszę święta była koncelebrowana przez abp Józefa Michalika, bp. Tadeuszem Bronakowskim (przewodniczącym Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości)  oraz przez kapłanów zaangażowanych w pracę na rzecz trzeźwości.

Bp Tadeusz Bronakowski stwierdził w kazaniu, że wprawdzie Polska cieszy się niepodległością i nie jest poważnie zagrożona przez siły zewnętrzne, jednak „straciliśmy czujność”. – Nadto pozwoliliśmy rozprzestrzeniać się wewnętrznym zagrożeniom dla wolności narodu. Jednym z nich, bez wątpienia najgroźniejszym, jest brak trzeźwości – powiedział. – Jako naród nie zawsze dobrze korzystamy z daru wolności – dodał.

Jak ocenił, wielu ludzi stało się niewolnikami nałogu, a swoją wolność wykorzystują do niszczenia. Zastanawiał się co zrobić, aby ludzie przestali bezradnie i obojętnie patrzeć na „marsz milionów zmierzających do przepaści, idących w rytmie wybijanym przez niestrudzonych bojowników alkoholowej sprawy”.

Przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości wskazywał, że agresywna reklama i nadmierna dostępność alkoholu są „niczym otwarte wrota do cierpienia, zniewolenia, zatracenia”. – Musimy uczynić naprawdę wszystko, aby te wrota zamknąć. Tylko wówczas uchronimy wiele osób – powiedział.

Jego zdaniem w Polsce pełno jest „sprzedawców fałszywych iluzji”, a wiele środowisk zarabia na słabościach bliźnich. – Zarabiają producenci i sprzedawcy alkoholu, zarabia wielki przemysł medialno-reklamowy. Niestety wiele osób nieświadomych staje w szeregach tych, którzy rozpijają naród, ulegając, a czasami promując proalkoholową mentalność, nakłaniając innych do picia, czy ośmieszając działania trzeźwościowe – mówił.

Bp Bronakowski podkreślił, że reklamy, które kojarzą spożywanie alkoholu ze zdrowiem, szczęściem, radosnym byciem razem to „rodzaj toksycznej ideologii, która powinna być zakazana”. Uznał, że wstydem jest, iż polskie bało-czerwone barwy są w takich reklamach wykorzystywane i służą „promocji patologicznych zachowań”. Skrytykował również występowanie w takich spotach osób, które pełnią ważne publiczne stanowiska. Jego zdaniem powinno to być zakazane.

– Dzisiaj widzimy uśmiechniętego trenera kadry narodowej w piłce nożnej w reklamie piwa. Jednocześnie ten sam trener miał ogromne problemy z kadrowiczami, którzy na zgrupowaniu nadużywali alkoholu. Krótkowzroczność takich postaw jest zasmucająca, a wręcz przerażająca – mówił przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości. – Te reklamy są tym bardziej szkodliwe, że tysiącom młodych, kilkuletnich nawet dzieci, wpisują w podświadomość połączenie między kibicowaniem a piwem, między wspólnymi emocjami a alkoholem. To jest zatruwanie umysłów i serc przyszłych pokoleń – podkreślił.

Biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej tłumaczył, że Kościół poświęca dużo uwagi apostolstwu trzeźwości, ponieważ chce zapobiegać poważniejszym problemom, zanim staną się zbyt trudne do rozwiązania. Zauważył, że jest to zadanie, w które ofiarnie i skutecznie podejmują nie tylko księża, ale także świeccy. Jako przykłady wymieniał wiele znanych postaci z historii Polski, m.in. bł. ks. Bronisława Markiewicza, św. Maksymiliana Marię Kolbego, ks. Franciszka Blachnickiego czy gen. Józefa Hallera. Wskazywał, że ich dzieła powinny być kontynuowane współcześnie.

– Naszym zadaniem jest promowanie tego niełatwego, ale jakże pięknego, jak bardzo wartościowego przesłania pełnej chrześcijańskiej wolności – zachęcał bp Bronakowski. – Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy to dzieło promują, ale przede wszystkim sami w swoim życiu starają się walczyć o tę prawdziwą wolność , wzrastać w tej wolności, wspierać innych na drodze do duchowej wolności, która jest niezbędna – dodał.

Pielgrzymka Grup Trzeźwościowych rozpoczęła się w piątek rano w Przemyślu, skąd uczestnicy pieszo wyruszyli do Kalwarii Pacławskiej. W sobotę na dróżkach kalwaryjskich odprawiali nabożeństwo Drogi Krzyżowej i Dróżek Pana Jezusa. W programie znalazły się także mityngi AA, Al-Anon i Alateen. Zakończenie pielgrzymki nastąpi w niedzielę.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter