24 kwietnia
środa
Horacego, Feliksa, Grzegorza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Farrell: pandemia nie zatrzymała dialogu ekumenicznego

Ocena: 0
474

Nawet w trudnym czasie ograniczeń wywołanych pandemią dialog ekumeniczny się nie zatrzymał. Poszukiwanie jedności chrześcijan w czasach koronawirusa częściej przekładało się na wspólne projekty solidarności i wsparcia dla potrzebujących. W Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan wskazuje na to bp Brian Farrell, sekretarz Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Przypomina on, że ten watykański urząd ds. ekumenizmu skończył właśnie 60 lat, które zaowocowały zbliżeniem chrześcijan na różnych płaszczyznach.

Fot. VATICAN MEDIA, vaticannews.va/pl

Bp Farrell wskazuje, że to dążenie do jedności widać było także w czasie pandemii. Uniemożliwiła ona wprawdzie bezpośrednie kontakty, które są najważniejsze w budowaniu dialogu, ale otworzyła nowe możliwości spotkania w sieci. Za ważne inicjatywy bp Farrell uznaje opublikowanie „Ekumenicznego wademekum dla biskupów” oraz udostępnienie bogatej biblioteki na stronie internetowej Rady (www.christianunity.va), zawierającej ważne ekumeniczne teksty w wielu językach.

Sekretarz Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan przypomina, że prowadzonych jest aktualnie piętnaście dialogów teologicznych na różnych szczeblach. Wskazuje, że pojawiają się w nich nowe kwestie. Związane są m.in. z wyzwaniami dotyczącymi spraw etycznych i moralnych, wynikającymi z osłabienia własnych tradycji teologicznych niektórych Kościołów. Z kolei w dialogu z grupami pentakostalnymi trudnością jest sposób postrzegania przez nie misyjności, która często równoznaczna jest z prozelityzmem. Wiele grup ewangelikalnych czuje się w obowiązku nawracania nawet członków tzw. Kościołów historycznych, zarzucając im, że odeszły od czystej Ewangelii. Hierarcha zauważa, że nową drogą dialogu z tymi środowiskami może stać się powołana przy Stolicy Apostolskiej przez Papieża Franciszka instytucja wspierająca działalność Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej CHARIS, której celem jest budowanie większej jedności w ruchu charyzmatycznym.

Bp Brian Farrell odpowiedzialny za działanie ekumeniczne podkreśla, że dobrą metodą budowania jedności są oferowane przez Watykan stypendia, z których korzystają m.in. prawosławni studiujący na papieskich uczelniach Rzymu. W czasie studiów mieszkają w katolickich kolegiach.

Możliwość poznania Kościoła katolickiego z bliska i w pogłębiony sposób przyczynia się do rozpowszechnienia pozytywnego wizerunku katolicyzmu w świecie prawosławnym

– zauważa hierarcha wskazując, że dialog życia wciąż odgrywa podstawową rolę w dążeniu do pełnej jedności.

Czytaj także: Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan (18-25 stycznia)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter