25 maja
poniedziałek
Grzegorza, Urbana, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Greger do dzieci pierwszokomunijnych: żyjcie w eucharystycznym stylu

Ocena: 0
1830

Do regularnej spowiedzi i częstego przystępowania do stołu eucharystycznego zachęcił dzieci bp Piotr Greger, który 6 maja w bielskiej parafii na os. Karpackim przewodniczył Mszy św. pierwszokomunijnej.

fot. Pixaby

Wśród 77 dzieci, które po raz pierwszy uczestniczyły w pełni w Eucharystii, były córki i synowie rodziców przygotowywanych do pierwszej komunii na początku lat 90. ub. wieku przez ks. Gregera – wikariusza w latach 1989-95 w parafii Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka.

W homilii hierarcha, który przyznał, że po raz pierwszy przewodniczy Mszy św. pierwszokomunijnej jako biskup, zwracając się do dzieci, zachęcił ich do regularnej – najlepiej – comiesięcznej spowiedzi. – Ja też miałem w swoim życiu dzień pierwszej Komunii, chociaż wiele z tego wydarzenia nie pamiętam. Przywołując ten dzień i następne lata, zwłaszcza służby jako ministrant, dziękuję dziś Bogu za jednego z kapłanów, który wychował mnie do regularnej spowiedzi i częstej, a teraz, codziennej Komunii świętej – podkreślił.

Przypomniał, że od dziś dzieci mają możliwość przyjmowania Pana Jezusa do swego serca. – Dlatego uczestnicząc w niedzielnej i świątecznej Mszy św., przystępujcie do Komunii, zawsze jednak dbając o stan łaski uświęcającej – zaznaczył, dedykując im słowa z dzisiejszej Ewangelii, jako motywację do „regularnego, eucharystycznego stylu życia” – „Jak Mnie umiłował Ojciec, tak i Ja was umiłowałem. Trwajcie w miłości mojej!” (J 15, 9).

Biskup zauważył w kazaniu, że, jak wskazują badania statystyczne, odsetek regularnie przystępujących do Komunii świętej (communicantes) wynosi w Polsce 16 proc. spośród wiernych zobowiązanych do uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. – Dlaczego taki niski procent? – zastanawiał się biskup, wyjaśniając ten problem m.in. tym, że podczas Eucharystii człowiek jest zaproszony nie „do podziwiania, wpatrywania się, czy nawet adorowania, ale do tego, aby spożywać” – dodał i przestrzegł, by nie traktować Komunii jako nagrody za dobre postępowanie. – Komunia święta nie jest żadną nagrodą za cokolwiek, to nie ta kategoria), ale jest umocnieniem naszych ludzkich słabości – stwierdził.

Biskup Greger przez sześć lat (1989-1995) był wikariuszem w parafii Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Bielsku-Białej. W tym czasie uczył i przygotował do pierwszej komunii świętej dzieci urodzone w 1983 i 1984 roku. Dziś są one w wieku 34-35 lat. Niektórzy przyprowadzili w majową niedzielę do kościoła swe dzieci, by mogły przystąpić do Pierwszej Komunii Św.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 maja

Poniedziałek, VII Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Rity z Cascia, zakonnicy
Na świecie doznacie ucisku, ale odwagi!
Ja zwyciężyłem świat

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Dz 19,1-8; Ps 68,2-7b; J 16,29-33
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter