30 czerwca
czwartek
Emilii, Lucyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Grzybowski: każdy sakrament ma moc uzdrowienia

Ocena: 0
300

Mszy Świętej w Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes w Warszawie przewodniczył biskup pomocniczy warszawsko-praski Jacek Grzybowski. Dziś XXX Światowy Dzień Chorego i wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes.

fot. Karolina Błażejczyk

W odniesieniu do Ewangelii o uzdrowieniu głuchoniemego, biskup Grzybowski przypomniał w homilii, że łaska Boga działa w sakramentach świętych i ma moc uzdrawiającą. – W sakramencie pojednania, chorych, Eucharystii, chrztu, bierzmowania. Wszystkie sakramenty mają moc uzdrawiającą, ale jest to przede wszystkim uzdrowienie wewnętrzne. Jest to uzdrowienie duszy, grzechów, które człowiek nosi w sobie. To wnętrze człowieka domaga się przede wszystkim przemiany, nawrócenia, uzdrowienia – mówił biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej.

Jezus uzdrowił głuchoniemego przez włożenie palców w jego uszy i dotknięcie śliną jego języka. Spojrzał w niebo i rzekł „Effatha”. Ten obrzęd jest częścią przygotowania katechumentów, czyli osób dorosłych, które chcą przyjąć chrzest. Kapłan czyni znak krzyża na uszach, nosie i czole kandydata do chrztu. Jak dodał bp Grzybowski, Bóg ma dotknąć i uzdrowić zmysły człowieka.

Jezus, który dotyka uszu głuchoniemego niejako mówi nam: „Chcę uzdrowić twoje uszy, abyś słuchał treści właściwych, mądrych, budujących, pięknych, które będą uzdrawiać twoją duszę, a nie ją deprawować i niszczyć.”. Kiedy dotknął jego języka, w tym geście Kościół widzi: „Trzeba uzdrowić język.”. Jakie treści, słowa, czasem okropne zdania, kalumnie, obmowy, plotki, rzeczy niegodziwe wychodzą z naszych ust ?

– zaznaczył duchowny.

Po Mszy Św. indywidualnie pobłogosławiono wiernych Najświętszym Sakramentem. Światowy Dzień Chorego ustanowił w 1992 r. papież Jan Paweł II. Jest czasem modlitwy, refleksji i dostrzeżenia tych, którzy cierpią na duszy i na ciele.

Agata Pniewska

Sprawdź też:

Kard. Nycz w Szpitalu Wolskim: Bóg chce czynić miłosierdzie naszymi rękami

Abp Marek Jędraszewski: ludzkie cierpienie ma sens w świetle cierpień Chrystusowych

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 czerwca

Czwartek, XIII Tydzień zwykły - wspomnienie Świętych Pierwszych Męczenników
św. Kościoła Rzymskiego

On wstał i poszedł do domu.
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 9, 1-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane komentarzePOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter