22 stycznia
piątek
Anastazego, Wincentego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Janocha: dzisiaj znowu próbuje się usunąć Boga z naszej historii

Ocena: 4.85
1258

„Dzisiaj znowu próbuje się usunąć Boga z naszej historii, z naszej współczesności, z naszego życia społecznego, zamknąć go w zakrystii. Nie jest ważne, czy ty wierzysz, czy nie wierzysz, byle byś był dobrym człowiekiem" - mówił bp Michał Janocha podczas Mszy św. polowej w Parku Wolności w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Fot. Wojciech Łączyński, archwwa.pl

W czasie liturgii polecano Bogu bohaterów sprzed 76 lat i poległych w walkach cywilnych mieszkańców stolicy.

W homilii bp Janocha podkreślił, że w polskim narodzie wiara w Boga i miłość Ojczyzny splatają się w sposób nierozdzielny. 

Podkreślił, że ideały konfederatów barskich, powstańców listopadowych, styczniowych, śląskich, wielkopolskich i Powstania Warszawskiego można streścić w trzech słowach wyszywanych na sztandarach - „Bóg, Honor, Ojczyzna".

Biskup zwrócił uwagę, że Polska, która powstała po zakończeniu wojny z tych sztandarów wykreśliła Boga.

Pozostał nadwątlony honor i Ojczyzna, – jaka - byle jaka. Dzisiaj znowu próbuje się usunąć Boga z naszej historii, z naszej współczesności, z naszego życia społecznego, zamknąć go w zakrystii. Nie jest ważne, czy ty wierzysz, czy nie wierzysz, byle byś był dobrym człowiekiem"

– ocenił bp Janocha.

Nawiązując do modlitwy króla Salomona, który prosił Boga o mądrość, biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej powiedział, że powstańcy warszawscy dowiedli czynami, że posiadali dar Bożej mądrości.

Wychowani w międzywojniu pod sztandarem „Boga, honoru i Ojczyzny" nie wahali się. Wiedzieli, co mają robić. A dzisiaj, czy prosimy o mądrość, czy bardziej cenimy wiedzę, która jest sumą informacji, z którymi można zrobić wszystko i które - wcześniej czy później - wyparują z głowy. Czy ponad mądrość nie przedkładamy długiego życia, dostatku, pomyślności i Boży dar rozmieniamy na drobne

– zachęcał do refleksji duchowny.

Podkreślił, że Chrystus jest tam, gdzie prawda, dobro i piękno.

Każdy, kto służy temu, co prawdziwe, dobre i piękne, ten odnajduje perłę. Powstańcy ją odnaleźli i oddali za nią wszystko

– zaznaczył biskup.

Zwrócił uwagę, że „dziś, kiedy żyjemy w wolnej Polsce, kiedy bez przeszkód możemy wyznawać naszą wiarę, za którą przodkowie cierpieli, byli zsyłani na Sybir, rozstrzeliwani, wydaje się, że nie doceniamy tej perły".

Nawiązując do obecnej sytuacji społeczno - politycznej w kraju bp Janocha zaapelował o jedność.

Dzisiaj każdy ciągnie czerwono - białą flagę w swoją stronę. Jednym zostanie czerwona, innym biała i nikt nie wygra. Tak bardzo trzeba nam modlić się o jedność ponad podziałami, o cud jedności, którego sami nie potrafimy osiągnąć. Potrzeba wielkiej pokory, potrzeba wielkiej uwagi, aby ten cud mógł się dokonywać w pojedynczych sercach, bo Królestwo Boże rodzi się z maleńkich ziaren gorczycy, z których wyrasta wielkie drzewo

- podsumował hierarcha.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Do walki w stolicy 1 sierpnia 1944 r. przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

Muzeum Powstania Warszawskiego (www.1944.pl) otwarto 31 lipca 2004 r. Jego ekspozycja ukazuje nie tylko militarne dzieje 63 dni walk, ale także życie codzienne ludności cywilnej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 stycznia

Sobota, II Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę
Otwórz, Panie, nasze serca,
abyśmy uważnie słuchali słów Syna Twojego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Hbr 9,1-3.11-14; Ps 47,2-3.6-9; Mk 3,20-21
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter