2 kwietnia
niedziela
Wladyslawa, Franciszka, Teodozji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Kamiński: bez modlitwy nie będzie jedności

Ocena: 0
302

Bez modlitwy nie będzie jedności – podkreślił bp Romuald Kamiński. W Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Warszawsko-Praskiej odbyło się Akademickie Spotkanie Ekumeniczne, w którym wzięli udział członkowie Polskiej Rady Ekumenicznej.

fot. pixabay.pl

Tematem było „100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości – udział Kościołów w zachowaniu polskości i budowaniu państwa”.

W czasie nieszporów bp Romuald Kamiński podkreślił, że jedynym fundamentem na którym warto budować wzajemne relacje jest Bóg. – Bez względu co robimy i jak oceniamy nasze działania nie możemy zapominać, że jedynym źródłem jedności jest Bóg, stąd tak ważna jest modlitwa. Ona jest niejako fundamentem wszystkiego co wielkie i piękne – co się w oczach Bożych doczeka szczególnego upodobania – powiedział biskup warszawsko-praski.

Nawiązując do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, zachęcił do patrzenia w przyszłość z ufnością w Boże prowadzenie. – Losy naszej Ojczyzny oddajmy Duchowi Świętemu. Od nas się żąda jedynie wierności Panu w tym do czego nas powołuje – zwrócił uwagę bp Romuald Kamiński.

Zbigniew Kamiński z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego nawiązał do historii chrześcijaństwa. Przestrzegł przed fanatyzmem i wykorzystywaniem Boga do własnych celów. – Bardzo często w imię Chrystusa robimy różne dziwne rzeczy, nie zastanawiając się, jakie z tego wynikają konsekwencje – jakie owoce z tego przyjdzie zebrać. Tymczasem w Ewangelii możemy przeczytać, że to, co człowiek zasiał, to również i będzie zbierał. Jeśli jest dobry, służy pożytkowi innych, to z zasianego przez niego ziarna może być jeden kłos, dziesięć czy piętnaście a wówczas : „Chwała Bogu!”, ale jeśli jego kłos będzie skażony – to jaki wyda plon? – zastanawiał się duchowny.

Przestrzegł też przed konformizmem. Tym, co powinno jednych pociągać do Chrystusa, powinno być świadectwo wiary innych. – Mówić można wiele rzeczy. Można głosić piękne hasła i mieć wspaniałe ideologie, ale co z tego będzie jeśli słowa nie będą pokrywały się z czynami – zwrócił uwagę pastor.

Nieszpory poprzedziło ekumeniczne spotkanie naukowe pt. „100 lecie odzyskania przez Polskę niepodległości – udział Kościołów w zachowaniu polskości i budowaniu państwa”.

Na temat wkładu starokatolickiego kościoła mariawitów na rzecz polskości i tożsamości narodowej mówił ks. Dominik Miller. Ks. Doroteusz Sawicki z Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego w RP zwrócił uwagę, że korzenie prawosławia na ziemiach polskich sięgają Konstantynopola, zaś wpływy Moskwy były skutkiem polityki kolejnych królów Polski. O wkładzie zakonów męskich jako środowiska kulturotwórczego od czasów średniowiecza mówiła prof. Jolanta Marszałek, a o roli ewangelików w budowie polskiej tożsamości do roku 1939 opowiedział Aleksander Łubienko.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 2 kwietnia

Niedziela Palmowa
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci,
i to śmierci krzyżowej.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 26,14-27,66
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Komentarz „Idziemy” - Rozdarta zasłona


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

Materiał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter