W homilii wygłoszonej podczas niedzielnej mszy św. w parafii Miłosierdzia Bożego w Ząbkach bp Romuald Kamiński nawiązał do nauczania kard. Wyszyńskiego. Podkreślił, że jednym z kluczowych tematów, które podejmował Prymas Tysiąclecia był szacunek dla daru życia, troska o rodzinę oraz odpowiedzialność za Ojczyznę.
W homilii biskup warszawsko-praski zachęcał, by czas przygotowania do beatyfikacji Stefana kard. Wyszyńskiego był okazją do osobistej odnowy duchowej i moralnej. Odniósł się również do rekolekcji maryjnych dla małżeństw, które rozpoczną się w parafii w II niedzielę Wielkiego Postu.
Sam udział w uroczystościach to za mało. Trzeba nam poznać nauczanie Prymasa Tysiąclecia i podjąć starania, by przełożyć je na konkret naszego osobistego życia
- zaapelował bp Kamiński.
Przypomniał, że jednym z kluczowych tematów, które podejmował kard. Wyszyński był szacunek dla daru życia, zwłaszcza tego poczętego, troska o piękno wspólnoty małżeńskiej i rodzinnej oraz odpowiedzialność za Ojczyznę.
Wielokrotnie powtarzał, że umiłował ją bardziej niż własne serce. W czasie swojego pasterzowania wiele uczynił, by ludzie żyli w niej godnie, by była ona przewodnikiem dla innych
- mówił biskup. Podkreślił, że obowiązkiem chrześcijanina jest troska o dobro duchowe drugiego człowieka.
Jeśli w naszej Ojczyźnie udaje nam się zachować wiarę w Boga, dobre obyczaje oraz piękno wspólnoty małżeńskiej i rodzinnej, to nie wolno nam zachować tego tylko dla siebie. Naszym zadaniem jest pomagać innym narodom odkryć i zabezpieczyć te wartości . To jest gwarancja naszej cywilizacji
- zachęcał bp Kamiński i dodał, że upadek rodziny zawsze prowadził do upadku całych społeczeństw i potęg państwowych.
Zwrócił również uwagę na szczególne miejsce Najświętszej Maryi Panny w życiu Polskiego narodu: „Na wszystkich etapach historii nasi przodkowie zawierzali swoje życie osobiste i wspólnotowe Bogarodzicy. Wyrazem Jej macierzyńskiej opieki było między innymi zwycięstwo nad bolszewikami w 1920 roku”. Podkreśli, że kult maryjny jest zobowiązaniem do życia na wzór Matki Zbawiciela w posłuszeństwie Bożemu Słowu zostawionemu nam przez Chrystusa na kartach Ewangelii.
Po liturgii biskup warszawsko-praski poświęcił ikonę Matki Bożej, Krzyż i świecę, które będą towarzyszyły parafialnym rekolekcjom maryjnym dla małżeństw. Potrwają one cztery tygodnie i będą oparte na traktacie Św. Ludwika Marii Grignion de Montfort oraz nauczaniu św. Jana Pawła II. Na koniec biskup wyraził nadzieję, że czas rekolekcji przyczyni się do ożywienia wiary i wyjścia z przesłaniem Chrystusa do otaczającego świata.