29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Kamiński w Ossowie: Nie można w nieskończoność świętować zwycięstw, które są następstwem wielkich grzechów

Ocena: 1.00317
1121

W Ossowie odbyły się uroczystości upamiętniające 101. rocznicę Bitwy Warszawskiej. W czasie porannej Mszy św. w Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Ossowie, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej bp Romuald Kamiński wezwał do wyciągnięcia lekcji z historii: „Nie można w nieskończoność świętować zwycięstw, które są następstwem wielkich grzechów”.

Fot. Biuro prasowe DW-P/Karolina Błażejczyk

Uroczystości w Ossowie trwają od wczoraj. Dzisiejszy dzień, 15 sierpnia, rozpoczęła modlitwa o godz. 7.30 przy krzyżu poświęconym ks. Ignacemu Skorupce, po niej złożono kwiaty przy pomniku ks. Skorupki przy szkole w Ossowie.

W czasie uroczystej Mszy świętej o godz. 9.30 w Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej bp Romuald Kamiński wezwał do refleksji nad naszą historią. Upominał, że przedmiotem naszych rozważań powinny być także nasze grzechy, zaniedbania, które doprowadzają do sytuacji, że coś tracimy. Powinniśmy się zastanowić, kto jest temu winien, że potem musimy orężem i ofiarą wielu szlachetnych synów i córek naszego narodu wywalczyć niepodległość.

Suma naszego nieudacznictwa duchowego, brak wyobraźni, kim jestem, co mam czynić, do czego jestem powołany, za co jestem odpowiedzialny sprawia, że kruszy się fundament, przeciwnik zajmuje nasze terytoria, zabiera nam nasze dobra, przekształca naszą rzeczywistość kulturową i religijną

– mówił biskup Kamiński. "Nie można w nieskończoność świętować zwycięstw, które są następstwem wielkich grzechów" – przestrzegał i zachęcał do czynienia rachunku sumienia.

Galeria zdjęć  - link (fot. Biuro prasowe DW-P/Karolina Błażejczyk)

Biskup przypomniał, że powinniśmy pamiętać o pomocy i przyjaźni Węgrów i Rumunów, którzy nas wtedy wsparli. Zwłaszcza przyjaźń z Węgrami ma wielowiekową tradycję, można by powiedzieć, że Węgrzy ofiarowali nam dwie perły: św. Kingę i św. Jadwigę Królową. Pomoc Węgrów nie była tylko polityczną kalkulacją, ale wyznawaniem wspólnych wartości: „obdarowywaliśmy się tym, co jest cenne”.

"Dopóki jesteśmy w drodze, trzeba zabiegać o zdobywanie przyjaciół, dobrych, wiernych przyjaciół" – zachęcał biskup.

W liturgii wzięli udział przedstawiciele duchowieństwa, władz państwowych i samorządowych, wojska, grup rekonstrukcyjnych. Licznie przybyła młodzież, część osób przystrojona w biało-czerwone opaski na ramieniu. Po Mszy odczytano Apel Poległych i złożono wieńce na Cmentarzu Bohaterów 1920 roku. Uroczystości w Ossowie zakończyła rekonstrukcja historyczna na Błoniach Ossowskich.

Bitwa Warszawska rozegrała się 13-15 sierpnia na przedpolach Warszawy. Bitwa pod Ossowem należała do najkrwawszych bitew. Wzięła w niej udział także Legia Akademicka. W czasie bitwy poległ kapelan ks. Ignacy Skorupka. Jego pogrzeb zamienił się w wielką manifestację polityczną, a gen. Józef Haller odznaczył pośmiertnie kapłana Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari.

Przeczytaj także:

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter