22 lutego
piątek
Marty, Malgorzaty, Piotra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Mazur u misjonarzy w Peru i Ekwadorze

Ocena: 0
1045

Z dwutygodniową wizytą w Peru i Ekwadorze przebywał bp Jerzy Mazur SVD, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski.

2015-12-18 21:55
o. kz, tk (KAI) / Warszawa, mz

Bezpośrednim celem podróży był udział w uroczystościach beatyfikacyjnych polskich misjonarzy męczenników z Pariacoto. W Peru pracuje obecnie 65 misjonarzy, w Ekwadorze – 41.

Biskupowi towarzyszył o. Kazimierz Szymczycha, sekretarz Komisji oraz ks. Zbigniew Sobolewski, dyrektor Dzieła Pomocy „Ad Gentes”. Przedstawiciele Episkopatu spotkali się z licznym gronem polskich misjonarek i misjonarzy

W przeddzień beatyfikacji, która miała miejsce 5 grudnia goście z Polski spotkali się z liczną grupą misjonarek i misjonarzy pracujących w Peru. Bp Mazur odwiedził centrum dla dzieci ulicy, prowadzone przez księży salezjanów w Limie. Podczas nieszporów powiedział: "Nasza posługa przyniesie owoc, jeśli będziemy wypełniać wszystko, jak Bóg chce. Tak pełnił swą misję św. Franciszek Ksawery oraz męczennicy franciszkańscy z Pariacoto".

Bp Mazur wskazywał, że aby pełnić wolę Bożą trzeba być gotowym na wszystko, tak jak beatyfikowani franciszkanie: o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek. Ponieśli oni śmierć męczeńską z rąk terrorystów ze Świetlistego szlaku w sierpniu 1991 r.

Wieczorem, w przeddzień uroczystości beatyfikacyjnych ks. bp Jerzy Mazur wziął udział w ceremonii odsłonięcia popiersi Błogosławionych na placu miejskim, który otrzymał imię męczenników. Delegacja z Polski uczestniczyła w uroczystej Mszy św. i czuwaniu modlitewnym w katedrze w Chimbote.

Dzień po beatyfikacji przedstawiciele Komisji misyjnej KEP udali się do Pariacoto, gdzie odbyło się uroczyste dziękczynienie za beatyfikację. Zgromadziło ono tysiące mieszkańców i pielgrzymów z całego świata. Podczas Mszy św. modlono się o nowe i święte powołania misyjne.

Po Eucharystii zgromadzeni biskupi, kapłani i wierni udali się do Bramy Miłosierdzia, którą usytuowano przy pierwszej stacji Drogi krzyżowej, prowadzącej do miejsca męczeństwa o. Zbigniewa i o. Michała.

Wizytę w Ekwadorze bp Jerzy Mazur rozpoczął od spotkania w Domu kapłańskim w Quito z grupą polskich misjonarzy. Wśród nich byli fideidoniści oraz ojcowie franciszkanie pracujący w Wikariacie Apostolskim w Zamorze. Misjonarze opowiadali o swej posłudze i dziękowali za pomoc modlitewną i finansową, otrzymywaną z Polski, m. innymi ze strony Dzieła Pomocy „Ad Gentes”. Kapłani z Polski podkreślali konieczność dalszej pomocy Kościołowi w Ekwadorze.

Następnym punktem dnia było spotkanie w siedzibie Konferencji Episkopatu Ekwadoru z abp Fausto Travezem, przewodniczącym Konferencji. Obecni byli także polscy misjonarze. Abp Travez przedstawił sytuację Kościoła w Ekwadorze, który – podobnie jak inne Kościoły w Ameryce Łacińskiej – boryka się z problemem braku rodzimych powołań oraz agresywną działalnością sekt.

Gospodarz spotkania mówił o trudnej sytuacji wielu rodzin, o pladze związków niesakramentalnych oraz negatywnych wpływach kultury masowej. Podziękował za pracę polskich misjonarzy, podkreślił ich ofiarność oraz dyspozycyjność. Prosił też, by Kościół w Polsce nadal posyłał do Ekwadoru misjonarzy duchownych i świeckich.

Po spotkaniu delegacja udała się do Santo Domingo, gdzie gościła u ks. Leona Juchniewicza, misjonarza fideidonisty pochodzącego z diecezji elbląskiej. Ks. Leon od wielu lat pracuje jako kanclerz w kurii i proboszcz oraz odpowiada za szkołę parafialną. Wieczorem, w kościele parafialnym bp Mazur przewodniczył Mszy świętej, w której uczestniczyli polscy misjonarze i misjonarki oraz wspólnota parafialna.

Podczas wizyty w Ekwadorze polski biskup odwiedził też przedszkole i żłobek prowadzony przez Siostry Benedyktynki Misjonarki oraz szkołę parafialną. Spotkał się z rodzicami i dziećmi uczęszczającymi do przedszkola, a także z młodzieżą.

Następnie delegacja udała się do Buena Fe, gdzie również miało miejsce spotkanie z kolejną grupą misjonarzy z Polski. Wieczorem bp Mazur przewodniczył Mszy św. w kaplicy w wiosce Federico. Na liturgii zgromadzili się tłumnie mieszkańcy wioski. Przewodniczący Komisji KEP ds. Misji mówił w homilii mówił o Roku Miłosierdzia, św. Faustynie Kowalskiej, bł. Michale Sopoćko i św. Janie Pawle II – apostołach miłosierdzia, zachęcając do życia duchowością ufności i zawierzenia Bożemu miłosierdziu.

W Calceta, w diecezji Portoviejo, polska delegacja została przyjęta przez abp Lorenzo Voltolini oraz liczną grupę misjonarzy, których parafie bp Mazur odwiedził.

W ostatnim dniu wizyty przewodniczył uroczystej Mszy świętej w kościele ojców franciszkanów w Quito. We Mszy św. wzięli udział Polacy z rodzinami, od lat mieszkający w Ekwadorze.

Biskup mówił o Bożym miłosierdziu, zachęcając do owocnego przeżycia Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -