20 czerwca
czwartek
Diny, Bogny, Florentyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Mazur u misjonarzy w Peru i Ekwadorze

Ocena: 0
1078

Z dwutygodniową wizytą w Peru i Ekwadorze przebywał bp Jerzy Mazur SVD, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski.

2015-12-18 21:55
o. kz, tk (KAI) / Warszawa, mz

Bezpośrednim celem podróży był udział w uroczystościach beatyfikacyjnych polskich misjonarzy męczenników z Pariacoto. W Peru pracuje obecnie 65 misjonarzy, w Ekwadorze – 41.

Biskupowi towarzyszył o. Kazimierz Szymczycha, sekretarz Komisji oraz ks. Zbigniew Sobolewski, dyrektor Dzieła Pomocy „Ad Gentes”. Przedstawiciele Episkopatu spotkali się z licznym gronem polskich misjonarek i misjonarzy

W przeddzień beatyfikacji, która miała miejsce 5 grudnia goście z Polski spotkali się z liczną grupą misjonarek i misjonarzy pracujących w Peru. Bp Mazur odwiedził centrum dla dzieci ulicy, prowadzone przez księży salezjanów w Limie. Podczas nieszporów powiedział: "Nasza posługa przyniesie owoc, jeśli będziemy wypełniać wszystko, jak Bóg chce. Tak pełnił swą misję św. Franciszek Ksawery oraz męczennicy franciszkańscy z Pariacoto".

Bp Mazur wskazywał, że aby pełnić wolę Bożą trzeba być gotowym na wszystko, tak jak beatyfikowani franciszkanie: o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek. Ponieśli oni śmierć męczeńską z rąk terrorystów ze Świetlistego szlaku w sierpniu 1991 r.

Wieczorem, w przeddzień uroczystości beatyfikacyjnych ks. bp Jerzy Mazur wziął udział w ceremonii odsłonięcia popiersi Błogosławionych na placu miejskim, który otrzymał imię męczenników. Delegacja z Polski uczestniczyła w uroczystej Mszy św. i czuwaniu modlitewnym w katedrze w Chimbote.

Dzień po beatyfikacji przedstawiciele Komisji misyjnej KEP udali się do Pariacoto, gdzie odbyło się uroczyste dziękczynienie za beatyfikację. Zgromadziło ono tysiące mieszkańców i pielgrzymów z całego świata. Podczas Mszy św. modlono się o nowe i święte powołania misyjne.

Po Eucharystii zgromadzeni biskupi, kapłani i wierni udali się do Bramy Miłosierdzia, którą usytuowano przy pierwszej stacji Drogi krzyżowej, prowadzącej do miejsca męczeństwa o. Zbigniewa i o. Michała.

Wizytę w Ekwadorze bp Jerzy Mazur rozpoczął od spotkania w Domu kapłańskim w Quito z grupą polskich misjonarzy. Wśród nich byli fideidoniści oraz ojcowie franciszkanie pracujący w Wikariacie Apostolskim w Zamorze. Misjonarze opowiadali o swej posłudze i dziękowali za pomoc modlitewną i finansową, otrzymywaną z Polski, m. innymi ze strony Dzieła Pomocy „Ad Gentes”. Kapłani z Polski podkreślali konieczność dalszej pomocy Kościołowi w Ekwadorze.

Następnym punktem dnia było spotkanie w siedzibie Konferencji Episkopatu Ekwadoru z abp Fausto Travezem, przewodniczącym Konferencji. Obecni byli także polscy misjonarze. Abp Travez przedstawił sytuację Kościoła w Ekwadorze, który – podobnie jak inne Kościoły w Ameryce Łacińskiej – boryka się z problemem braku rodzimych powołań oraz agresywną działalnością sekt.

Gospodarz spotkania mówił o trudnej sytuacji wielu rodzin, o pladze związków niesakramentalnych oraz negatywnych wpływach kultury masowej. Podziękował za pracę polskich misjonarzy, podkreślił ich ofiarność oraz dyspozycyjność. Prosił też, by Kościół w Polsce nadal posyłał do Ekwadoru misjonarzy duchownych i świeckich.

Po spotkaniu delegacja udała się do Santo Domingo, gdzie gościła u ks. Leona Juchniewicza, misjonarza fideidonisty pochodzącego z diecezji elbląskiej. Ks. Leon od wielu lat pracuje jako kanclerz w kurii i proboszcz oraz odpowiada za szkołę parafialną. Wieczorem, w kościele parafialnym bp Mazur przewodniczył Mszy świętej, w której uczestniczyli polscy misjonarze i misjonarki oraz wspólnota parafialna.

Podczas wizyty w Ekwadorze polski biskup odwiedził też przedszkole i żłobek prowadzony przez Siostry Benedyktynki Misjonarki oraz szkołę parafialną. Spotkał się z rodzicami i dziećmi uczęszczającymi do przedszkola, a także z młodzieżą.

Następnie delegacja udała się do Buena Fe, gdzie również miało miejsce spotkanie z kolejną grupą misjonarzy z Polski. Wieczorem bp Mazur przewodniczył Mszy św. w kaplicy w wiosce Federico. Na liturgii zgromadzili się tłumnie mieszkańcy wioski. Przewodniczący Komisji KEP ds. Misji mówił w homilii mówił o Roku Miłosierdzia, św. Faustynie Kowalskiej, bł. Michale Sopoćko i św. Janie Pawle II – apostołach miłosierdzia, zachęcając do życia duchowością ufności i zawierzenia Bożemu miłosierdziu.

W Calceta, w diecezji Portoviejo, polska delegacja została przyjęta przez abp Lorenzo Voltolini oraz liczną grupę misjonarzy, których parafie bp Mazur odwiedził.

W ostatnim dniu wizyty przewodniczył uroczystej Mszy świętej w kościele ojców franciszkanów w Quito. We Mszy św. wzięli udział Polacy z rodzinami, od lat mieszkający w Ekwadorze.

Biskup mówił o Bożym miłosierdziu, zachęcając do owocnego przeżycia Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 czerwca

Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli.

Dziś w Kościele: środa XI tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Romualda, opata
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 2 Kor 9,6-11; Ps 112 (111),1b-2.3-4.9; Mt 6,1-6.16-18.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)