30 czerwca
czwartek
Emilii, Lucyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Brazylia zainaugurowała 50. Kampanię Braterstwa

Ocena: 5
258

Tradycyjnie, już od ponad 50 lat, Kościół w Brazylii wraz z rozpoczęciem Wielkiego Postu inauguruje Kampanię Braterstwa. Tegoroczna akcja ewangelizacyjna odbywa się pod hasłem „Braterstwo i edukacja”. Inspiracją są słowa z Księgi Przysłów: „Mów z mądrością, nauczaj z miłością” (Prz 31, 26).

Fot. VaticanMedia

Problematykę edukacji Kampania Braterstwa porusza już po raz trzeci. Poprzednie Kampanie odbywały się w 1982 i 1998. W tekście wprowadzającym do tegorocznej Kampanii podkreśla się, że temat edukacji został wyeksponowany w związku z pandemią Covid-19, różnorodnymi konfliktami, obojętnością na potrzeby najuboższych i obecnymi w świecie podziałami.

Tradycyjnie Kampania Braterstwa została zainaugurowana we wszystkich parafiach i diecezjach w Środę Popielcową. Przewodniczący episkopatu, abp Walmor Oliveira Azevedo, przedstawił przesłanie do rodzin, pedagogów i władz oświatowych.

Z okazji rozpoczęcia inicjatywy papież Franciszek skierował okolicznościowy list, w którym podkreśla, że „konieczna jest pilna reforma edukacji, abyśmy promowali powszechne braterstwo i integralny humanizm, do czego zachęca globalny pakt edukacyjny. Jak dotąd nigdy nie było potrzeby budowania szerokiego sojuszu edukacyjnego, by formować ludzi dojrzałych, zdolnych do przezwyciężania podziałów oraz do odbudowy bardziej braterskiego człowieczeństwa” – zaznaczył Ojciec Święty.

Organizacja „Wszystko dla edukacji” dostrzegła lekcję pozostawioną przez pandemię dla szkoły i rodziny. To zbliżenie jest bardzo ważne. Pierwsza odpowiedzialność należy do rodziny, natomiast szkoła musi otworzyć dla rodzin przestrzeń do interakcji w procesie wychowawczym.

Refleksja tegorocznej Kampanii Braterstwa nie może zakończyć się w święta Wielkanocne, ani wraz z końcem roku, gdyż proces ten jest niezwykle istotny.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 czerwca

Czwartek, XIII Tydzień zwykły - wspomnienie Świętych Pierwszych Męczenników
św. Kościoła Rzymskiego

On wstał i poszedł do domu.
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 9, 1-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane komentarzePOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter