22 maja
niedziela
Heleny, Wieslawy, Ryty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Brytyjski trybunał wydał wyrok ws. pielęgniarki zwolnionionej z pracy za noszenie krzyżyka

Ocena: 0
398

Brytyjski trybunał przyznał katolickiej pielęgniarce rację, że zwolnienie jej z pracy za noszenie maleńkiego krzyżyka było oznaką dyskryminacji za wiarę i naruszyło jej prawa człowieka. Chodzi o 61-letnią Mary Onuohę, której władze szpitala w Londynie nakazały zdjęcie krzyżyka ze „względów sanitarnych”, mimo że inni pracownicy mogli nosić hidżaby, sari, turbany i biżuterię.

Fot. pixabay.com/CCO

Pochodząca z Nigerii pielęgniarka była dyskryminowana od 2015 roku. Z powodu krzyżyka, który nosiła w pracy bez żadnych problemów przez 19 lat, została m.in. zdegradowana. Nasilające się molestowanie i naciski psychiczne zakończyły się zwolnieniem jej z pracy. Kobieta oddała sprawę do sądu pracy, który wydał wyrok na jej korzyść. Trybunał odrzucił twierdzenie pracodawcy, że „krzyżyk nie był symbolem wiary pielęgniarki, i że stanowił źródło potencjalnego zakażenia”. Stwierdził też, że „została zwolniona bez uzasadnionej i wyraźnej przyczyny, co było dyskryminujące i naruszyło jej prawa człowieka”. Co więcej, sąd zaznaczył, że „powstrzymywanie chrześcijanki przed eksponowaniem krzyżyka było elementem szerszej kampanii prześladowczej”, a tym samym uznał, jak podkreśla prawnik kobiety, że chrześcijanie mają prawo do wyznawania swej wiary.

Po ogłoszeniu wyroku Mary Onuoha powiedziała, że „nie mogłaby wykonywać swej pracy bez krzyża”. Dodała, że „czerpie siłę z patrzenia na krzyż i jest dumna z tego, iż jest chrześcijanką”. Brytyjska służba zdrowia zapowiedziała, że zweryfikuje swoją politykę, co do noszenia oznak wiary przez pracowników medycznych. Nie poinformowano na razie o ewentualnym odszkodowaniu dla pielęgniarki.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 22 maja

VI Niedziela Wielkanocna
Jeśli Mnie kto miłuje,
będzie zachowywał moją naukę

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 14,23-29
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Odchodzi i pozostaje (komentarz "Idziemy")

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter