16 września
poniedziałek
Edyty, Korneliusza, Cypriana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Budujmy relacje

Ocena: 0
449

Coraz wyraźniej widać, jak bardzo w wychowaniu religijnym brakuje rodziców - mówi bp Marek Mendyk, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego przy Episkopacie Polski, w rozmowie Ireną Świerdzewską.

fot. BP KEP

Po co nam w ogóle Tydzień Wychowania, który po raz kolejny obchodzimy w Polsce w dniach 15-21 września?

Tydzień Wychowania został pomyślany jako mobilizacja wszystkich środowisk wychowawczych dla jednego celu: wychowania młodego pokolenia Polaków. Ta inicjatywa nawiązuje do istniejącej przed wieloma laty praktyki Kwartalnych Dni Modlitw za dzieci i młodzież oraz wychowawców, a także o ducha chrześcijańskiego wychowania. Trzeba powiedzieć, że w wielu diecezjach pojawia się sporo cennych inicjatyw w tym zakresie. To wspólna sprawa nas wszystkich. Abp Stanisław Wielgus powiedział, że jeśli z czegoś Pan Bóg będzie nas surowo sądził, to zwłaszcza z tego, jak wychowaliśmy młode pokolenie. Na Jego sądzie staniemy wobec podstawowego pytania: czy wychowaliśmy nasze dzieci na szlachetnych, dobrych, uczciwych ludzi, którzy będą rozdawali dobro i szczęście innym, czy też na egoistów, przestępców, zdrajców i pasożytów społecznych? Dlatego dla Kościoła, państwa i szkoły, a zwłaszcza dla rodziny nie ma ważniejszego zadania od dobrego wychowania dzieci i młodzieży.

Młodzież z nosami w smartfonach wypisuje się z lekcji religii. Jakie Ksiądz Biskup widzi środki, by zatrzymać ten proces i by odzyskiwać młodzież?

Przyznam się, że nie znam dobrej i skutecznej odpowiedzi na to pytanie. Jesteśmy świadkami, jak młodzi ludzie dostają coraz to nowe zabawki, mają się czym zająć, wypełnić swój czas; chłoną coraz to nowe informacje, przez co uchodzi z nich zdolność do dłuższej refleksji, a nawet logicznego myślenia. To jest ich świat, skróconej perspektywy. Natomiast dla człowieka wierzącego jest niezwykle ważne, aby odkryć perspektywę dłuższą – perspektywę wieczności. I to jest pole działania dla katechezy szkolnej. Myślę, że dobrze poprowadzona katecheza, z jej wymiarem egzystencjalnym, byłaby jakąś propozycją.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 37 (726), 15 września 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 30 września 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 września

"... nie jestem godzien, abyś wszedł pod dach mój. Lecz powiedz słowo, a mój sługa odzyska zdrowie"

Dziś w Kościele: poniedziałek, XXIV tydzień zwykły
+ wspomnienie świętych męczenników Korneliusza, papieża, i Cypriana, biskupa
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 1 Tm 2,1-8; Ps 28 (27),2.7.8-9, Łk 7,1-10
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - do końca lata zapraszamy do przeglądu filmów SalveNET prezentowanych podczas minionych wakacji.


- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -