18 kwietnia
czwartek
Boguslawy, Apoloniusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Były generał salwatorianów: Moją ojczyzną jest cały świat

Ocena: 0
3404
Darem, jaki otrzymałem od Pana Boga, jest uniwersalizm i międzynarodowość – stwierdził ks. Andrzej Urbański SDS, który przez 19 lat był misjonarzem w Tanzanii we wschodniej Afryce i przez prawie 13 lat pełnił funkcję generała Towarzystwa Boskiego Zbawiciela (salwatorianów).
2013-07-22 17:30:00
rk / Leśna (KAI)
Flickr.com / frontierofficial / CC BY 2.0

Pochodzący z Leśnej na Żywiecczyźnie misjonarz przeżywa jubileusz 40-lecia swego kapłaństwa.

W rozmowie z KAI duchowny, który obecnie przebywa na urlopie po zakończeniu swej funkcji przełożonego generalnego salwatorianów, podkreślił, że w czasie swej dotychczasowej posługi starał się być międzynarodowy i uniwersalny. – Starałem się zaczynać nowe fundacje w różnych krajach i kontynentach. Moja ojczyzna jest nie tylko tutaj w Polsce, ale moją ojczyzną jest cały świat – podkreśla zakonnik, który osobiście poznał bł. Matkę Teresę z Kalkuty i przyczynił się m.in. do rozwoju misji w Kongo, Tanzanii, Indiach i na Tajwanie, oraz założenia nowej fundacji na Filipinach.

Ks. Urbański wspomina, że zaczynał swą pracę misyjną jako pomocnik proboszcza w jednej z parafii w Tanzanii, a wkrótce, po nauce języka suahili, został proboszczem, następnie zaś jego życie było związane przede wszystkim z administracją. – Nie miałem wielu okazji chrzcić, błogosławić małżeństw czy prowadzić pogrzeby. Jednak moja praca administracyjna na poziomie międzynarodowym umożliwiła to, że inni kapłani z Afryki, Azji, Ameryki Łacińskiej mogli tę posługę wykonywać – dodaje salwatorianin oraz zapowiada, że obecnie pragnie wrócić do Tanzanii i poświęcić się pracy wśród tamtejszych mieszkańców.

– Pragnę tam wrócić i być prostym misjonarzem, tak jak zaczynałem moje życie – dodaje zakonnik. Jego zamieram jest najpierw praca w Manderze – miejscu, gdzie pod koniec XIX wieku przebywał Henryk Sienkiewicz. Pisarz leczył się tam na malarię i pisał swoje słynne „Listy z Afryki”. Potem zaś ks. Urbański będzie pracował na Mafii – wyspie niedaleko Zanzibaru, gdzie salwatorianie założyli szkołę podstawową i zawodową.

Ks. Urbański przyznaje, że gorąco się modlił o to, by następcą Benedykta XVI został ktoś z Ameryki Południowej, by nowy papież mógł jeszcze pełniej pokazać powszechność i uniwersalizm Kościoła katolickiego. – Dlatego cieszę się z wyboru papieża Franciszka. Jego opcja dla ubogich, którą tak podkreśla i będzie dalej podkreślał, jest najbardziej istotna aktualnie w Kościele. Bo przyszliśmy służyć przede wszystkim tym, którzy nas potrzebują: ubogim, maluczkim tego świata – dodaje urodzony w podżywieckiej Rajczy 66-letni ksiądz.

Uroczystości jubileuszowe z okazji 40-lecia kapłaństwa ks. Urbańskiego odbyły się 21 lipca w jego rodzinnej parafii w Leśnej. Udział w nich wziął były prezydent Tanzanii Benjamin Mkapa z małżonką i osobami towarszącymi.

Ks. Urbański przyjął święcenia kapłańskie przyjął w Krakowie 9 czerwca 1973 r. rąk bp. Stanisława Smoleńskiego. W 1974 r., po kilkumiesięcznym przygotowaniu językowym w Anglii, wyjechał do pracy misyjnej w Tanzanii. Rozpoczął pracę duszpasterską w Lionja, w diecezji Nachingwea. Od 1977 roku przez cztery lata był magistrem nowicjatu w Namiungo. W 1981 r. został powołany na urząd przełożonego Misji w Tanzanii.

Z inicjatywy ks. Urbańskiego powstał w Morogoro Salwatoriański Instytut Filozoficzno-Teologiczny jako pierwsza międzyzakonna uczelnia dla rodzimych powołań zakonnych w Tanzanii oraz z krajów sąsiednich. Instytut uzyskał afiliację do Papieskiego Uniwersytetu Urbaniana w Rzymie.

Podczas XV kapituły generalnej w Krakowie w 1993 roku ks. Urbański został wybrany wikariuszem generalnym zgromadzenia i sekretarzem generalnym do spraw misji zagranicznych. W 1999 r. na Kapitule Generalnej w Grazu w Austrii został wybrany przełożonym generalnym na pierwszą kadencję, jako dziesiąty przełożony generalny Towarzystwa Boskiego Zbawiciela po jego założycielu, słudze Bożym o. Franciszku Marii od Krzyża Jordanie. Został wybrany generałem także na następną kadencję. W ubiegłym roku funkcję tę przejął ks. Milton Zonta z Brazylii.

Niezwykłe więzy wiążą ks. Urbańskiego z kard. Polikarpem Pengo z Tanzanii, przewodniczącym Konferencji Biskupich Afryki i Madagaskaru (SECAM), który po śmierci swoich rodziców przybrał sobie za matkę żyjącą mamę ks. Urbańskiego.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter