28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

C+M+B 2014

Ocena: 0
3781
Z Uroczystością Trzech Króli łączy się zwyczaj poświęcenia kredy i kadzidła.
Woń kadzidła ma tego dnia wypełniać nasze domy, przypominając, że również one są miejscem modlitwy. Kredą wypisujemy na drzwiach naszych mieszkań tradycyjne inicjały, z tegoroczną datą, przypominające o ciągłej obecności Boga pośród swojego ludu.

W oficjalnym języku Kościoła dzień ten nazywa się Uroczystością Objawienia Pańskiego i jest jednym z najstarszych świąt kościelnych. Tego dnia oddajemy cześć Chrystusowi, który ukazał swoją chwałę mędrcom ze Wschodu jako przedstawicielom całego pogańskiego świata. Wspominamy również tych ludzi, którzy w poszukiwaniu niezwykłego Króla studiowali uczone księgi i czytali skomplikowaną mapę nieba. A gdy dostrzegli nieznaną gwiazdę, poszli za jej światłem. Przemierzyli wiele dróg i bezdroży, rozpytywali o Niego życzliwych i wrogów, aż w końcu utrudzeni stanęli przed Jezusem.

Imiona mędrców pozostają nam nieznane. Nie wiemy nawet, ilu ich było. Tradycja chrześcijańska mówi o trzech, bo przynieśli trojakie dary: złoto, kadzidło i mirrę. Dopiero średniowiecze przypisało im imiona, zaś cesarzowi Fryderykowi Rudobrodemu, z iście germańską precyzją udało się nawet „pozyskać” ich relikwie, które zdeponował w katedrze w Kolonii. Był to jeden z przejawów ciągłej rywalizacji Germanów z Włochami o uprzywilejowaną pozycję w chrześcijańskiej Europie. Dlatego dziś chyba już nikt nie broni autentyczności wspomnianych relikwii.

Pamięć o mędrcach, którzy oddali pokłon Dzieciątku Jezus, skłania nas tego dnia do modlitwy za wszystkich, którzy z uporem i nadzieją poszukują śladów Boga w świecie. Za tych, którym nie objawił się anioł, nie olśnił blask o północy, których może nie stać na prostą wiarę i na wszystko potrzebują niezbitych dowodów. Dlatego błąkają się po omacku. To z myślą o nich, w dniu Trzech Króli, znaczymy kredą drzwi. Napisy mogą być różne. Ważne tylko, żeby były widoczne od zewnątrz mieszkania i wyrażały obecność Chrystusa w naszym domu.

Najstarszą formą jest najprawdopodobniej napis C+M+B – skrót łacińskich słów: Christus Mansionem Benedicat (Niech Chrystus błogosławi to mieszkanie). Po „nadaniu” imion mędrcom powiązano w tradycji ludowej wspomniane inicjały z imionami Kacper, Melchior i Baltazar. Wskutek tego w niektórych domach zaczęto pisać nawet K+M+B. W innych miejscach można spotkać napis: J+M+J (Jezus, Maryja, Józef) lub grecki monogram, składający się z dwóch nałożonych na siebie liter X i P (Chrystus, Zbawiciel).

Napisy na drzwiach mieszkań są jakby świadectwem, że w tym domu żyje wśród nas Chrystus, którego nie chcemy ukrywać przed światem. Jest to sygnał dla wszystkich szukających Boga, że za drzwiami oznaczonymi poświęconą kredą, zawsze będą mogli Go znaleźć.

ks. Henryk Zieliński
fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy
Idziemy nr 1 (433), 5 stycznia 2014 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter