12 sierpnia
środa
Innocentego, Lecha, Euzebii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Caritas dla chorych

Ocena: 5
1994

Caritas przejmuje jednak najtrudniejsze działy opieki nad pacjentem generujące najwyższe koszty, jak hospicja czy zakłady opiekuńcze.

Wiele takich działań opiekuńczo-leczniczych Caritas podejmuje, bo widać ogromne zaufanie społeczne do instytucji medycznych prowadzonych przez Kościół. Ludzie mają tu większe zaufanie niż do ośrodków prywatnych, których jest coraz więcej, ale nie zawsze spełniają one ich oczekiwania. Otrzymujemy często prośby indywidualne, żeby pomóc kogoś umieścić w ośrodku prowadzonym z ramienia Caritas.

Caritas nie ma takich problemów jak wiele państwowych placówek medycznych – trudności finansowych czy kłopotów z ciągłością opieki medycznej?

Borykamy się z takimi samymi problemami jak inni. Środki przekazywane w ramach kontraktów z NFZ zapewniają naszym placówkom tylko część finansowania. Mamy wiele dzieł, które wymagają własnych środków. Placówki nasze działają przede wszystkim dzięki ofiarności serca i środkom, które przekazują nam diecezjanie, parafianie podczas różnego rodzaju zbiórek, akcji oraz w dużej mierze z 1 proc. podatku przekazanego Caritas. Te pieniądze przeznaczamy na pomoc chorym i najuboższym ludziom. Na przykład Jałmużna Wielkopostna w ubiegłym roku prowadzona była pod hasłem „Dar juniora dla seniora”. W akcje włączyły się szkoły i parafie, w całym kraju rozprowadzono 650 tys. skarbonek wielkopostnych. W tym roku również ruszymy z tą akcją. Ci, którzy wrzucą do skarbonki wielkopostnej dar, niech wiedzą, że pomogą ludziom starszym w centrach medycznych, które prowadzą Caritas diecezjalne – w hospicjach domowych i stacjonarnych. To środki przeznaczane na pomoc w sytuacjach kiedy nie starcza funduszy, żeby ludzie chorzy mieli normalną opiekę medyczną i socjalną.

Czy jest więc szansa na nowe projekty i dzieła?

Caritas wciąż stara się o nowe inicjatywy, by dotrzeć do najbardziej potrzebujących ludzi. Jedną z ostatnich jest Uliczny Patrol Medyczny, uruchomiony we wrześniu 2017 r. To wspólny projekt Caritas Polska, Straży Miejskiej w Warszawie i Stowarzyszenia Lekarze Nadziei. Polega na objazdowej pomocy ratowniczej. Lekarze i strażnicy docierają do ponad stu różnych miejsc w aglomeracji warszawskiej, nieraz trudnodostępnych, w których przebywają bezdomni. Pomoc udzielana jest na miejscu, a niektóre osoby kierowane są do przychodni Lekarzy Nadziei, gdzie korzystają z dalszej pomocy specjalistycznej. W styczniu wobec znacznego pogorszenia warunków atmosferycznych zwiększona została częstotliwość wyjazdów Patrolu Medycznego z kilku do kilkunastu miesięcznie.

Czy Caritas Polska realizuje też projekty medyczne w innych krajach?

Obecnie finansujemy razem z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP funkcjonowanie czterech gabinetów medyczno-socjalnych we wschodniej Ukrainie dla osób przesiedlonych i dla społeczności lokalnej. W objętej kryzysem polityczno-społecznym Wenezueli organizujemy pomoc medyczną i żywnościową oraz opiekę nad ubogimi. Codziennie korzysta z niej ok. 300 osób, planujemy kupić na ten cel budynek przy tamtejszej kurii. Wśród zakończonych ostatnio projektów zagranicznych znajduje się pomoc medyczna dla Polaków z obwodu żytomierskiego na Ukrainie. Ponad 1,1 tys. osobom zapewnialiśmy pomoc medyczną i niezbędne leki, przy współfinansowaniu Senatu RP. Z kolei w Bierdiańsku i Zaporożu oraz w Charkowie na Ukrainie finansowaliśmy działanie gabinetów medyczno-socjalnych. Projekt ten, podobnie jak i kolejny, współfinansowało MSZ. W irackim Kurdystanie zakończyliśmy bowiem wspieranie klinik medycznych w prowincjach Erbil i Dohuk. Projekt realizowany był wspólnie z Wyższą Szkołą św. Elżbiety z Bratysławy i pozwolił na zwiększenie dostępu do profesjonalnej opieki medycznej uchodźcom wewnętrznym i ludności lokalnej. Zamknięty mamy też projekt rozbudowy ośrodka zdrowia Bożego Miłosierdzia w Kithatu w Afryce. Budynek został wzniesiony do stanu surowego. Ośrodek prowadzą siostry misjonarki Świętej Rodziny.

Jak Caritas będzie obchodziła Dzień Chorego?

Nasi wolontariusze ruszą do placówek medycznych, do domów opieki społecznej i szpitali, gdzie będą organizowane okolicznościowe spotkania z udziałem kapłanów, także biskupów. W naszej kaplicy w siedzibie Caritas Polska będziemy sprawować Eucharystię w intencji chorych. Kaplica przed trzema tygodniami otrzymała wezwanie Chrystusa Dobrego Samarytanina i bł. Hanny Chrzanowskiej, pielęgniarki, która poświęciła swoje życie opiece nad chorymi. Wsłuchujemy się w tym dniu w przesłanie listu Ojca Świętego Franciszka, by je jak najlepiej realizować. W orędziu na 27. Światowy Dzień Chorego Papież przypomina, że opieka nad chorymi wymaga profesjonalizmu i czułości, bezinteresownych gestów, niezwłocznych i prostych, jak zwyczajny dotyk, poprzez które daje się odczuć drugiemu, że jest ważny.


Ks. Marcin Iżycki (1973) – kapłan diecezji warszawsko-praskiej, święcenia kapłańskie przyjął w 1998 r., studiował na PWT w Warszawie, UKSW oraz w Szkole Głównej Handlowej. W latach 2006--2008 był organizatorem i pierwszym dyrektorem Dzieła Pomocy „Ad Gentes” KEP. W 2007 r. został dziekanem Służby Celnej w Ministerstwie Finansów, w 2011 r. dyrektorem Dzieła Misyjnego diecezji warszawsko-praskiej, w 2013 r. krajowym duszpasterzem służb skarbowych i służby celnej w strukturach KEP w Warszawie. W czerwcu 2017 r. został powołany przez KEP na dyrektora Caritas Polska.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 12 sierpnia

Środa, XIX Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Joanny Franciszki de Chantal, zakonnicy
«Gdy brat twój zgrzeszy przeciw tobie, idź i upomnij go w cztery oczy».
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ez 9,1-7;10,18-22; Ps 113,1b-6; Mt 18,15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do Matki Bożej Łaskawej w intencji Ojczyzny (5-14 sierpnia)
12 sierpnia - Parafia MB Częstochowskiej w Wołominie

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter