19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Chrzest i gościnność

Ocena: 0
3045

Chrzest Polski sprzed 1050 lat miał wymiar społeczny, kulturowy, narodowy i państwowy – zaznaczył abp Stanisław Gądecki w homilii podczas XXV Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę, w niedzielę 10 lipca.

Przewodniczący KEP zachęcił do troski o najbardziej potrzebujących, w tym o migrantów i uchodźców, podając to jako przykład postawy chrześcijańskiego miłosierdzia. Zaznaczył, że chrzest miał dla Mieszka I przede wszystkim znaczenie osobiste. Książę dokonał radykalnego zwrotu duchowego. Nie oznaczało to przejścia z jednej religii do drugiej, z religii pogańskiej do chrześcijańskiej, ale przejście od kultu stworzeń do kultu Stworzyciela. Od kultu dzieła rąk boskich do kultu samego Boga.

W tym kontekście Kościół w Polsce jest powołany do tego, by – zakorzeniony w Chrystusie przez chrzest – wyznawał z pokorą i odwagą wiarę w Niego, świadcząc o tym czynami miłosierdzia. Wyrazem tego jest troska o uchodźców. – Obowiązki chrześcijan w tym zakresie wynikają z Objawienia Bożego i Tradycji Kościołów. Losu uchodźcy doświadczył także nasz Pan, Jezus Chrystus, oraz Jego Rodzina, gdy musieli uciekać przed gniewem Heroda (por. Mt 2,13-15) – powiedział abp Gądecki. Przypominając słowa papieża Franciszka, „by każda parafia, każdy klasztor i każde sanktuarium w Europie przyjęły jedną rodzinę uchodźców”, zaznaczył, że papież wskazał również na konieczność integracji przybyszów w europejskim środowisku.

Zwrócił też uwagę na to, że nie można tracić z oczu przyczyn obecnego kryzysu migracyjnego, jakim są wojny. Dlatego zachęcił do modlitwy i pracy na rzecz pokoju na Bliskim Wschodzie oraz do pomocy w krajach ogarniętych konfliktami zbrojnymi, aby nie prowokować migracji, która nie jest rozwiązaniem problemu.

ks. Paweł Rytel-Andrianik
Autor jest rzecznikiem Konferencji Episkopatu Polski

Idziemy nr 29 (563), 17 lipca 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter