24 kwietnia
środa
Horacego, Feliksa, Grzegorza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Cierpienie dzielone z Bogiem

Ocena: 0
906

– Bóg nie stworzył cierpienia. Jednak w swoim Miłosierdziu, poprzez Jezusa Chrystusa, Pan nadaje sens naszym trudnym doświadczeniom – mówił w miniony poniedziałek bp Stefan Regmunt do chorych podczas Mszy Świętej w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim. W ten sposób w diecezji warszawsko-praskiej zainaugurowano przypadające na 11 lutego obchody XXV Światowego Dnia Chorego.

fot. Anna Gajc

Członek Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia w swojej homilii zachęcał m.in. do spojrzenia na chorobę jako na dar na drodze wiary. – Często dopiero w doświadczeniu cierpienia zaczynamy wierzyć, naprawdę się modlić, widzieć świat w innych barwach i dostrzegać, co w życiu jest najważniejsze – mówił do zgromadzonych w kaplicy szpitalnej pacjentów, ich rodzin i personelu medycznego. Pracownikom służby zdrowia przypomniał, że w centrum ich działań zawsze powinien stać człowiek. Prosił: „Nie zapominajcie, że chorzy potrzebują nie tylko diagnozy, ale również właściwego, pełnego szacunku i życzliwości traktowania”. A rodzinom i opiekunom, że „Człowiek cierpiący potrzebuje odwiedzin, dobrego słowa, a nieraz zwykłego bycia w milczeniu przy łóżku, czy po prostu wspólnej modlitwy”.

Ważnym elementem obchodów były w minioną środę wizyty biskupa pomocniczego DW-P Marka Solarczyka u chorych dzieci.

W radosnej atmosferze przebiegło przedpołudniowe spotkanie w Szpitalu Dziecięcym im. prof. Jana Bogdanowicza przy ul. Niekłańskiej, w której na dziewięciu oddziałach leczy się ok. dwustu dzieci. W jednej z sal szpitala zebrali się wraz ze swoimi rodzinami, opiekunami i lekarzami ci mali pacjenci, którzy mogli wstać z łózek. Nie zabrakło wspólnych zabaw animowanych przez harcerzy, śpiewu m.in. z Darkiem „Maleo” Malejonkiem, który opowiadał o losie dzieci w zniszczonym wojną Aleppo, i modlitwy. Jak ważne jest modlitewne wsparcie misjonarzy przez chore dzieci mówili o. dr Kazimierz Szymczycha SVD, sekretarz Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, oraz dr Kazimierz Szałata, inicjator powstania Misyjnego Apostolstwa Niepełnosprawnych Dzieci.

Bp Solarczyk mówił zebranym o chorobie abp. Henryka Hosera i mocy modlitwy za niego, dzięki której wraca do zdrowia. Na ręce dyrekcji szpitala przekazał chorym dzieciom zebrane na okazję spotkania gry, książki i pluszaki. Zapewnił małych pacjentów, że nie brakuje osób, które się za nich modlą, życzył wszystkim pacjentom szybkiego powrotu do domu, a personelowi szpitala podziękował za opiekę nad dziećmi.

Spotkanie w szpitalu przy ul. Niekłańskiej zakończył obchód dwóch oddziałów: intensywnej terapii i alergologii. Bp Solarczyk rozmawiał z dziećmi i ich rodzicami oraz błogosławił, Darek Malejonek pozował z nimi do zdjęć, a harcerze rozdawali przygotowane przez Caritas DW-P paczki ze słodyczami, które zasponsorowała „Biedronka”. W sumie takich paczek na tegoroczny Dzień Chorego w diecezji warszawkso-praskiej przygotowano ok. tysiąca.

Tylko nieco inny przebieg miało popołudniowe spotkanie w Instytucie „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” w Międzylesiu. Tam spotkanie rozpoczęła w szpitalnej kaplicy Eucharystia.

– Tylko Bóg zna odpowiedź na pytanie o sens cierpienia. Ta tajemnica się objawia w Was i przez Was. Ale jesteśmy tu – bez względu na nasz wiek i okoliczności, w jakich się spotykamy, jako Ci, których łączy piękno człowieczeństwa i to, że jesteśmy dziećmi Boga – mówił do dzieci i ich rodziców bp Solarczyk. Zachęcał by nie tracili nadziei na wyzdrowienie i zapewnił, że nie brakuje tych, którzy się o to modlą.

Punktem centralnym obchodów Dnia Chorego w diecezji warszawsko-praskiej będzie Msza Święta w intencji chorych pod przewodnictwem bp. Marka Solarczyka 11 lutego o godz. 11 w Sanktuarium MB z Lourdes przy ul. Wileńskiej 69.

Z kolei wydarzenia Dnia Chorego w archidiecezji warszawskiej rozpoczęła wizyta bpa Piotra Jareckiego i spotkanie z pacjentami w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym Caritas Archidiecezji Warszawskiej przy Krakowskim Przedmieściu 62.

11 lutego placówki zdrowia odwiedzą pozostali biskupi. O godz. 10.30 kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył Mszy św. w Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie. O godz. 12 bp Rafał Markowski poświęci kaplicę i odprawi Mszę świętą w Szpitalu Opieki Krótkoterminowej Centrum ATTIS Sp. z o. o. na Woli, zaś o godz. 15 bp Michał Janocha będzie przewodniczył Mszy św. w Samodzielnym Publicznym Centralnym Szpitalu Klinicznym na Banacha.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz i publicysta, współtwórca "Idziemy" związany z tygodnikiem w latach 2005-2022. Były red. naczelny portalu idziemy.pl. radekmolenda7@gmail.com

 

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter