28 lutego
środa
Romana, Ludomira, Lecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Cisza leczy duszę

Ocena: 2.1
10570
Modlitwę, wyciszenie, a nawet włączenie się w rytm klasztornego dnia oferują zakony kontemplacyjne ludziom świeckim. A oni z tego zaproszenia coraz częściej korzystają.
– Gdy nasi goście wyjeżdżają, podczas pożegnań często mówią, że odnaleźli Boga dzięki wsłuchaniu się w ciszę. Czują się odmienieni, wracają do domu z nadzieją i spokojem. Po wyciszeniu łatwiej im wejść z powrotem w rzeczywistość, którą w jakiejś mierze zostawili przed furtą klasztorną – mówi s. Maria Montini, kamedułka ze Złoczewa.

„Każdy musi przejść przez pustynię i przebywać na niej, aby otrzymać łaskę Bożą. Tam człowiek ogołaca maleńkie mieszkanie swej duszy, by zrobić miejsce Bogu. To nieodzowne. To czas łaski, okres, przez który musi przejść każdy. Potrzeba ciszy i skupienia i zapomnienia o sobie i wszystkim, co stworzone, by Bóg dał założyć w człowieku swe królestwo” – pisał bł. Karol de Foucauld.

Wejść w życie klasztoru

Zakony, które przyjmują świeckich, pozwalają im zaczerpnąć smaku klasztornego życia.

– Gdy przygotowaliśmy pokoje dla chętnych gości, od razu pojawiły się zgłoszenia nie tylko z Polski, ale też z zagranicy. Przyjeżdżają osoby starsze i młodsze, kobiety i mężczyźni, czasami także rodziny czy same małżeństwa – opowiada o. Eugeniusz Augustyn, cysters z Wąchocka – a osoby, które do nas przyjeżdżają, włączają się w modlitwę brewiarzową, modlitwę chórową, uczestniczą w Eucharystii. Oprócz wspólnego rytmu modlitwy są także wspólne posiłki, wspólnie zachowujemy ciszę i harmonię – zaznacza.

W Wąchocku goście słynnego opactwa cystersów mają dostęp do kościoła, pomieszczeń zabytkowych i ogrodów klasztornych. Wszystko razem tworzy atmosferę sprzyjającą modlitwie i skupieniu.

Rytmu klasztornego dnia można zasmakować również u sióstr Karmelitanek Opatrzności Bożej i Niepokalanego Serca Maryi w Osinach Nowych – Mińsku Mazowieckim. Na swojej stronie internetowej siostry napisały: „Nasz klasztor jest jedynym klasztorem kontemplacyjnym w diecezji warszawsko-praskiej. Tym mocniej czujemy się wezwane do otoczenia modlitwą całej naszej diecezji: zarówno kapłanów, jak i ludzi świeckich. Nasz dom jest otwarty dla ludzi szukających miejsca ciszy i modlitwy. Dla gości pragnących odprawić u nas swoje rekolekcje lub dni skupienia przygotowane są pokoje gościnne. Nie angażujemy się osobiście w animacje tych rekolekcji – zapraszamy jednak do udziału w Eucharystii, modlitwie brewiarzowej i modlitwie myślnej. Udostępniamy też dobrą literaturę duchową”.

Zarówno na indywidualne dni skupienia, jak i zorganizowane rekolekcje w grupie zaprasza Zgromadzenie Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Czernej.

– Oprócz wspólnej modlitwy zachęcamy naszych indywidualnych gości do lektury książek czy konferencji, które sugerujemy. Jeśli jest taka potrzeba, staramy się również towarzyszyć danej osobie, chociażby poprzez rozmowę – podkreśla s. Terezitta.

– Jeśli ktoś z naszych gości ma życzenie, może wyspowiadać się czy porozmawiać z ojcem duchownym – dodaje o. Eugeniusz z Wąchocka.

Najwięcej osób przyjeżdża w Wielkim Poście, Adwencie oraz w popularnym czasie urlopowym.

Nie tylko dla ducha

Zakony kontemplacyjne pozwalają nie tylko na wyciszenie i odnalezienie siebie w samotności. Benedyktyńskie Centrum Kultury w Tyńcu oferuje rekolekcje i dni skupienia, ale również m.in. warsztaty rozwojowe, warsztaty artystyczne, medytacje czy program zdrowia ze św. Hildegardą.

Nie mniej bogatą ofertę przedstawia Pustelnia Złotego Lasu koło Staszowa. Można tutaj wybrać turnus pustelniczy, terapeutyczny, oczyszczający, plastyczny, muzyczny, sportowy.

– Dziś nie ma już tutaj kamedułów, ale omodlili to miejsce przez dwieście lat, dlatego jest ono wyjątkowe, ludzie dobrze się tu czują – mówi ks. Wiesław Kowalewski, dyrektor ośrodka. – Dostrzegamy zależność pomiędzy rozwojem duchowym i fizycznym. Dzisiaj w świecie mocno stawia się na troskę o potrzeby cielesne, pomija się sferę duchową. My chcemy widzieć człowieka jako całość, chcemy pokazać, że zdrowa pobożność, wiara, modlitwa potrzebują również uporządkowania i koordynacji z naszą cielesnością. Stąd preferujemy zdrowe odżywianie, zdrową kuchnię. W kwietniu rozpoczniemy cykl ze zdrową, niechemiczną żywnością, żeby wpływać na przemianę materii, metabolizm, regulować sposób odżywiania. W kwietniu rozpoczniemy również terapię związaną z przeciwdziałaniem depresji. Pomagamy także osobom uzależnionych od pracoholizmu, Internetu, laptopów, hazardu, przesadnego odchudzania się – dodaje.

I jeszcze jedna niecodzienna możliwość – można włączyć się w prace klasztorne.

– Często, latem, nasi goście sami wyrażają chęć pomocy w naszej pracy – mówi s. Maria Montini.

Ojcowie z opactwa benedyktynów w Lubiniu również poinformowali o tym na stronie internetowej: „Praca jest ważnym elementem życia duchowego. Również Goście – jeśli wyrażają taką wolę – mają możliwość podjęcia pracy z mnichami, którą ustalają z prefektem gości. Wykonujemy ją zgodnie z duchem Reguły tak, aby we wszystkim Bóg był uwielbiony”.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 lutego

Środa, II Tydzień Wielkiego Postu
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 20, 17-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo
Koronka ku czci Siedmiu Boleści Matki Bożej

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter