21 września
poniedziałek
Jonasza, Mateusza, Hipolita
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Co nam się wydarzyło?

Ocena: 4.8
1007

Zbliża się setna rocznica urodzin Karola Wojtyły. Czy będzie to rok stawiania pomników i organizowania akademii, czy rok głębszego zapoznawania się z postacią papieża Polaka i jego nauczaniem?

fot

Sensem każdego jubileuszu jest przypomnienie sobie ważnych wydarzeń z przeszłości, które kształtują naszą teraźniejszość. Jubileusze małżeństwa czy święceń kapłańskich są okazją powrotu do pierwszej miłości; jubileusze działalności różnych instytucji pozwalają wrócić do początków i idei założycielskiej. Każdy jubileusz to okazja do wdzięczności za dary, które otrzymaliśmy.

Stulecie urodzin Karola Wojtyły to także sposobność do wielkiego podziękowania za to, co „nam się wydarzyło”, jak powiedział Jan Paweł II w Parlamencie RP. Papież Polak, wybrany z kraju komunistycznego po 455 latach sprawowania tej funkcji wyłącznie przez Włochów; papież, który wpłynął na bieg historii Polski i świata oraz wprowadził Kościół w trzecie tysiąclecie – takiego scenariusza wydarzeń nikt by nie sobie nie wymarzył. A stało się to rzeczywistością.

Obchody jubileuszu urodzin Papieża są również okazją do przypomnienia jego dziedzictwa: kim był i jakie przesłanie nam zostawił, a także do refleksji nad tym, kim jest dla nas dzisiaj. Obecni nastolatkowie już nie pamiętają osobiście Jana Pawła II, więc wyzwaniem tego roku będzie także przekazanie im tego doświadczenia. Czy uda się dobrze wykorzystać jubileusz? Czy rocznica pozwoli bardziej zaprzyjaźnić się z papieżem Polakiem poprzez zgłębianie jego tekstów i poznawanie biografii?

 


DARY NA STO LAT

Wymiar państwowy nadał obchodom Sejm i Senat RP, ogłaszając stosownymi uchwałami Rok św. Jana Pawła II. To ważny krok, ale na szczęście obchody nie ograniczają się wyłącznie do wymiaru ogólnokrajowego. W ramach akcji „Dar na Stulecie” zgłaszane są różnorodne inicjatywy lokalne lub osobiste. Szkoły, parafie, instytucje czy osoby indywidualne z całej Polski – i spoza kraju – podejmują z okazji jubileuszu przedsięwzięcia edukacyjne, charytatywne, społeczne czy religijne.

Dla szkół, parafii, bibliotek czy innych ośrodków warszawskie Centrum Myśli Jana Pawła II przygotowało wystawę biograficzną „Karol Wojtyła. Narodziny”. Pliki wystawy można darmowo pobrać, wydrukować na planszach i powiesić w swojej przestrzeni. Taka ekspozycja może być znakomitym uzupełnieniem lokalnych inicjatyw służących upamiętnieniu rocznicy. A rodzinne obejrzenie wystawy z pewnością ułatwi opowiadanie dzieciom, kim był papież Polak.

 


POWRÓT DO ŹRÓDEŁ

Inicjatywy i akcje nie zdołają jednak przybliżyć postaci Jana Pawła II, jeśli nie będzie im towarzyszyła własna refleksja nad jego dziedzictwem i zgłębianie jego słów. Podobnie jak w przypadku jubileuszy osobistych – np. małżeńskich – tak i w przypadku jubileuszu papieskiego warto wrócić do pierwotnego zachwytu, czyli np. przypomnieć sobie wybór Jana Pawła II w 1978 r. i jego pielgrzymki do Polski. A następnie sięgnąć do jego nauczania i przesłania, które nam zostawił. Dzisiejsza młodzież może wiele dowiedzieć się od rodziców czy dziadków albo z książek lub filmów.

Pomocą w poznawaniu słów Jana Pawła II są nowoczesne narzędzia, takie jak aplikacja Cytaty JP2, która codziennie wyświetla na ekranie jeden cytat z jego nauczania. W rocznicę urodzin Karola Wojtyły wystartuje również portal internetowy jp2online.pl, który umożliwi głębsze zapoznanie się z życiem i myślą Jana Pawła II. Będzie to baza wiedzy o papieżu Polaku oraz wyszukiwarka materiałów źródłowych. Papieskie nauczanie, dokumenty archiwalne, fotografie, nagrania audio i wideo – to wszystko znajdzie się na portalu. Swoje zbiory udostępniły w tym celu instytucje państwowe i kościelne, m.in. IPN, Polskie Radio, Archiwa Państwowe czy Archidiecezja Warszawska. Dodatkowy moduł edukacyjny pomoże poszerzyć wiedzę o papieżu z Polski.

 


PAPIEŻ WIELOWYMIAROWY

Poeta, filozof, narciarz, turysta, myśliciel, aktor, pielgrzym, przyjaciel młodych, człowiek głębokiej, niezachwianej wiary... – to niektóre określenia Jana Pawła II. Jego bogata osobowość sprawia, że wiele osób może się zainspirować jego postacią i na różne sposoby obchodzić jubileusz. Niektórzy wybiorą się do Watykanu, by uczestniczyć w uroczystej Mszy Świętej odprawianej przez papieża Franciszka 17 maja, a inni zorganizują akcję charytatywną, wieczór poetycki albo rajd szlakami Jana Pawła II. Każda forma upamiętnienia ma sens, jeśli zostanie wypełniona treścią.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 20 września

Niedziela, XXV Tydzień zwykły
Tak ostatni będą pierwszymi,
a pierwsi ostatnimi.

+ czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 55,6-9; Ps 145,2-3.8-9.17-18; Flp 1,20c-24.27a; Mt 20,1-16a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Wielkoduszny Bóg - komentarz tygodnika Idziemy

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter