28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Co roku u kapucynów

Ocena: 0
2425

Bracia kapucyni z kościoła Przemienienia Pańskiego na Startym Mieście w Warszawie już po raz siedemdziesiąty otworzyli swoją kryptę dla wszystkich, którzy zechcą odwiedzić ich najstarszą w stolicy ruchomą szopkę betlejemską.

fot. Radek Molenda / Idziemy

Po ubiegłorocznym upamiętnieniu w szopce stulecia niepodległości Polski bracia kapucyni z ul. Miodowej 13 postanowili – wobec komercjalizacji świąt Bożego Narodzenia – tym razem zwrócić uwagę na aspekt wiary. Dlatego hasłem wiodącym szopki jest zawołanie ich współbrata o. Honorata Koźmińskiego: „Wpatrujmy się okiem wiary w szopkę betlejemską”.

Tegoroczny korowód pojawiających się kolejno w szopce postaci otwiera Abraham. Za nim, by pokłonić się Dzieciątku Jezus, idą polscy święci, królowie, obywatele wszystkich stanów, ważne postaci historyczne, całość zaś zamyka niosący bochen chleba dla biednych bł. Anicet Kopliński, jałmużnik Warszawy. – W ten sposób chcemy wskazać, że nasza wiara bez dobrych uczynków jest martwa – mówi br. Andrzej Romanowski OFMCap (na zdjęciu), już po raz trzeci odpowiedzialny za szopkę.

Niemal za każdym razem szopka wzbogacana jest o nowe postaci. W sumie w tym roku widzimy ich siedemdziesiąt. Oprócz Abrahama po raz pierwszy oglądamy św. Jana Chrzciciela i Adama Mickiewicza, bł. Jerzy Popiełuszko zaś zyskał nowy ornat z orłem na piersiach, a obok niego powiewa sztandar „Solidarności”. Od pierwszej edycji w 1948 r. postaciom w szopce towarzyszą zwierzęta, w tym żywe rybki w akwarium. Nad szopką unoszą się aniołowie. Przesuwającemu się orszakowi jak co roku towarzyszy komentarz, będący tym razem swoistą katechezą o wierze na co dzień.

Mimo siedemdziesięciu już lat szopka trzyma się i jest w dobrej formie. Choć zmienia się skład i kolejność idących postaci oraz nawiązująca do tematów wiodących w poszczególnych latach scenografia, wszystko napędza ten sam, co przed siedemdziesięciu laty, mechanizm: dwa napędy – dla osób i zwierząt – poprzez system przekładni poruszające pasy transmisyjne. Troszkę zgrzyta i piszczy na zakrętach, ale to jedynie podkreśla wyjątkowy klimat kapucyńskiej szopki. W latach 50. XX w. była ona prawdziwym wydarzeniem. Aby ją oglądać, z całej Polski zjeżdżało się w okresie Bożego Narodzenia nawet 300 tys. osób. Dziś, tylko trochę zapomniana, corocznie jest odwiedzania przez ok. 60 tys. osób. Dla wielu z nich to już kilkupokoleniowa tradycja. Mimo wszechobecnej nowoczesności, zaawansowanej techniki, ludzie doceniają to, co prawdziwe, ujmujące, autentyczne.

Szopkę braci kapucynów można oglądać za darmo codziennie do święta Ofiarowania Pańskiego 2 lutego. Do uroczystości Trzech Króli oraz we wszystkie niedziele – w godz. 10-20. Później w godz. 10-18.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz i publicysta, współtwórca "Idziemy" związany z tygodnikiem w latach 2005-2022. Były red. naczelny portalu idziemy.pl. radekmolenda7@gmail.com

 

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter