16 listopada
sobota
Gertrudy, Edmunda, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Co się dzieje w Caritas?

Ocena: 0
151

- Po pomoc dla biednych idę do wszystkich, niezależnie od opcji rządzącej - mówi ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska, w rozmowie z Ireną Świerdzewską.

fot. Caritas Polska

Co się dzieje w Caritas Polska?

Caritas Polska działa bardzo dobrze. Niestety, sam jestem zszokowany ostatnimi atakami. Środowiska wrogie Kościołowi sprytnie wykorzystują frustrację byłych pracowników Caritas Polska, którzy sami odeszli od nas, nie zgadzając się na zmiany. Zmiany te były niezbędne. Teraz emocje na tyle wzięły górę, że ludzie Kościoła atakują kościelną instytucję. Modlę się za nich, bo wygląda na to, że nie wiedzą, co czynią.

Stawiane są również konkretne zarzuty, dotyczące współpracy z firmą PR.

Kiedy zostałem dyrektorem, wiedziałem, że aby móc skutecznie pomagać, muszę się oprzeć na fachowcach, tak jak to robią inne organizacje. Zaprosiłem do współpracy wielu specjalistów. Mamy ekspertów od najtrudniejszych rejonów świata, którzy mówią po arabsku. Mamy specjalistów od pomocy dzieciom, seniorom czy osobom niepełnosprawnym. Ważne są też relacje z mediami. Tak dołączyła do nas firma Commee Bridge. Miała duży wkład w zmianę wizerunku i funkcjonowania Caritas Polska. Jest praca, musi być wynagrodzenie.

Tylko czy nie za wysokie?

Firma ta pracuje dla nas za najniższe stawki rynkowe, wiedząc, że Caritas to organizacja miłosierdzia, a nie korporacja. Prócz bieżących wzywań Commee Bridge pomogła wprowadzić Caritas Polska na nowe tory. Stworzyła np. Niedzielę św. Franciszka. To był początek debaty o niemarnowaniu żywności. Caritas nie wydała na to ani złotówki. Eksperci z firmy znaleźli sponsorów, a po zorganizowaniu i opłaceniu wszystkich kosztów zostały jeszcze w kasie Caritas Polska pieniądze na inne projekty charytatywne. Ten projekt był naszym wielkim sukcesem. Niestety, media i ich inspiratorzy nie chcą tego usłyszeć.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 40 (729), 6 października 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 21 października 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 listopada

Czy Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Dziś w Kościele:
+ sobota, XXXII tydzień zwykły, wspomnienie rocznicy poświęcenia rzymskich bazylik świętych apostołów Piotra i Pawła albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę albo wspomnienie św. Małgorzaty Szkockiej albo wspomnienie św. Gertrudy, dziewicy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Mdr 18,14-16;19,6-9; Ps 105 (104),2-3.36-37.42-43; Łk 18,1-8
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Nasze patronaty


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -