28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Co w roku 2020

Ocena: 0
1887

Dwie beatyfikacje Polaków, setna rocznica urodzin św. Jana Pawła II oraz zwycięstwo Polaków w bitwie warszawskiej – to niektóre z najważniejszych wydarzeń i obchodów, które będą miały miejsce w rozpoczętym właśnie roku.

fot.xhz

Znana jest już data beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego (1901-1981). Odbędzie się ona 7 czerwca o godz. 12 na placu Piłsudskiego w Warszawie. W tym samym miejscu 31 maja 1981 r. celebrowana była pod przewodnictwem legata papieskiego kard. Agostina Casaroliego pogrzebowa Msza Święta niezłomnego Prymasa Tysiąclecia.

Również inny Polak, ks. Jan Macha (1914-1942), kapłan archidiecezji katowickiej, zostanie wyniesiony na ołtarze. Jego beatyfikacja odbędzie się prawdopodobnie jesienią w Katowicach. W tym mieście został w 1939 r. wyświęcony na księdza, a 3 grudnia 1942 r. bestialsko zamordowany przez Niemców w miejscowym więzieniu.

Z kolei 18 maja 2020 r. przypadnie setna rocznica urodzin Karola Wojtyły, późniejszego papieża. Cały rok 2020 został ogłoszony przez Sejm Rokiem św. Jana Pawła II.

„Był On i jest dla nas drogowskazem, zgodnie z którym możemy pewnie kroczyć. Jego postępowanie było wyrazem nadzwyczajnej odwagi. W 1981 r. przeżył zamach na swoje życie. Na placu św. Piotra został postrzelony przez tureckiego zamachowca, najpewniej na zlecenie sowieckich służb specjalnych. 2 kwietnia 2005 r. z ogromnym bólem pożegnaliśmy naszego umiłowanego Papieża, który odszedł do domu Ojca i, jak wierzymy, wstawia się za nami i błogosławi nam z nieba. Niniejszą uchwałą Sejm RP wyraża wdzięczność i oddaje hołd Wielkiemu Papieżowi św. Janowi Pawłowi II, który, sięgając do źródeł chrześcijaństwa, uczył nas otwartości, wyrozumiałości, ale i odwagi w obronie wartości chrześcijańskich, na których oparta jest Polska i Europa. Niech nauczanie i wielkie dziedzictwo, które pozostawił św. Jan Paweł II, wciąż będą dla naszego narodu inspiracją do budowania Polski wolnej i sprawiedliwej” – stwierdził 13 czerwca 2019 r. Sejm w specjalnej uchwale ustanawiającej Rok św. Jana Pawła II.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zaprosił Polaków do udziału w Narodowej Pielgrzymce do Rzymu. „Zachęcam diecezje, wspólnoty parafialne i różne środowiska do organizowania pielgrzymek na setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II do Rzymu. Spotkajmy się 17 maja o godz. 10.30 w Watykanie na uroczystej Mszy Świętej pod przewodnictwem Ojca Świętego Franciszka”.

Sejm ogłosił także rok 2020 Rokiem Bitwy Warszawskiej. W uchwale wyrażono przekonanie o „jej szczególnym znaczeniu dla zachowania niepodległości przez Polskę i zatrzymania bolszewickiej nawały na Europę Zachodnią”. Warto w tym miejscu przypomnieć słowa Jana Pawła II wypowiedziane 13 czerwca 1999 r. przed katedrą św. Floriana w Warszawie: „Na nową diecezję warszawsko-praską Opatrzność Boża niejako nakłada dzisiaj obowiązek podtrzymywania pamięci tego wielkiego wydarzenia w dziejach naszego narodu i całej Europy, jakie miało miejsce po wschodniej stronie Warszawy”.

W 2020 r. minie 400. rocznica śmierci Stanisława Żółkiewskiego (1547-1620), hetmana wielkiego koronnego, zwycięzcy w wielu kampaniach przeciwko Rosji, Szwecji, Imperium Osmańskiemu i Tatarom, pisarza i pamiętnikarza. Zgodnie z decyzją parlamentu, jest to również Rok Hetmana Stanisława Żółkiewskiego.

W tym roku przypada także 50. rocznica śmierci Romana Ingardena (1893-1970), wybitnego polskiego filozofa i etyka, ucznia twórcy fenomenologii Edmunda Husserla, zaprzyjaźnionego z Edytą Stein – św. Teresą Benedyktą od Krzyża, patronką Europy. Również jemu będzie poświęcony rozpoczęty rok.

Kolejną osobą, której – decyzją Sejmu – jest poświęcony rok 2020, jest Leopold Tyrmand (1920-1985), publicysta, dziennikarz i pisarz, autor niezwykłej powieści „Zły”.

W sierpniu obchodzona będzie 40. rocznica strajków na Wybrzeżu, które rozpoczęły okres przemian w Polsce, a pod koniec roku wspominać będziemy ofiarę złożoną przez polskich robotników – w 50. rocznicę ich masakry w grudniu 1970 r.

Swoje jubileusze koronacji wizerunków Matki Bożej obchodzić będzie kilka sanktuariów maryjnych: stulecie w Zawadzie (diecezja tarnowska) oraz pięćdziesięciolecie u Matki Pocieszenia w Golinie, Królowej Mazowsza Zwycięskiej Matki Pocieszenia w Czerwińsku i Pocieszycielki Strapionych w Szamotułach. Koronował wszystkie te wizerunki kard. Wyszyński.

Zapewne swoje podróże po świecie będzie kontynuował papież Franciszek. Chociaż do chwili oddania tego numeru do składu Stolica Apostolska nie potwierdziła jeszcze terminu żadnej z nich, to zdaniem dziennikarzy portalu Il Sismografo, papież może odwiedzić Czarnogórę, Cypr, Irak, Sudan Południowy, Węgry, Indonezję i Papuę – Nową Gwineę.

Rok 2020 to także rok wyborów prezydenckich w Polsce i USA. Dla miłośników sportu ważne będą Letnie Igrzyska Olimpijskie oraz Mistrzostwa Europy w piłce nożnej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz tygodnika "Idziemy"

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter