16 stycznia
sobota
Marcelego, Włodzimierza, Waldemara
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Cuda dla opornych

Ocena: 0.85
600

Jeśli czujesz się kruchy, zdeptany – jak trzcina z proroctwa Izajasza, którą każdy podmuch miota w różne strony – to Ewangelia z Kany Galilejskiej, którą będziemy podczas tych rekolekcji adwentowych rozważać, jest dla ciebie.

W Kanie wydarzył się bowiem przedziwny cud: Jezus Chrystus postanowił uratować wesele, zmieniające się na Jego oczach w stypę.

Ilu z nas ma poczucie, że jest człowiekiem „wyprostowanym”, mocnym albo – mówiąc wprost – jest panem własnego życia? Kto z nas czuje się dobrze, bezpiecznie, tryska energią, jest gotów do działania…? Kto? Mam strzelać? Nikt! Jesteśmy trzciny nadłamane. Słowo „Kana” oznacza właśnie trzcinę – czy nie warto więc w czasach kryzysu i lęku właśnie tam się udać?

 


ROK PO PACJENCIE ZERO

Dokładnie rok temu dotarły do nas pierwsze wiadomości o dziwnym wirusie w chińskim Wuhan. Byliśmy wtedy na weselu, staliśmy pośrodku ucztującego świata, obserwowaliśmy rosnące słupki PKB, chwaliliśmy się sami przed sobą gospodarką, która miała się nieustannie rozwijać. Trwał karnawał: ucztowaliśmy, podróżowaliśmy i planowaliśmy kolejne kredyty. Wokół nas ludzie tańczyli, śmiali się i bawili – nie bardzo wiadomo z jakiego powodu, bo przecież tak naprawdę niewiele było powodów do radości. Niewielu z nas zastanawiało się, kiedy nastąpi katastrofa, kiedy to wszystko runie – bo że runie, było oczywiste dla tych, którzy rozumieli, na jak kruchych fundamentach jest zbudowane.

Czy rok temu – w samym środku festiwalu, wierząc naiwnie w nieustanny i nieograniczony rozwój, gotowi już przyjąć styl życia naszych bogatych krewnych z Zachodu, ślepi na ubogich tego świata – nie byliśmy podobni do gości weselnych, przekonanych, że czego jak czego, ale jedzenia i przednich drinków na weselu nie zabraknie? Otóż tak! Byliśmy podobni do roześmianych, sytych głupców, choć kilku depresyjnych specjalistów brzęczało nam do ucha: Uważajcie, to się musi skończyć, musi runąć!

 


LEW CZY BARANEK

I oto przychodzi do nas Jezus z Ewangelią o Kanie Galilejskiej, o miejscu, w którym wszyscy mieli świadomość, jak bardzo nieudane i słabe jest to życie, a jednocześnie uparli się, żeby przeżywać wesele. Żeby dobrze zrozumieć ten tekst, trzeba odnieść się do słów, które go poprzedzają. Kilkanaście wersetów wcześniej Jan Chrzciciel, patrząc na Jezusa, który przyszedł nad Jordan, mówi: „Oto Baranek Boży” (J 1, 29). Co to znaczy? Dlaczego Jan, widząc trzydziestoletniego, silnego i pięknego mężczyznę w kwiecie wieku, mężczyznę z niebywałą siłą słowa i mocą przekonywania, tak o Nim mówi? Dlaczego nie wykrzyknął: „Patrzcie, oto lew, oto ten, który ma wielkie zęby i wielkie pazury, i wielką moc w mięśniach. Oto ten, który pokona wrogów. Oto ten, który jest urodzonym zwycięzcą…!”. Przeciwnie, mówi coś zupełnie innego: „Oto baranek”.

Św. Jan zrozumiał swojego Mistrza! Zrozumiał, że Ten, który ma zwyciężyć świat, pokonać zło, wypełnić wolę Ojca, nie zrobi tego jako lew, jako ktoś silny, zdrowy, piękny, przebojowy, bo nie tak zwycięża się po Bożemu. Baranek jest słaby, nie ma broni, nie ma możliwości, by się uratować, jest skazany na to, by być zagryzionym przez hieny. Tak oto św. Jan Ewangelista zapowiada nam wesele galilejskie, przedstawiając nam Jezusa jako najsłabszego, skazanego na Kanę, czyli na bycie złamaną trzciną.

Jakież to niesie pocieszenie! Jeżeli – w samym środku pogłębiającego się kryzysu, w środku pandemii, w środku medialnego szumu – masz poczucie, że jesteś złamaną trzciną, trawą, którą miota wiatr, jeśli czujesz się kruchy, słaby, chory, biedny, przegrany, nieudany, niedoceniany, zbanalizowany, odrzucony, jeśli czujesz, że życie ci nie wyszło, to dla ciebie jest opowieść o Kanie Galilejskiej. Św. Jan wprowadza nas w tę opowieść wołaniem Chrzciciela: „Oto Baranek Boży”. Czy jesteś jak baranek? Czy jesteś w stadzie tych, którzy pozwalają Mu się prowadzić? Czy jesteś delikatną i słabą istotą, bez pazurów i bez zębów? Jeśli dałeś się wykorzystać, może nawet ukrzyżować, jeśli jesteś za słaby na swoje życie – to jesteś podobny do Baranka Bożego.

 


MOJA MAŁA PASCHA

Odkrycie, że jestem nadłamaną trzciną, pozwoli zrobić kolejne kroki. A one nastąpią na pewno, bo „trzeci dzień”, czyli Pascha, nie nastąpi, jeśli nie nastąpi „dzień pierwszy” – pogrzeb. Opowieść o weselu w Kanie zaczyna św. Jan Ewangelista od stwierdzenia, że działo się to wszystko „w trzecim dniu”. Widać wyraźnie, co chciał nam zasugerować. Mówi nam: to, co zdarzyło się na końcu, gdy Jezus stracił i odzyskał życie, zapowiedziane jest już na początku, gdy uratował nieznaną nikomu parę młodą od największego koszmaru – od doświadczenia śmierci w środku najszczęśliwszego dnia swojego życia. Więc nie bój się, odkryj i przyznaj się do tego, jak bardzo jesteś kruchy i słaby, w naszych czasach kruchości i słabości, w czasach pandemii, w czasach upadania kolejnych autorytetów, w czasach, które przypominają nieudane wesele, bo Bóg wyprowadzi z tego tak wielkie dobro, jak cud w Kanie Galilejskiej.

Faktem jest, że jesteśmy słabi, pełni kruchego materiału, nie to jest jednak największym dramatem. Dramat ludzkiego życia polega na tym, że często wyobrażamy sobie, że jesteśmy wobec tych kruchości zupełnie sami i że to my sami musimy coś ze sobą zrobić, spiąć się w sobie i jakoś z tą kruchością własnego życia sobie poradzić. Wydaje nam się, że jak już się tak za siebie weźmiemy i będziemy się starać, to nasze życie znów nabierze sensu. Będziemy silni, będzie się nam chciało, będziemy potrafili żyć wśród ludzi i w obliczu Boga.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Zapowiedź nowego nru tygodnika Idziemy

+ Tygodnik Idziemy na 17 stycznia - dlaczego warto sięgnąć po najnowszy numer?

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 stycznia

Sobota, I Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę
Słowa Twe, Panie, są duchem i życiem
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Hbr 4,12-16; Ps 19,8-10.15; Mk 2,13-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter