13 lipca
poniedziałek
Henryka, Kingi, Andrzeja
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Warszawa: Cudowny Krucyfiks wraca do archikatedry

Ocena: 0
1510

Jeden z najcenniejszych zabytków stolicy już wkrótce powróci po renowacji do archikatedry warszawskiej. Cudowny Krucyfiks Baryczków, od 500 lat otaczany nieustannym kultem wiernych, zostanie uroczyście wniesiony do świątyni 28 lutego, w pierwszy piątek Wielkiego Postu, na zakończenie Drogi Krzyżowej, która przejdzie ulicami Starego Miasta.

fot. Wikipedia.org/ Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 pl

Konserwacja 500-letniej, naturalnej wielkości rzeźby ukrzyżowanego Chrystusa prowadzona była pod kierunkiem prof. Marii Lubryczyńskiej z Wydziału Konserwacji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Efekty pracy konserwatorskiej, która trwała od sierpnia 2019 roku, będzie można obejrzeć z bliska od 7 lutego na ekspozycji w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. 28 lutego w pierwszy piątek Wielkiego Postu Cudowny Krucyfiks zostanie uroczyście wniesiony do archikatedry św. Jana Chrzciciela.

Można powiedzieć, że jest to warszawski odpowiednik krucyfiksu królowej Jadwigi na Wawelu, stale otaczany kultem

– zauważa ks. Mirosław Nowak, dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.

Z kolei prof. Lubryczyńska określa Krucyfiks jako skarb narodowy. Przed nim modlili się w ważnych dla narodu chwilach królowie i prezydenci, a także papieże Jan Paweł II i Benedykt XVI.

Krucyfiks Baryczków został przywieziony z Niemiec w 1525 roku, najprawdopodobniej z Norymbergi, przez Jerzego Baryczkę. Nazywany jest cudownym, ponieważ dwa razy cudownie ocalał. Po raz pierwszy w 1602 roku podczas huraganu, kiedy runęła wieża kolegiaty, i drugi raz w czasie Powstania Warszawskiego, kiedy z płonącej katedry figurę Chrystusa uratował ksiądz Wacław Karłowicz. Pomagały mu dwie sanitariuszki harcerskiego batalionu Armii Krajowej “Wigry”: Barbara Gancarczyk-Piotrowska ps. Pająk i Teresa Potulicka-Łatyńska ps. Michalska. Archikatedra została niemal doszczętnie zburzona przez hitlerowców - ocalał jedynie fragment kościoła z kaplicą Cudownego Pana Jezusa.

Uratowany krzyż ostatecznie trafił do szpitala powstańczego w podziemiach kościoła św. Jacka na Nowym Mieście. Tam miała zdarzyć się wzruszająca historia, kiedy to kapelan szpitala udzielając w ciemnościach sakramentu namaszczenia chorych rannym powstańcom, udzielił go również Jezusowi z Krzyża Baryczków.

Po wojnie, decyzją Prymasa Augusta Hlonda Cudowny Krucyfiks powrócił do archikatedry warszawskiej w Niedzielę Palmową 1948 roku. Towarzyszyła mu wielka manifestacja wiary mieszkańców Warszawy. Katedra była jeszcze cała w gruzach, ale – jak mówi dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej - “serce miasta wróciło na swoje miejsce i zaczęło bić na nowo”.

To był taki symboliczny znak i początek i odbudowy archikatedry i całej Warszawy

– podkreśla ks. Nowak.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 lipca

Poniedziałek, XV Tydzień zwykły
+ Wspomnienie świętych pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta
Kto nie bierze swego krzyża, a idzie za Mną, nie jest Mnie godzien
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 1,10-17; Ps 50,8-9.16b-17.21.23; Mt 10,34-11,1
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter