27 września
niedziela
Wincentego, Mirabeli, Justyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Czad: bp Jeż konsekrował kościół pw. Miłosierdzia Bożego

Ocena: 0
380

Biskup tarnowski Andrzej Jeż konsekrował kościół pw. Miłosierdzia Bożego w Ndżamenie w Czadzie. Diecezja tarnowska pomogła w budowie tej świątyni. To pierwszy w tym kraju kościół pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego.

fot. ks. Stanisław Worwa/Facebook Diecezja Tarnowska

Inicjatorem powstania kościoła był tamtejszy proboszcz, tarnowski misjonarz ks. Stanisław Worwa, który w Czadzie pracuje od 2004 roku. Razem z nim w parafii głosi Ewangelię także ks. Paweł Tabiś – kapłan diecezji tarnowskiej. W każdą niedzielę duchowni celebrują dwie Msze św., w których uczestniczy do 2800 osób.

W konsekracji wzięło udział bardzo dużo ludzi z całej stolicy Czadu i nie tylko. – Takiego wydarzenia konsekracji nowej świątyni nikt z obecnego pokolenia nie pamięta – relacjonuje z Czadu na swoim Facebooku ks. Antoni Piś, proboszcz parafii Męcina, z której pochodzi misjonarz ks. Stanisław Worwa. 

To pierwszy kościół w Czadzie pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego. Budynek kościelny to trzecia świątynia na terenie stolicy kraju. Jest tam w sumie kilkanaście parafii katolickich, ale zazwyczaj wierni gromadzą się pod wiatami i tak sprawuje się liturgię.

Osiemdziesiąt procent pieniędzy na budowę kościoła pochodziło z diecezji tarnowskiej. Obok świątyni powstała też plebania i dom parafialny, w którym będzie prowadzone duszpasterstwo. W sumie wsparcie diecezji tarnowskiej na budowę tej świątyni wyniosło niemal 1,9 mln zł.

Ponadto dwóch fachowców z diecezji tarnowskiej wykonało do tamtejszego kościoła 80 ławek a także konfesjonały i krzesła do prezbiterium. Przez prawie trzy miesiące pracowali oni w Czadzie. Jeden z nich to ojciec misjonarza ks. Pawła Tabisia. 

W konsekracji uczestniczyła także kilkuosobowa delegacja z diecezji tarnowskiej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 27 września

Niedziela, XXVI Tydzień zwykły
Daj mi poznać Twoje drogi, Panie,
naucz mnie chodzić Twoimi ścieżkami.

+ czytania liturgiczne (rok A, II): Ez 18,25-28; Ps 25,4-9; Flp 2,1-11; Mt 21,28-32
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ "tak" albo "nie", od którego zależy wszystko - komentarz tygodnika Idziemy

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter