28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Czas Akcji

Ocena: 0
1809

W czasie kanonizacji św. Jana z Dukli, 10 czerwca 1997 r., papież mówił w Krośnie: „naszej ojczyźnie potrzebny jest katolicki laikat, apostolstwo świeckich, ów Boży lud, na który czeka Chrystus i Kościół. Potrzebni są ludzie świeccy rozumiejący potrzebę stałej formacji wiary. Jakże dobrze się stało, iż została przywrócona do życia w Kościele na polskiej ziemi Akcja Katolicka, która staje się szkołą wiary. Idźcie odważnie tą drogą, pamiętając, że im większe będzie wasze zaangażowanie w nową ewangelizację i życie społeczne, tym większa powstaje potrzeba duchowości, tego wewnętrznego związku z Chrystusem i Kościołem, owego zjednoczenia aż do przeniknięcia łaską każdego poruszenia serca, aż do świętości”.

Mamy tu skondensowane spojrzenie św. Jana Pawła II na AK: Chrystus, Kościół i ojczyzna czekają na apostolskie zaangażowanie katolickiego laikatu – stała formacja wiary leży u podstaw owocnej służby katolików świeckich – zaangażowanie społeczne świeckich uwarunkowane jest pogłębieniem duchowości – ideałem i miarą zaangażowania jest świętość.

 

Rodzina i młodzież

W czasie ostatniej wizyty biskupów polskich ad limina 14 lutego 1998 r. Jan Paweł II stwierdził, że „Polska dziś woła o ludzi sumienia” i jako naturalnych sprzymierzeńców moralnego odrodzenia społeczeństwa polskiego uznał ludzi nauki i twórców kultury. Wtedy też zwrócił uwagę na siłę oddziaływania kultury przez środki przekazu, które „mogą budzić sumienia… ale ludzie mogą ich użyć także przeciw zamierzeniom Stwórcy, obracając je na własną szkodę”. Wskazał też, że wśród kolejnych pól oddziaływania stowarzyszeń katolickich trzeba wymienić rodzinę, która „jest do tego stopnia wpisana w tajemnicę Kościoła, że staje się, na swój sposób, uczestnikiem zbawczego posłannictwa samego Kościoła”. Osłabienie rodziny, czego jesteśmy świadkami dziś w Polsce i w Europie, nierozłącznie owocuje osłabieniem wiary i religijności w naszych społeczeństwach. W konsekwencji jesteśmy dziś świadkami kryzysu cywilizacji chrześcijańskiej.

Szczególnym zaufaniem św. Jan Paweł II darzył młodzież, dla której nie żałował przez całe swoje życie, ani czasu ani trudu. Kontaktu z nimi szukał, posługując się często ich językiem. Darzył ich zaufaniem, ale też karmił prawdą o warunkach godnego życia oraz stawiał wymagania. „Trzeba wkładać wiele wysiłku, by Kościół był obecny wśród młodych… Odradzające się w Polsce Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży i Akcja Katolicka niech uwzględnią twórczą inicjatywę młodych i zaprawiają się do podejmowania osobistej odpowiedzialności za życie własne, wspólnoty religijnej i cywilnej. Trzeba stale kształtować apostolskie grupy ludzi świeckich w Kościele” – mówił do biskupów polskich 2 lutego 1998 r.

 

Obowiązki polityczne

Jana Pawła II cechował realizm w ocenie wartości polityki i wyznaczaniu granic zaangażowania katolików w ten rodzaj działalności, toteż z upodobaniem nawiązywał do Konstytucji duszpasterskiej Vaticanum II, że „Kościół z racji swego zadania i kompetencji w żaden sposób nie utożsamia się ze wspólnotą polityczną”. Równie chętnie święty papież przypominał biskupom i świeckim swój tekst z adhortacji apostolskiej Christifideles laici o potrzebie zaangażowania katolików w ożywianie duchem Ewangelii każdej rzeczywistości ziemskiej, także politycznej: „prawo i obowiązek uczestniczenia w polityce dotyczy wszystkich i każdego – ani oskarżenia o karierowiczostwo, o kult władzy, o egoizm i korupcję, które nierzadko są kierowane pod adresem ludzi wchodzących w skład rządu, parlamentu, klasy panującej czy partii politycznej, ani dość rozpowszechniony pogląd, że polityka musi być terenem moralnego zagrożenia, bynajmniej nie usprawiedliwiają sceptycyzmu i nieobecności chrześcijan w sprawach publicznych”.

Pogląd, że polityka musi być terenem moralnego zagrożenia, bynajmniej nie usprawiedliwia sceptycyzmu i nieobecności chrześcijan w sprawach publicznych.
św. Jan Paweł II

Jan Paweł II doceniał tendencje zjednoczeniowe Europy i nawet zachęcał Polaków do wejścia do nowych struktur Unii Europejskiej. Jednocześnie niejeden raz wskazywał: „Nie będzie jedności Europy, dopóki nie będzie ona wspólnotą ducha… Europa potrzebuje Polski głęboko wierzącej i po chrześcijańsku kulturowo twórczej, świadomej swojej roli wyznaczonej przez Opatrzność… Nasz naród ma wiele do zaofiarowania Europie, przede wszystkim swoją chrześcijańską tradycję i bogate współczesne doświadczenia religijne… Trzeba znaleźć w sobie tyle sił, by nasz naród mógł skutecznie oprzeć się tym tendencjom współczesnej cywilizacji, które proponują odejście od wartości duchowych czy też porzucenie tradycyjnych wartości religijnych i moralnych dla kultury laickiej i etycznego relatywizmu” – mówił do biskupów polskich 14 lutego 1998 r.

Oto kilka pól – ale jakże szerokich i pasjonujących – dla naszej pracy i świadectwa życia przenikniętego wiarą, jakie ukazywał nam św. Jan Paweł II. Świadczą one o profetycznej wizji naszego papieża. Co zrobić, jakich metod użyć, aby zapaliły nasze życie wiary do pełnego ich zrealizowania? Zadanie to piękne, fascynujące i przy pomocy łaski Bożej możliwe.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter