28 maja
czwartek
Jaromira, Justa, Justyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Czas świadków

Ocena: 0
2940

Kościół w Polsce, stojąc wobec współczesnych ataków i wyzwań, nie powinien być w defensywie – mówi bp Andrzej Jeż.

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Z biskupem tarnowskim Andrzejem Jeżem rozmawia ks. Henryk Zieliński

Jak to jest być biskupem najpobożniejszej diecezji w Polsce?

To dla mnie powód do dumy, że możemy się poszczycić dużą liczbą kapłanów i wysokimi statystykami udziału wiernych w niedzielnych Mszach Świętych – ponad 70 proc. Cieszymy się olbrzymią dynamiką grup apostolskich i modlitewnych w diecezji. Odnotowujemy wielkie zaangażowanie wiernych w życie społeczne, gospodarcze i polityczne małych ojczyzn. Religijność w diecezji przekłada się także na życie małżeńskie i rodzinne. Diecezja jest wciąż otwarta na ewangelizacyjne wsparcie Kościoła powszechnego i działalność misyjną; około trzystu kapłanów pracuje poza diecezją.

Z drugiej jednak strony ponad 200 tys. młodych ludzi jest objętych migracją zarobkową. To dużo wobec 1 mln 115 tys. mieszkańców diecezji. Niesie to ze sobą różne problemy, jak choćby rozbicie małżeństw, rozluźnienie więzi rodzinnych, a w konsekwencji także osłabienie życia religijnego.

Prawdopodobnie nasze statystki będą się coraz bardziej obniżać. I to może rodzić pewien niepokój. Ale Kościół to nie jedynie statystyki, lecz przede wszystkim żywy organizm Chrystusa. Te trudne sytuacje odczytujemy jako wezwanie do pogłębienia życia duchowego i poszukiwania nowych dróg ewangelizacji. Dlatego rozpoczęliśmy V Synod Diecezji Tarnowskiej, który uwzględnia nowe uwarunkowania. Pragniemy tradycyjną duchowość i pobożność wiernych diecezji tarnowskiej przenieść w nową rzeczywistość.

Czemu diecezja tarnowska, prócz łaski Bożej, zawdzięcza tak wysoki poziom religijności?

W dużej mierze nasz stan religijności jest owocem bogactwa duchowego archidiecezji krakowskiej, w której byliśmy zakorzenieni od początku chrześcijaństwa w Polsce, aż do roku 1786, kiedy na skutek zaborów powstała diecezja tarnowska. Różnorodne małe ojczyzny ludzkie wpisały się w wielką ojczyznę Boga.

Ludzie żyjący w terenie przeważnie górzystym, w trudnych warunkach, niejako z konieczności muszą być bliżej siebie i bliżej Boga. Bardzo ciężko pracują, a efekty ich wysiłku zależą od zmiennych warunków atmosferycznych, które są poza kontrolą człowieka. Wspólna praca na roli jednoczyła wielopokoleniowe rodziny i sąsiadów, pozwalała również na bezpośredni kontakt z Bożym dziełem stworzenia. Stąd rodziła się kontemplacja i modlitwa, otwartość na nadprzyrodzoność i myślenie metafizyczne. Silne więzy rodzinne były zrębem do budowania wspólnot parafialnych zakorzenionych w mocnym patriotyzmie. Tam budowany był duży szacunek do kapłaństwa. W rodzinach dojrzewały liczne powołania kapłańskie. W diecezji powstała swoistego rodzaju szkoła duszpasterska, zbudowana na gorliwości pasterskiej biskupów i kapłanów z zaangażowaniem głoszących słowo Boże, katechizujących, sprawujących sakramenty i promieniujących miłością duszpasterską.

Ważnym elementem wpływającym na pobożność wiernych było oddziaływanie świętych. W to wszystko należy włączyć ewangeliczną tolerancję diecezjan, którzy przez wieki żyli bez większych napięć religijnych i narodowościowych pośród Żydów, Romów, Niemców, Łemków i Węgrów.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Redaktor naczelny tygodnika "Idziemy"
henryk.zielinski@idziemy.com.pl

- Reklama -
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 maja

Czwartek, VII Tydzień Wielkanocny
+ dzień powszedni
Aby wszyscy stanowili jedno, jak Ty, Ojcze, we Mnie, a Ja w Tobie.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Dz 22,30; 23,6-11; Ps 16,1b-2a.5.7-11 ; J 17,20-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter