19 października
wtorek
Ziemowita, Jana, Pawla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Czas świeckich

Ocena: 0
445

W czasach, kiedy pustoszeją kościoły w Polsce i brakuje kandydatów do kapłaństwa, aktywizują się świeccy. Zakładają nowe wspólnoty modlitewne z głęboką formacją i siłą świadectwa – jak w czasach pierwszych chrześcijan.

fot. Bartłomiej Niemirski/ Zakon Rycerzy Jana Pawła II

Marcin Kwaśny, aktor, jest członkiem Wspólnoty Królowej Pokoju. – Byłem wcześniej w innej wspólnocie, w której w pewnym momencie zabrakło przewodniczenia kapłana i miejsca na spotkania. Przyjaciel Tomasz Kawiorski zaprosił mnie do wspólnoty, którą założył po pielgrzymce do Medjugoria. Odpowiada mi duch tej wspólnoty – mówi aktor. Spotkania odbywają się raz w tygodniu w warszawskim kościele Wspólnot Jerozolimskich, a składają się na nie Eucharystia, agapa, modlitwa uwielbienia, różaniec, konferencje głoszone przez zapraszanych kapłanów, wśród których byli ks. Dominik Chmielewski, ks. Waldemar Cisło czy ks. Henryk Zieliński. Jest też czas na debatę. Organizacja spoczywa na uczestnikach. – Gram na gitarze, czasem prowadzę spotkanie, proponuję gości – dodaje Marcin Kwaśny. Ludzie czują się ze sobą zżyci, wspólnie świętują uroczystości urodzinowe, razem spędzają wolny czas, na przykład na spływach kajakowych.

– We wspólnocie się wzrasta, tak jak wzrasta się w Kościele, dzięki niej można duchowo się rozwijać – podkreśla aktor. Grupa ukierunkowana jest na osoby do czterdziestego roku życia, przeważają te w wieku 23–35 lat. Cieszy się sporym zainteresowaniem. Zawiązała się przed dwoma laty, a liczy już około 120 osób.

 


GŁÓD BOGA

Organizowane przed pandemią spotkania modlitewne z inicjatywy świeckich Lecha Dokowicza i Macieja Bodasińskiego budziły całą Polskę. W Wielkiej Pokucie w Częstochowie w 2016 r. uczestniczyło ponad 100 tys. osób, w Różańcu do granic w 2017 r. – ponad milion osób, w Modlitwie pod krzyżem w 2019 r. we Włocławku-Kruszynie – ponad 60 tys., nie licząc ludzi zgromadzonych w tym czasie w 1300 miejscach w Polsce i za granicą. Pokazały, że ludzie na taką zachętę odpowiedzą masowo.


Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 42 (833), 17 października 2021 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 20 października 2021


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 października

Wtorek, XXIX Tydzień zwykły
Dzień Powszedni/ wsp. bł. ks. Jerzego Popiełuszki/ wsp. św. Pawła od Krzyża, prezbitera/ wsp. świętych męczenników Jana de Brebeuf, Izaaka Jogues’a, prezbiterów, oraz Towarzyszy
Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie,
abyście mogli stanąć przed Synem Człowieczym.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Łk 12,35-38
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter