16 kwietnia
wtorek
Kseni, Cecylii, Bernardety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Czekamy na ŚDM

Ocena: 0
1993

Chcą zrobić coś dla innych. Pokazać, jak piękna jest Warszawa. I sami naładować się pozytywną energią. Warszawscy wolontariusze czekają na ŚDM. Jeszcze można do nich dołączyć.

– Od małego marzyłam, żeby wyjechać na spotkanie z Ojcem Świętym. Nigdy się nie udało. Kiedy dowiedziałam się, że kolejne Światowe Dni Młodzieży będą w Krakowie, od razu postanowiłam się zaangażować – mówi Joanna Szczęsna, wolontariuszka z diecezji warszawsko-praskiej.

Szacuje się, że w związku z ŚDM Warszawę odwiedzi nawet pół miliona ludzi. Dlatego powstał specjalny projekt wolontariatu, który ma ułatwić funkcjonowanie miasta w tym szczególnym czasie. Zaangażowane są w niego aż cztery podmioty.

Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta poszukuje osób, które będą pracować na lotnisku, dworcach PKP, szlakach turystycznych oraz jako tłumacze dla służb miejskich. – Zarówno zarządca lotniska, jak i PKP pomogą nam przeszkolić wolontariuszy: jak ich obiekty funkcjonują pod względem bezpieczeństwa. To będzie kilkadziesiąt dodatkowych par oczu i uszu – mówi Marta Dermańska z CKS Urzędu Miasta.

Centrum Myśli Jana Pawła II odpowiada za strefę projektów społeczno-kulturalnych, w której będzie można m.in. oglądać wystawę. „Fundamenty” o św. Janie Pawle II. – Będziemy potrzebować osób, które są zafascynowane papieżem Polakiem, znają Warszawę lub po prostu lubią kulturę i chcą działać w tym obszarze – podkreśla Marta Kukowska z Centrum Myśli JPII.

– Obszary, którymi zajmuje się archidiecezja warszawska to „Duchowe punkty stolicy”, czyli kościoły Traktu Królewskiego oraz warszawskie sanktuaria. Będziemy też wspierać kapelanię lotniska Okęcie – wyjaśnia ks. Jacek Laskowski z Diecezjalnego Centrum ŚDM Archidiecezji Warszawskiej.

Punkty informacyjne funkcjonować będą również w kilku miejscach w diecezji warszawsko-praskiej. – Pomocy wolontariuszy będziemy potrzebować także 23 lipca podczas wydarzeń centralnych na Tarchominie – mówi ks. Emil Parafiniuk, dyrektor Diecezjalnego Centrum ŚDM Diecezji Warszawsko-Praskiej

– Z całą pewnością potrzebne są osoby, które władają językami obcymi. Szczególnie angielskim, hiszpańskim, włoskim i portugalskim – wymienia ks. Laskowski. – Ale będą też przestrzenie, gdzie chęć pomocy i pracy z innymi będzie wystarczającą umiejętnością – zaznacza ks. Parafiniuk.

Na wszystkich wolontariuszy czekają szkolenia z komunikacji międzykulturowej, pierwszej pomocy oraz szkolenia stanowiskowe. Każdy otrzyma ubezpieczenie, darmowe przejazdy komunikacją miejską, strój i wyżywienie. Do dyspozycji wolontariuszy będę również trzy centra wolontariatu: miejskie w Pałacu Kultury i Nauki oraz diecezjalne w kuriach przy Miodowej 17/19 i przy Floriańskiej 3.

– Wolontariat jest otwarty dla każdego, niezależnie od wieku. Nie trzeba być jakoś szczególnie zaangażowanym w życie Kościoła. Liczą się przede wszystkim chęci – podkreśla ks. Parafiniuk.

– To ogromne doświadczenie – mówi Joanna Szczęsna, która jest liderką sekcji logistycznej wydarzeń centralnych w diecezji warszawsko-praskiej. – Odpowiadam za zorganizowanie przestrzeni wokół seminarium duchownego na Tarchominie, gdzie odbędą się wszystkie główne wydarzenia ŚDM w naszej diecezji. Może się tam pojawić nawet 20 tys. ludzi – wyjaśnia.

– Przy ŚDM jest bardzo dużo różnych obszarów, w których można pracować. Każdy może wybrać coś dostosowanego do swoich umiejętności, zainteresowań i doświadczenia. Poza tym wolontariusze będą przygotowywani, więc nie powinni się obawiać, że z czymś sobie nie poradzą – dodaje Ania Potempska, wolontariuszka w Centrum Myśli Jana Pawła II. – To na pewno świetna okazja do poznania wielu ciekawych osób i przetestowania swoich umiejętności językowych – twierdzi uczennica dwujęzycznej klasy z językiem niemieckim w Liceum im. Andrzeja Frycza-Modrzewskiego.

– Wolontariat pozwala nam wyjść ze schematu. Spotykając osoby z innych środowisk, a nawet zakątków świata, nie jesteśmy w stanie wszystkiego przewidzieć i zaplanować. W ten sposób można wiele się nauczyć – podkreśla Damian Miros, student administracji na UKSW, który oprócz pracy w Diecezjalnym Centrum ŚDM jest również koordynatorem wolontariatu w parafii bł. Honorata Koźmińskiego w Chrośli.

– Wolontariat, zwłaszcza przy takich wydarzeniach religijnych, to okazja, żeby doświadczyć Boga poprzez spotkanie z drugim człowiekiem – dodaje Magda Witowska, studentka zarządzania kulturą na UJ. Wcześniej była wolontariuszką m.in. podczas spotkań na Lednicy. – Praca przy organizacji tak dużych wydarzeń przynosi ogromną satysfakcję, a osoby, które się spotyka, ładują nas niesamowitą energią na następne miesiące, a nawet lata – mówi wolontariuszka Centrum Myśli Jana Pawła II. – Wolontariat to tak naprawdę przyjmowanie dobra.

Termin zgłoszeń wolontariuszy mija 17 kwietnia. Więcej na: www.sdm2016.warszawa.pl.

Sylwia Gawrysiak
fot. Daria Woźniak

Idziemy nr 15 (549), 10 kwietnia 2016 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 kwietnia

Wtorek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem życia.
Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 30-35
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter