1 grudnia
piątek
Natalii, Eligiusza, Edmunda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Czuwanie przy Sercu Jezusa

Ocena: 0
1577

Pierwsza w nocy. W kościele krakowskich sercanów półmrok. Światło pada na monstrancję. Pan Jezus w Najświętszym Sakramencie. Przyszłam pobyć właśnie z Nim.

fot. Dorota Mazur

Wydawało się, że powieki same będą opadać, że będę senna. Ale nie! Godzinny dyżur minął, jakby trwał tylko chwilę.

W Sanktuarium Matki Bożej Błogosławionego Macierzyństwa (taką nazwę nosi też parafia) przy ul. Saskiej 2 w Krakowie Płaszowie rozpoczęła się 10 maja całodobowa adoracja Pana Jezusa. Dzień i noc dwóch strażników (dyżurujących co tydzień o tej samej porze) czuwa, aby każdy pragnący doświadczyć spotkania z Jezusem w Najświętszym Sakramencie miał taką możliwość w dogodnym dla siebie czasie.

Roli strażników podjęli się nie tylko parafianie – głównie członkowie wspólnot działających przy płaszowskim kościele, ale także przyjaciele tego miejsca. Czuwając przy Panu, wszyscy przybywający na adorację tworzą wspólnotę wspólnot i biorą udział w swego rodzaju niepowtarzalnej ewangelizacji. Podczas adoracji Pana Jezusa można doświadczyć jedności, mimo niemożności spotkania się w kościele w ramach konkretnej wspólnoty czy uczestnictwa w nabożeństwie z powodu ograniczeń związanych z pandemią COVID-19. Przed Najświętszym Sakramentem tworzona jest jedność modlitewna, która – zwłaszcza w godzinach nocnych – pozwala na jeszcze bardziej odczuwalną bliskość z Jezusem.

Jarek z parafialnej Szkoły Nowej Ewangelizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa tak mówi o swoich doświadczeniach związanych z nocnym czuwaniem: „Muszę przyznać, że to nie ja wybrałem nocną godzinę adoracji, to ona wybrała mnie. W poczuciu współodpowiedzialności za piękne dzieło wstrzymałem się z wpisem na listę uczestników czuwania do czasu, gdy okazało się, które godziny są trudne do obsadzenia przez naszą wspólnotę (ale także i pozostałe grupy parafialne). Jednocześnie, ze względu na potrzebę złożenia deklaracji uczestnictwa na kilka tygodni do przodu, musiałem uwzględnić własne możliwości wynikające ze specyfiki pracy zawodowej. I tak zostałem zaproszony przez Pana na spotkanie o godzinie drugiej, niedzielną już nocą. Pora okazała się niebywała. Pobudka po czterech godzinach snu, zestaw codziennych czynności porannych, przywracających rześkość, wyjście skalkulowane tak, aby dotrzeć na miejsce spotkania nieco przed umówioną porą. A jednocześnie perspektywa spoczynku po powrocie do domu. Wszystko to wytworzyło odrębną, nieznaną dotychczas część doby. Daleką już od powszednich sobotnich starań. Wolną jeszcze od kalkulacji związanych ze świętowaniem niedzieli. Porę nierozproszonego spotkania z Jezusem Eucharystycznym – Żywym, Prawdziwym, Namacalnym. Dającym się poznać każdemu, kto tego pragnie. Piękny czas ogrzewania się w cieple promieni Najświętszego Sakramentu. A na dodatek kościół między drugą a trzecią w nocy okazał się miejscem nadspodziewanie ludnym. Miłe było spotkanie z osobami, za którymi w czasie ograniczonych z powodu koronawirusa kontaktów międzyludzkich można się już było stęsknić”.

Całodzienna adoracja, od porannej do wieczornej Mszy Świętej, rozpoczęła się u sercanów już półtora roku temu. Myślano o rozszerzeniu inicjatywy o godziny nocne, jednak wówczas nie wydawało się to niemożliwe. Pandemia stała się okolicznością, w której na nowo rozpaliło się pragnienie, by adorować Pana Jezusa i w dzień, i w nocy. Obecna całodobowa adoracja Najświętszego Sakramentu przy Saskiej 2 potrwa do końca czerwca.

– Okazuje się, czuwanie nocne jest możliwe, bo ludzie są tym doświadczeniem zainteresowani i poruszeni, co rodzi nadzieję na kontynuację inicjatywy po wakacjach – mówi koordynator inicjatywy rozszerzenia dziennego czuwania o godziny nocne ks. Michał Tabak SCJ.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 1 grudnia

Piątek, XXXIV Tydzień zwykły
Nabierzcie ducha i podnieście głowy,
ponieważ zbliża się wasze odkupienie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 21, 29-33
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do św. Barbary 25 XI-3 XII

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter