4 lipca
sobota
Odona, Malwiny, Elzbiety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Czyszczenie czyśćca

Ocena: 4.72
4963

– Ojciec Pio wstawiał się za duszami czyśćcowymi, ale także prosił je o pomoc w walce duchowej – mówi br. Roman Rusek OFMCap

fot. Roman Jocher

O czuwaniu modlitewnym organizowanym w rocznicę stygmatyzacji i śmierci św. Ojca Pio z br. Romanem Ruskiem OFMCap, krajowym koordynatorem Grup Modlitewnych Ojca Pio w Polsce, rozmawia Michał Komorek

 

Proszę Brata, co to za pomysł ze sprzątaniem czyśćca?

Jako bracia kapucyni jesteśmy zaangażowani w rozwój kultu św. Ojca Pio w Polsce. W tym roku przypadają dwie rocznice związane ze świętym z Pietrelciny: setna rocznica otrzymania stygmatów i pięćdziesiąta rocznica odejścia do nieba. Razem z braćmi pomyśleliśmy, że w związku z tym warto by było zorganizować narodową modlitwę razem z Ojcem Pio za dusze w czyśćcu cierpiące.

Dlaczego akurat taka intencja?

Ojciec Pio miał szczególne nabożeństwo do dusz czyśćcowych. Był świętym, który bardzo dużo się modlił, także za opuszczonych, zaniedbanych, był wielkim ojcem dla sierot i tych, którzy źle się mają. Do tej grupy należą również dusze w czyśćcu cierpiące i za nie też wstawiał się w swoich modlitwach do Boga.

Święty z Pietrelciny był także mistykiem, przeżywał wewnętrzne udręki walki duchowej z szatanem. Nie tylko wstawiał się za duszami czyśćcowymi, ale także prosił je o pomoc w tej walce. To wejście w teologię świętych obcowania, znaną w Kościele, która naucza, że możemy sobie nawzajem pomagać – my Kościół pielgrzymujący na ziemi i Kościół pokutujący w czyśćcu.

Razem z braćmi pomyśleliśmy, że takim małym darem z naszej strony może być włączenie się w modlitwę za tych, którzy już odeszli z tego świata, a ciągle jeszcze potrzebują naszego wstawiennictwa. Stąd wzięła się inicjatywa „Czyszczenie czyśćca”. Uznaliśmy, że najlepszym do tego miejscem będzie Jasna Góra – duchowa stolica Polski.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 38 (676), 23 września 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 5 października 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 lipca

Czwartek, XIII Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę
albo wspomnienie św. Elżbiety Portugalskiej
Pan sam szczęściem obdarzy, *
a nasza ziemia wyda swój owoc.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Am 9,11-1; Ps 85,9.11-14; Mt 9,14-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter