2 grudnia
piątek
Balbiny, Bibianny, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Delegacja niemieckiego episkopatu z wizytą na Ukrainie

Ocena: 0
328

Przebywającą od 1 czerwca z kilkudniową wizytą na Ukrainie delegację Niemieckiej Konferencji Biskupów powitał 2 czerwca w soborze katedralnym Zmartwychwstania Chrystusowego w Kijowie zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) abp Swiatosław Szewczuk.

Fot. Elpers / Deutsche Bischofskonferenz

4-osobowej delegacji przewodniczy biskup Augsburga Bertram Meier, stojący na czele Komisji episkopatu ds. kontaktów z Kościolem powszechnym (Weltkirche).

Witając gości z Niemiec arcybiskup większy kijowsko-halicki nazwał „małym cudem” fakt, iż „obecnie, po ciężkim okresie oblężenia rosyjskiego, wszyscy przyjeżdżają do Kijowa niczym do duchowej stolicy świata”. Podkreślił, że to „właśnie biskupi katoliccy w różnych krajach od początku pełnowymiarowej agresji rosyjskiej zajęli jasne stanowisko proukraińskie”. Dodał, że w Niemczech biskupi katoliccy „są proroczym głosem przed narodem i światem politycznym” swego kraju.

Dziękujemy za waszą obecność, za waszą wizytę. W imieniu obecnych tutaj ludzi wyrażam naszą wdzięczność wam, braciom biskupom i wszystkim katolikom w Niemczech za wasze poparcie i współpracę. Witajcie na Ukrainie

– powiedział zwierzchnik UKGK, zwracając się do gości, a zwłaszcza do bp. Meiera, który wraz z nim koncelebrował liturgię w święto Wniebowstąpienia Pańskiego.

Na zakończenie nabożeństwa głos zabrał przewodniczący delegacji niemieckiej. Zapewnił, że on i pozostali jej członkowie przybyli na Ukrainę z wielką radością a sam ich przyjazd ma podwójne znaczenie.

Przede wszystkim jest to wizyta solidarności, gdyż jesteśmy braćmi w biskupstwie, zjednoczonymi wokół następcy apostoła Piotra. A ponieważ nie jesteśmy politykami, lecz przede wszystkim ludźmi wierzącymi, to nasza solidarność polega na tym, aby wspierać siebie nawzajem na duchu i podtrzymywać modlitewnie

– wyjaśnił biskup augsburski. Dodał, że „jesteśmy razem tymi dwoma płucami jedynego Kościoła Chrystusowego”, przywołując słowa św. Jana Pawła II, iż Kościół katolicki oddycha dwoma płucami, czyli tradycjami zachodnią i wschodnią.

Jednocześnie hierarcha zaznaczył, iż Kościół katolicki w Niemczech jest bogaty i chce podzielić się tym, co ma. Za pośrednictwem takich struktur – swoich i międzynarodowych – jak „Renovabis”, Pomoc Kościołowi w Potrzebie, Caritas Internationalis i wiele innych wspiera różne projekty na Ukrainie.

Ale nie pieniądze ani finanse są najważniejsze, ale to, że wasz Kościół jest szkołą duchowości. I my przyjeżdżamy z Niemiec do was, aby nauczyć się głębi wiary i życia duchowego” – mówił dalej bp Meier. Podkreślił, że pierwszej lekcji „udzielają nam wasi księża” i dodał, że „dziś w czasie śniadania rozmawialiśmy o tym, jak ważna jest obecność kapłanów wśród swego narodu, szczególnie w czasie wojny”. Jest to bardzo mocne przesłanie, gdy wszyscy uciekają, a księża pozostają i przebywają ze swym narodem” – zauważył gość z Niemiec. Podziękował kapłanom za to świadectwo.

Podkreślił ponadto rolę katedry kijowskiej, która – jak powiedział – służy nie tylko do celów liturgicznych, ale w czasie najgorszych chwili była schronieniem i schronem dla ludzi szukających ratunku przed bombami rosyjskimi.

„Dziękujemy wam za wasze świadectwo męstwa i wiary chrześcijańskiej. Przyjechaliśmy tutaj, aby uczyć się od was. I będziemy bardzo zadowoleni, jeśli będziemy mogli wam pomóc” – podsumował swą wypowiedź bp B. Meier. „Z całego serca życzę wam pokoju, pokoju w waszych sercach, wspólnotach kościelnych, a przede wszystkim pokoju dla całego kraju. Niech Bóg was wszystkich błogosławi!” – zakończył mówca.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 grudnia

Piątek, I tydzień Adwentu - dzień powszedni
Oto nasz Pan przyjdzie z mocą
i oświeci oczy sług swoich.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 9, 27-31
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Aplikacja Rodzina Rodzin

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter