28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dialog i nic więcej

Ocena: 0
907

Moskwa uważa dialog ze Stolicą Apostolską za pożyteczny, ale nadal nie chce słyszeć o wizycie papieża

fot. Michał Ziółkowski/Idziemy

To była pierwsza od 18 lat wizyta w Rosji watykańskiego sekretarza stanu, najważniejszego – po papieżu – przedstawiciela Stolicy Apostolskiej. Obecnie jest nim kard. Pietro Parolin. Jego poprzednik, kard. Angelo Sodano, był w Moskwie w 1999 r., jeszcze za pontyfikatu Jana Pawła II.

Tegoroczna wizyta miała charakter państwowy, w związku z czym kard. Parolin odbył rozmowy z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem, z którym omawiał sytuację międzynarodową, ze szczególnym uwzględnieniem Bliskiego Wschodu, Ukrainy i Wenezueli. Obydwie strony zgodnie wyraziły zaniepokojenie szerzącym się w świecie terroryzmem, sytuacją chrześcijan w niektórych krajach Bliskiego Wschodu i na kontynencie afrykańskim. Kard. Parolin zdecydowanie opowiedział się przeciw aneksji Krymu przez Rosję.

– Stolica Apostolska, choć „nie zamierza i nie może utożsamiać się z żadnym stanowiskiem politycznym, to przypomina o obowiązku rygorystycznego przestrzegania głównych zasad prawa międzynarodowego, którego poszanowanie jest nieodzowne zarówno dla ochrony porządku i pokoju na świecie, jak też dla przywrócenia zdrowej atmosfery wzajemnego szacunku w stosunkach międzynarodowych” – powiedział watykański sekretarz stanu.

Ławrow wskazał na współpracę rosyjsko-watykańską w dziedzinie kultury, nauki, wychowania i ochrony zdrowia. Zdaniem szefa rosyjskiego MSZ ważne jest, aby równolegle do kontaktów w relacjach Rosji i Stolicy Apostolskiej rozwijał się dialog międzywyznaniowy. Jako pozytywny przykład podał spotkanie patriarchy Cyryla z papieżem Franciszkiem w Hawanie w lutym 2016 r.

W rozmowie z Ławrowem poruszono też kwestię Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, którego sam fakt istnienia Moskwa uważa za przeszkodę w rozwoju relacji z Kościołem katolickim. Kard. Parolin upomniał się też o uproszczenie procedur związanych z pozwoleniem na pracę duchownych zagranicznych, którzy muszą często ponawiać prośby o wizy. Na razie podpisano stosunkowo mało znaczącą umowę o ruchu bezwizowym dla osób posiadających paszporty dyplomatyczne obu krajów. Z konieczności dotyczy ona niewielkiego kręgu zainteresowanych.

Rosja jest wciąż jednym z nielicznych krajów na świecie,
którego obywatele pozbawieni są możliwości
spotkania z następcą św. Piotra

Kard. Parolin przypomniał inne problemy, z którymi boryka się Kościół katolicki w Rosji, np. te dotyczące zwrotu bezprawnie odebranych budynków sakralnych. Kardynał nie ujawnił, jakie były rezultaty rozmowy, wskazując tylko, że istniała „wola budowania i przezwyciężania istniejących trudności”. W języku dyplomacji oznacza to, że droga do osiągnięcia porozumienia w tych sprawach jest jeszcze daleka.

Potwierdzają to zresztą słowa ks. Igora Kowalewskiego, sekretarza Konferencji Episkopatu Rosji. W przeddzień wizyty stwierdził on, że rzeczywista sytuacja katolików w Rosji pozwala mówić jeśli nie o bezpośrednim prześladowaniu, to przynajmniej o lekceważeniu i uszczuplaniu praw, do którego niestety dochodzi. Jako przykład wskazał kościół św. Apostołów Piotra i Pawła w Moskwie, który – choć odzyskany po latach sądowych sporów – nie może nadal wrócić do katolików.

O Ukraińskim Kościele Greckokatolickim rozmawiano też podczas spotkania kard. Parolina z metropolitą Hilarionem, stojącym na czele Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego. I choć klimat rozmowy miał być „konstruktywny”, obydwie strony pozostały przy swoich stanowiskach, a metropolita Hilarion powtórzył słowa Ławrowa, że grekokatolicy są przeszkodą w rozwoju relacji z Kościołem katolickim.

Podczas spotkania z patriarchą Cyrylem kard. Parolin przekazał mu słowa pozdrowienia od papieża Franciszka. Cyryl przypomniał znaczącą dla prawosławnych peregrynację relikwii św. Mikołaja po Rosji. Nawiązał do spotkania z papieżem Franciszkiem w Hawanie, które miało dać „nowy impuls między obydwoma Kościołami”.

Prezydent Władimir Putin przyjął kard. Parolina w letniej rezydencji w Soczi. – Ogólnoludzkie wartości humanitarne, których bronią Stolica Apostolska i Rosyjski Kościół Prawosławny, leżą u podstaw stosunków katolicko-prawosławnych i między Rosją a Stolicą Apostolską – powiedział Putin. Kard. Parolin zauważył nową dynamikę we wzajemnych relacjach i wyraził zadowolenie z rozwoju wzajemnych stosunków.

Putin zapowiedział, że Rosja jest gotowa otworzyć w Watykanie w 2018 r. wystawę rosyjskiej sztuki duchowej „Od pisania ikon do awangardy”, która byłaby rewanżem za wystawę arcydzieł sztuki chrześcijańskiej ze zbiorów watykańskich.

Osobne rozmowy odbyły się z biskupami katolickimi Rosji. Z nimi też kard. Parolin celebrował w katedrze moskiewskiej Mszę Świętą. Chyba tylko podczas tego spotkania nie padły słowa, że na wizytę papieża w Rosji jest za wcześnie, że sprawa musi dojrzeć bez zbędnego pospiechu. No cóż, łatwiej jest zgodzić się na wystawę dzieł sztuki z Watykanu i pokazać w Stolicy Apostolskiej dzieła sztuki rosyjskiej, niż gościć papieża.

Rosja jest wciąż jednym z nielicznych krajów na świecie, którego obywatele wyznania katolickiego pozbawieni są możliwości spotkania z następcą św. Piotra. I nic nie wskazuje, że coś się tu może zmienić. Pontyfikaty się zmieniają, a upór rosyjskiej cerkwi i władz pozostaje ten sam.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz tygodnika "Idziemy"

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter