25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dialog z islamem

Ocena: 0
652

XVIII Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce obchodzony był pod hasłem „Chrześcijanie i muzułmanie: troska o wspólny dom”.

fot. Irena Świerdzewska/Idziemy

We wspólnej modlitwie 26 stycznia w Warszawie zorganizowanej w Akademiku Praskim uczestniczyli przedstawiciele polskiego episkopatu, władze społeczności muzułmańskiej w Polsce oraz ambasadorowie Turcji i Kataru. Uczestnicy podkreślali, że wspólnym zadaniem chrześcijan i muzułmanów jest dialog, edukacja, wzajemne poznawanie się oraz mądra troska o środowisko naturalne. Przewodniczący Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi bp Henryk Ciereszko przypomniał, że Dzień Islamu stwarza okazję, aby katolicy i muzułmanie odwoływali się do wspólnych wartości. – Naszym zadaniem jest modlenie się za siebie nawzajem, nie popadając w pojednawcze synkretyzmy, proszenie Boga o dar pokoju, spotkania się, dialog oraz krzewienie zgody, współpracy i przyjaźni – przypomniał bp Ciereszko słowa papieża Franciszka wypowiedziane w ubiegłym roku na uniwersytecie Al-Azhar w Kairze. Nawiązując do hasła tegorocznego Dnia Islamu – troski o wspólny dom, jakim dla katolików i muzułmanów jest Ziemia – przypomniał, że jest ona zagrożona przez niewłaściwe odnoszenie się do tego wspólnego dzieła.

Mufti Muzułmańskiego Związku Religijnego w Rzeczypospolitej Polskiej Tomasz Miśkiewicz także wskazał, że Ziemia jest miejscem, w którym ludzie powinni szanować się nawzajem, bez względu na przynależność religijną, etniczną czy pochodzenie. – Wzajemna walka niczemu nie służy. Bóg w świętych księgach mówi, byśmy się nawzajem poznawali, a nie zwalczali. Jesteśmy zobowiązani, by dbać o siebie nawzajem. Ważne, żeby wysłuchać racji drugiej strony i wiedzieć, że druga strona także ma prawo do istnienia. Chciałbym, żebyśmy jako wspólnota chrześcijańsko-muzułmańska wspólnie modlili się o pokój na świecie, który jest bardzo zagrożony – zaapelował.

Przewodniczący Rady Naczelnej Ligii Muzułmańskiej Youssef Chadid ocenił, że 18 lat obchodów Dnia Islamu w Kościele katolickim zaowocowało powstaniem coraz silniejszej nici porozumienia. Poinformował, że katolicka inicjatywa Dnia Islamu zainspirowała Ligę Muzułmańską do zorganizowania Dnia Chrześcijaństwa i Dnia Judaizmu w meczetach.

Obchody zakończono odczytaniem fragmentów Koranu i Pisma Świętego oraz przekazaniem znaku pokoju.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter