18 czerwca
wtorek
Marka, Elzbiety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dla dzieci misyjnych

Ocena: 0
359

W białym tygodniu modlą się i przekazują drobne ofiary. Coraz więcej dzieci pierwszokomunijnych chce tak pomagać dzieciom na misjach.

fot. arch. PDMD

Od początku istnienia Dzieła Misyjnego Dzieci, czyli od połowy XIX w., Pierwszą Komunię Świętą wiązano z pomocą misjom. – Święta Teresa z Lisieux, kiedy przyjęła po raz pierwszy Komunię Świętą, wstąpiła do Dzieła Misyjnego Dzieci, co uznajemy za początek światowej akcji „Dzieci Komunijne Dzieciom Misji” – wyjaśnia ks. Maciej Będziński, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce, które są inicjatorem wydarzenia. Akcja odbywa się w parafiach w Polsce w maju i czerwcu, nieprzerwanie od 1989 r., kiedy to w Polsce po okresie reżimu komunistycznego została odnowiona struktura Papieskich Dzieł Misyjnych. W tym roku przebiega pod hasłem „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”.

– W naszej parafii akcja odbywa się od dziewięciu lat – mówi Marzena Antoniuk, katechetka z parafii Świętego Ducha w Woli Uhruskiej w diecezji siedleckiej. W jednym z dni białego tygodnia w kościele dzieci mogą dowiedzieć się, jak żyją dzieci z terenów misyjnych. – W naszej parafii działa Ognisko Misyjne, które przygotowuje przed ołtarzem dekorację związaną z misjami. Przynosimy różne akcesoria i stroje, jak kapelusze czy peleryny noszone w krajach misyjnych. Pokazujemy prowadzoną przez nas kronikę i opowiadamy, co już zrobiliśmy dla dzieci na misjach. Przygotowujemy też oprawę liturgiczną Mszy Świętej. Dary w czasie Mszy niesione są razem przez dziecko pierwszokomunijne i dziecko z koła misyjnego – relacjonuje Marzena Antoniuk. Dzieci pierwszokomunijne modlą się za dzieci misyjne. Otrzymują też kopertę z obrazkiem. Te, które chcą, po uzgodnieniu z rodzicami mogą w następnych dniach złożyć w kopercie ofiarę na rzecz misji.

Do sekretariatu krajowego PDMD w 2023 r. od dzieci pierwszokomunijnych wpłynęło niemal 1,3 mln zł. Wszystkie te ofiary, za pośrednictwem Dykasterii ds. Ewangelizacji, zostały przekazane dla dzieci w ponad 70 krajach świata. Przeznaczane są na cele ewangelizacyjne i pomocowe, w które nie angażują się fundacje i organizacje działające w krajach misyjnych. Z ofiar realizowane są m.in. programy ochrony życia i zdrowia dzieci, programy duszpasterskie, zajęcia pozalekcyjne czy budowa świetlic i ochronek.

– Są diecezje, które zebrane fundusze przekazują dla swoich misjonarzy czy do prowadzonych placówek misyjnych, co nie jest realizowaniem w pełni akcji „Dzieci Komunijne Dzieciom Misji” – mówi dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce.

Ksiądz Będziński podkreśla, że ofiary materialne nie są podstawą akcji, lecz ostatnim punktem w przygotowaniu i jedynie dobrowolnym owocem wcześniejszej modlitwy, formacji i animacji. Istotą jest kształtowanie postawy odpowiedzialności za wspólnotę Kościoła od momentu włączenia dzieci w życie sakramentem Eucharystii.

– To wydarzenie – bo w przypadku „Dzieci Komunijnych Dzieciom Misji” nie mówimy o akcyjności – cieszy się coraz większą popularnością – mówi s. Monika Juszka RMI, misjonarka klaretynka, sekretarz Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci w Polsce.

Inicjatywa „Dzieci Komunijne Dzieciom misji” rozszerza się. We wcześniejszych latach wysyłano ok. 350 podziękowań za udział do parafii i diecezji w Polsce, w minionym roku sekretariat PDMD wysłał 600 listów. – Zgłasza się indywidualnie bardzo dużo osób: babcie z wnukami, rodzice z dziećmi, katechetki albo nauczycielki innych przedmiotów w szkole – mówi s. Monika. Od kilku lat angażują się także dzieci, które przeżywają rocznicę Pierwszej Komunii Świętej. Te z kolei, które były uczestnikami akcji, wykazują zainteresowanie misyjne.

– W każdym roku po białym tygodniu przychodzą dzieci, które chcą dołączyć do naszego Ogniska Misyjnego. Mamy obecnie dwie grupy: w szkole grupę 20-osobową i w parafii 12-osobową – mówi s. Bogusława Stanisz, służebniczka starowiejska z parafii Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza ze Skawiny w archidiecezji krakowskiej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest dziennikarką tygodnika „Idziemy”, absolwentką ziołolecznictwa na SGGW i dziennikarstwa na UW, korespondentką Vatican News


irena.swierdzewska@idziemy.com.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 czerwca

Wtorek, XI Tydzień zwykły
Dzień powszedni
Daję wam przykazanie nowe, abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 43-48
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter