6 grudnia
niedziela
Mikołaja, Jaremy, Emiliana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dla Maryi od dusz czyśćcowych

Ocena: 0
609

Szerzenie kultu Matki Bożej i modlitwa za dusze czyśćcowe to jedne z głównych zadań powstałego przed 350 laty Zgromadzenia Księży Marianów.

fot. z archiwum Stowarzyszenia Pomocników Mariańskich

Zgromadzenie Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny powstało jako pierwszy w historii zakon męski założony przez Polaka na ziemi polskiej – św. Stanisława Papczyńskiego. Istnieje nadal, mimo że w 1908 r. do zgromadzenia należał tylko jeden zakonnik.

Założyciel, o. Stanisław Papczyński (1631–1701), urodził się w Podegrodziu koło Starego Sącza. Wstąpił najpierw do Zakonu Szkół Pobożnych, zwanego potocznie pijarami. Po kilkunastu latach postanowił opuścić zgromadzenie. Po otrzymaniu dyspensy papieskiej dokonał 11 grudnia 1670 r. aktu „Oblatio” to znaczy ofiarowania siebie Bogu w Trójcy Jedynemu i Maryi Niepokalanej, deklarując zamiar założenia zakonu marianów. 24 października 1673 r. o. Papczyński otrzymał pierwszą aprobatę kanoniczną dla tego dzieła od bp. Jacka Święcickiego. Jednak dopiero w 1699 r. papież Innocenty XII zatwierdził założone zgromadzenie.

Do czasów współczesnych wielu dziwi się, dlaczego o. Papczyński nosił biały habit, skoro marianie chodzą w czarnych sutannach. O. Wojciech Skóra MIC z par. Niepokalanego Poczęcia NMP w Lublinie tłumaczy, że gdy św.Stanisław Papczyński zakładał Zgromadzenie Księży Marianów zmienił strój pijarski na biały habit na cześć Niepokalanego Poczęcia. Strój obowiązywał w zakonie marianów do odnowy zgromadzenia na początku XX wieku. Konieczność odrodzenia spowodowana była poważnym kryzysem instytucjonalnym zgromadzenia, któremu groziło rozwiązanie.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 44 (784), 01 listopada 2020 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 18 listopada 2020

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 6 grudnia

Niedziela, II Tydzień Adwentu
Pan sam szczęściem obdarzy, *
a nasza ziemia wyda swój owoc.

+ czytania liturgiczne (rok B, I): Iz 40, 1-5. 9-11; Ps 85, 9-14 ;2 P 3, 8-14; Mk 1, 1-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Misja Jana Chrzciciela - komentarz tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter