31 marca
piątek
Beniamina, Dobromierza, Leonarda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dłoń, która błogosławi

Ocena: 0
563

Gdy wchodzimy do Świątyni Opatrzności Bożej, naszą uwagę przyciąga wiszący nad ołtarzem krzyż paschalny, zwieńczony symbolem manus Dei, przedstawiającym dłoń Boga Ojca w geście błogosławieństwa.

To jeden z najstarszych znaków chrześcijaństwa, przejęty u jego zarania z sakralnej sztuki Starego Przymierza. Prawica Boga Ojca w geście błogosławieństwa oznacza czuwającą nad światem Opatrzność. Układ palców ręki Boga jest wyobrażeniem greckich liter IC XC, będących skrótem imienia Jezusa Chrystusa. Dłoń skierowana ku dołowi symbolizuje łaskę i miłość, które przez krzyż spływają na świat.

Bóg po akcie stworzenia nie pozostawił świata bez opieki, lecz w swej Opatrzności nieustannie mu błogosławi. Ta wyznawana od tysiącleci prawda jest obecna w wielu miejscach na kartach Biblii. Czytamy w Psalmie 36:

(…) niesiesz, Panie, ocalenie ludziom i zwierzętom.
Jak cenna jest Twoja łaska,
synowie ludzcy przychodzą do Ciebie
chronią się w cieniu Twych skrzydeł.

Misją sanktuarium Opatrzności Bożej jest szerzenie tej fundamentalnej prawdy − jesteś w ręku Boga, który się tobą opiekuje. Ta misja jest realizowana przez różne inicjatywy: głoszone katechezy o działaniu Opatrzności w życiu człowieka, wydawnictwa propagujące tę prawdę, Święto Dziękczynienia, którego uczestnicy dziękują Opatrzności za opiekę i zawierzają Jej swe życie i pomyślność ojczyzny, ale także przez ugruntowanie w świadomości wiernych symboli, które przypominają niosącą nadzieję myśl o Bożej Opatrzności.

Jednym z takich symboli jest właśnie manus Dei, od lat widniejący na różnych pamiątkach ze świątyni i na dewocjonaliach.

Znak ten znalazł się także w „Różańcu świętych – nie jesteś sam”, powstałym dla zainicjowanej w sanktuarium wspólnotowej modlitwy, która łączy dziś ponad 11 000 osób, podejmujących codzienny trud odmawiania jednej dziesiątki różańca.

Tej modlitwie pod przewodnictwem Maryi Królowej Polski patronują święci i błogosławieni, których relikwie znajdują się w świątyni, m.in. św. Jan Paweł II, bł. Elżbieta Róża Czacka oraz bł. Stefan Wyszyński. Jej uczestnicy doświadczają wielu łask: modlitwa wlewa pokój w serca, przemienia życie, uzdrawia relacje z bliskimi, umacnia w wierze.

Wraz z jej rozpoczęciem zainicjowano też tworzenie niezwykłego różańca, który składa się z pięciu dziesiątek do samodzielnego połączenia. Można go zamówić pod nr. tel. 25 753 36 92 oraz w sklepie internetowym: www.sklep.centrumopatrznosci.pl/80-roz-4.

Warto skompletować ten różaniec i włączyć się we wspólnotową modlitwę, dzięki której nigdy nie pozostaniemy sami!

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 31 marca

Piątek, V tydzień Wielkiego Postu
Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): J 10, 31-42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

Materiał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter