10 lipca
piątek
Sylwany, Witalisa, Antoniego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Do Jej stóp na Skaryszewskiej

Ocena: 0
1833

– Przychodzisz jak najczulsza Matka do swych umiłowanych dzieci by nas wzmocnić na drodze Ewangelii – mówił ks. Tomasz Zaczkiewicz SAC, proboszcz parafii przy ulicy Skaryszewskiej witając prerygrynującą po diecezji kopię obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.         

fot. Irena Świerdzewska/Idziemy

Kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej 15 maja nawiedziła pierwszą z parafii dekanatu grochowskiego - p.w. Chrystusa Króla Pokoju przy ul. Skaryszewskiej, prowadzoną przez o. palotynów. Mszy św. przewodniczył bp Marek Solarczyk. Przybyli kapłani z dekanatu grochowskiego.

Dziekan dekanatu grochowskiego ks. prałat Andrzej Kuflikowski odczytał specjalny list wystosowany przez Stolicę Apostolską. Ojciec Święty Franciszek pisze, iż peregrynacja jest sposobnością do duchowej odnowy i ożywienia wiary, a także okazją aby podziękować Matce Bożej za stałą opiekę i by jej zawierzać parafie, szkoły i inne środowiska życia społecznego i kulturalnego. – Będzie to także czas dziękczynienia za 25 lat diecezji, rozeznawania kierunków jej duchowego rozwoju w przyszłości i wypraszania darów potrzebnych do wzrastania w łasce i pomyślności – napisał Ojciec Święty. Papież podkreślił, że modli się aby wszystkie uroczystości związane z peregrynacją budziły w sercach poczucie jedności w wierze i  w miłości oraz nadzieję i duchową radość. - Zawierzamy duchowieństwo i wiernych diecezji warszawsko-praskiej Matce Bożej Częstochowskiej. Na ten szczególny czas łaski z serca udzielam apostolskiego błogosławieństwa – napisał Ojciec Święty Franciszek.

W imieniu parafii obraz powitał miejscowy proboszcz ks. Tomasz Zaczkiewicz SAC.

 – Przychodzisz jak najczulsza Matka do swych umiłowanych dzieci by nas wzmocnić na drodze Ewangelii, by nas nawrócić, przypomnieć słowa, które kiedyś wypowiedziałaś w Kanie Galilejskiej: „Zróbcie wszystko, cokolwiek Syn wam powie”. Witamy Cię, zwycięska Matko Kościoła, ufamy że ten czas wspólnego przebywania i spotkania pomoże nam nauczyć się Ciebie, zbudować więzi przyjaźni, która pokona wszystkie przeciwności, przemieniając naszą parafię w prawdziwą wspólnotę braci i sióstr zmierzającą prosto do nieba.

Obraz witały rodziny: „Dostrzeż to, czego brakuje nam najbardziej, każdemu z nas z osobna, całej naszej wspólnocie, Niech Twój Syn zmienia nasze życie”. Dzieci, które w tym roku przyjmą Pierwszą Komunię Świętą i ich rodzice, po powitaniu złożyły przed obrazem kwiaty. 

W homilii bp Marek Solarczyk zaznaczył, że już po raz 90. uczestniczy w powitaniu wizerunku Maryi podczas peregrynacji w diecezji warszawsko-praskiej, ale każde spotkanie jest dla niego wielkim przeżyciem, tak ważnym, jakby dokonywało się po raz pierwszy. Przypomniał, że dla św. Wincentego Pallotiego, założyciela palotynów, Maryja była szczególną towarzyszką i orędowniczką jego drogi do świętości i jego ogromnego dzieła apostolskiego. Peregrynacja obrazu w kościele przy ul. Skaryszewskiej przypadła w przeddzień 200-lecia święceń kapłańskich św. Wincentego Pallotiego.

– Kiedy będziemy potrafili  zagłębiać się w przeżywanie tajemnic naszego życia jak św. Palloti, będziemy potrafili Maryi zawierzać tak jak i on. Wtedy mamy szansę odnowić w nas światło Bożej miłości. Mamy szansę przeżywając Jej obecność otrzymać dary, które były przez nią przyniesione do domu Elżbiety i Zachariasza. Ufamy i modlimy się aby czas nawiedzenia zwieńczył w życiu każdego hymn Magnificat. Oby Maryja była dla nas zaproszeniem do dawania Jezusa innym poprzez życie w łasce, modlitwę, uświęconą codzienność – życzył bp Solarczyk.

Przez całą dobę nawiedzenia w świątyni trwać ma modlitwa. Parafia przygotowywała się do tego czasu poprzez dwudniowe rekolekcje prowadzone przez ks. Romana Rusinka SAC.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 10 lipca

Piątek, XIV Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
Oto Ja was posyłam jak owce między wilki
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Oz 14,2-10; Ps 51,3-4.8-9.12-14.17; Mt 10,16-23
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter