30 maja
sobota
Ferdynanda, Karola, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Do stajenki!

Ocena: 0
4190

– W czasie uroczystości Objawienia Pańskiego wspominamy żłóbek betlejemski i tajemnicę wcielenia – mówił kard. Kazimierz Nycz w trakcie Mszy św. 6 stycznia w archikatedrze św. Jana w Warszawie.

fot. Monika Odrobińska/Idziemy

– Do tego żłóbka przybyli przedstawiciele narodu wybranego w postaci pastuszków oraz mędrcy z trzech stron świata. To pokazuje, że Chrystus narodził się dla wszystkich.

„Bóg jest dla wszystkich” – tak też brzmiało hasło tegorocznego, już dziesiątego Orszaku Trzech Króli. Na jego  czele stanęli: Kacper, Melchior i Baltazar, symbolizujący trzy kontynenty – Europę, Azję i Afrykę, a także trzy pokolenia mężczyzn – młodzieńca, mężczyznę w sile wieku i starca. Król Afrykański przemierzał trasę z pl. Zamkowego na pl. Piłsudskiego na wielbłądzie, Król Azjatycki – na platformie ciągniętej przez kulisów, a Król Europejski – na tronie umieszczonym na rikszy.

Na uczestników orszaku po drodze czekało wiele pokus: wąż z koszem jabłek, dwór Heroda nęcący uciechami doczesnymi, diabły walczyły z aniołami. Wszystkim na szczęście udało się dotrzeć do Bramy Anielskiej, by przez nią dojść do stajenki, w której czekali już Maryja i Józef z Dzieciątkiem.

– Jezus Chrystus założył Kościół, w którym jesteśmy wszyscy – mówił kard. Nycz na pl. Piłsudskiego, gdzie znajdowała się stajenka. – Dla Boga nie ma obcych, dlatego dla Kościoła też nie może być obcych. To nam ten orszak przypomina.

Przy pl. Piłsudskiego  na dzieci czekały atrakcje w postaci zagród ze zwierzętami – wielbłądami, alpakami, ptakami drapieżnymi. Można było robić sobie zdjęcie w lektyce królewskiej. Po uroczystościach odbył się koncert kolęd w wykonaniu chóru Centrum Myśli Jana Pawła II oraz warszawskich studentów. Niespodzianką wieńczącą wydarzenie było odtańczenie poloneza w rytm kolędy „Bóg się rodzi” – na uczczenie 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

W uroczystość Objawienia Pańskiego modliliśmy się także w intencji misji i misjonarzy. Imprezie towarzyszyła więc zbiórka pieniędzy "Mędrcy dla Wschodu" na wsparcie instytucji kulturalnych i edukacyjnych za wschodnią granicą lub w Polsce –  na rzecz wschodnich obywateli.

W tym roku w największych na świecie jasełkach, jakimi jest Orszak Trzech Króli, wzięło udział 660 miast, w tym 16 za granicą.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

- Reklama -
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 maja

Sobota, VII Tydzień Wielkanocny
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Jana Sarkandra, prezbitera i męczennika albo wspomnienie św. Zdzisławy
Poślę wam Ducha Prawdy,
On doprowadzi was do całej prawdy.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Dz 28,16-20.30-31; Ps 11,4.5 i 7; J 21,20-25
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter