28 lutego
piątek
Romana, Ludomira, Lecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Do świętości - wychodząc od małżeńskiej codzienności: owoce V Kongresu Nowej Ewangelizacji

Ocena: 4
1195

Od konkretu ludzkiego życia prowadzimy człowieka do ideału. Ale nie zrobimy tego nigdy, jeśli nie zobaczymy Boga obecnego w jego życiu teraz – mówił abp Grzegorz Ryś, podsumowując V Kongres Nowej Ewangelizacji, który pod hasłem „Radość Miłości” odbywał się w Gnieźnie od 24 do 27 października.

Fot. episkopat.pl

Przez cztery dni uczestnicy gnieźnieńskiego Kongresu - osoby świeckie, w tym same rodziny, duchowni, osoby konsekrowane - członkowie duszpasterstw małżeństw i rodzin - zastanawiali się nad Bożym zamysłem co do małżeństwa i rodziny - ich kondycją, miejscem i rolą w Kościele.

Dokumentacja: audio, foto, teksty)

I

Pierwszy dzień Kongresu poprzedziło Forum o Amoris Laetitia. W jego trakcie abp Grzegorz Ryś zastanawiał się, jak dziś pogodzić deklaracje, że rodzina jest najważniejszą wartością dla większości Polaków, a rzeczywistością, w której nawet połowa małżeństw się rozpada. W takim kontekście należy dziś uchwycić sens tego, co jest dobrą nowiną o małżeństwie i rodzinie. Metropolita łódzki przywołał też perspektywę papieża Franciszka, która odbiega od powszechnego myślenia w Kościele.

Małżeństwo i rodzina nie są problemem, ale szansą i dla człowieka, i dla Kościoła – mówił abp Ryś.

O. prof. Terrence Kennedy w wykładzie "Koncepcja teologi moralnej w ujęciu Papieża Franciszka" zwracał uwagę na wyrażającą papieską teologię "konwergencję", czyli zbieżność. Zdaniem o. Kennedy'ego, Franciszkowi zależy na "pojednaniu przeciwieństw", czyli próbie znalezienia takiego rozwiązania, które prowadzi do pojednania bez utraty tożsamości każdej ze stron.

Teologia moralna powinna być uprawiana w sposób ewangelizacyjny – powinna odpowiadać na pytanie, jak Ewangelia ma docierać do ludzi, aby dotykała ich serc i  przemieniała ich życie

–  podkreślał o. Kennedy.

W drugim wykładzie "Rozeznanie i towarzyszenie parom niesakramentalnym w drodze rozwoju wiary i wspólne rozeznanie moralne" o. prof. Terrence Kennedy  pokreślił rolę sumienia w rozeznawaniu sytuacji związków nieregularnych.

Ze strony Kościoła musi być słuchanie par, a z ich strony – słuchanie sumienia

– mówił redemptorysta i apelował – zwłaszcza do duszpasterzy – o poważne traktowanie osób żyjących w związkach nieregularnych, a które przychodzą do Kościoła po pomoc.

W czasie dyskusji na temat stanowiska KEP w sprawie Amoris Laetitia głos zabrał m.in. abp Grzegorz Ryś, który zwrócił uwagę, że rolą duszpasterzy jest formowanie sumień, a nie ich zastępowanie.

Tak trzeba towarzyszyć osobie, żeby ona doszła do właściwego rozeznania w swoim sumieniu

– mówił metropolita łódzki. Podkreślił, że największy przewrót mentalny, do którego wzywa papież Franciszek dotyczy tego, aby rozeznać, w jaki sposób Pan Bóg jest obecny w życiu takich par, a potem jak oni tę obecność mogą pielęgnować i pogłębiać w swoim życiu.

W homilii mszy św. otwierającej V Kongres Nowej Ewangelizacji abp Wojciech Polak zwracał uwagę, że bez Chrystusa nie da się zrozumieć i przyjąć pełnej prawdy o małżeństwie i rodzinie.

Potrzebne jest zanurzenie w Jezusie Chrystusie, potrzebny jest ogień i chrzest. Wtedy naprawdę odkryjemy większy od naszych projektów plan, który nas wspiera i pozwala nam ofiarować ukochanej osobie całą przyszłość

– cytował Amoris Laetitia abp Polak.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 lutego

Szukajcie dobra, a nie zła, abyście żyli,
a Pan Bóg będzie z wami

Dziś w Kościele: piątek po Popielcu
Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 58, 1-9a; Ps 51, 3-6b.18-19; Mt 9, 14-15
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ Wielkopostne Kościoły Stacyjne
28 lutego – Parafia MB Loretańskiej (ul. Ratuszowa 5A, DW-P)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -